УЄФА хоче зробити футбол телехітом

Відбірковий матч між Англією і Уельсом Копирайт изображения Getty
Image caption УЄФА впевнена, що Англія пристане на новий варіант продажу прав на телетрансляції матчів, як і решта європейських країн

Європейські футбольні боси придумали новий бізнес-план продажу прав на телетрансляції міжнародний матчів з тим, аби не допустити, щоб рука фанів потягнулася до кнопки "вимкн." на дистанційних вмикачах телевізорів.

Починаючи з 2014-го року Європейський Союз футбольних асоціацій (УЄФА) буде централізовано продавати права на відбіркові матчі континенту на чемпіонати світу та Європи з футболу.

Це відбувається на тлі того, що європейський клубний футбол – включно з дуже успішною Лігою чемпіонів УЄФА – закріпився як невід’ємна частина міжнародних футбольних змагань.

Відтепер телемовники мають звертатися напряму до УЄФА для отримання прав на трансляцію міжнародних ігор. Раніше телекомпанії мали домовлятися з федераціями футболу кожної окремої країни старого континенту.

"Тут ідеться про турботу про національні футбольні збірні і про те, щоб створити більш стабільні умови для національних федерацій футболу",-- сказав на фінансовому форумі Soccerex у Манчестері Джанні Інфантіно, генеральний секретар УЄФА.

"Національні федерації футболу... уповноважили УЄФА втілити принцип централізованого продажу комерційних прав під час відбіркових циклів."

"Відтак, тепер буде один продавець на права для показу всіх матчів. Тут буде багато переваг -- включно з більшими прибутками для національних федерацій футболу Європи",-- сказав пан Інфантіно.

Раніше УЄФА оцінювала збільшення чистих прибутків від продажу прав на телевізійні трансляції на 67%.

Тиждень футболу

Відтак, 52 з 53-х національних федерацій Європи погодились з цими новими планами – лише Англійська футбольна асоціація робить остаточні узгодження.

Рік тому англійці вже дали попередню згоду, але нині треба пройти завершальні процедури. Пан Інфантіно пожартував, що проблема із затримкою виникла через брак знання точної термінології англійської мови з боку УЄФА.

Календар міжнародних відбіркових циклів також буде змінено. Парні матчі (вдома і в гостях) буде розкидано на період з четверга по вівторок. УЄФА вже назвало це "тижнем футболу."

"Ми створюємо додаткові можливості для телекомпаній – вони тепер зможуть показувати матчі протягом цілого тижня. Бо нині є неігрові дні взагалі без жодного футболу",-- каже пан Інфантіно.

Для телекомпаній на вибір буде представлено кілька варіантів пропозицій: одні включатимуть права на показ матчів у прямому ефірі, інші – в записі, а третій варіант – показ лише найцікавіших моментів гри.

Нова схема також врахує й те, що в деяких країнах показ матчів національної збірної з футболу має бути лише безкоштовним і не може транслюватися на каналах, які вимагають плату за перегляд.

'Класний бренд'

Нововведення запрацює з відбіркового циклу на чемпіонат Європи з футболу 2016-го року, і тендерний процес щодо продажу прав трансляцій і на відбір телекомпаній має розпочатися за тиждень чи два.

"Ми хочемо створити класний бренд для матчів за участю національних збірних і хочемо підняти ігри національних команд на вищий рівень, де йому і місце",-- каже пан Інфантіно.

"Ігри національних збірних потребують поштовху – ось чому ми й запускаємо новий проект."

До участі в тендері будуть запрошені телекомпанії та агентства продажу прав на телевізійні трансляції.

УЄФА також прагне централізованого підходу до реклами уздовж периметру футбольного поля. Національні федерації футболу матимуть право вибирати: або брати цілий пакет реклами спонсорів УЄФА, або частковий пакет, або відмовитись від нього взагалі під час ігр збірних.

Потужні федерації – як, скажімо, німецька чи англійська – можливо захочуть розмістити рекламу своїх власних спонсорів. А от маленькі федерації (наприклад, Сан Марино чи Люксембург) може захочуть рекламувати спонсорів УЄФА.

Стурбованість заробітками

Нині також з виробниками спортивної продукції ведуться переговори щодо створення єдиного дизайну футбольних м’ячів для матчів відбіркових циклів національних збірних. Такий досвід єдиного дизайну м'яча вже має Ліга чемпіонів УЄФА.

Спочатку виникнення ідеї централізованого підходу до продажу прав на трансляції провідні європейські футбольні країни, включно з Англією, Італією, Францією та Німеччиною, висловлювали занепокоєння -- чи не призведе нова система до втрати прибутків від телетрансляцій?

Копирайт изображения Getty
Image caption Хоча збірна Німеччини має власний і добре розкручений бренд, вона погодилася з новою схемою УЄФА

Але Денні Стріх, директор з питань маркетингу Deutscher Fussball Bund (Німецького футбольного союзу) з ентузіазмом дивиться на нову схему.

"Я сподіваюся, що це гарна нова система, яка задовольнить усі національні федерації",– каже пан Стріх. "Час якраз наспів, щоб ми перейшли на нову схему."

"В Німеччині бренд національної збірної є дуже потужним. Але, гадаю, ми (національні федерації) можемо створити всі разом з допомогою УЄФА справді потужний бренд для фанів, федерацій та партнерів. Це гарна справа",-- додає він.

Чорт - у деталях

Директор спортивних програм британського телеканалу ITV Найял Слоан каже, що об’єднання зусиль полегшить життя телемовникам.

Він додає, що різні пакети показу матчів були б цікаві для ITV. Скажімо, ігри за участю слабших національних збірних могли б транслюватися на цифрових каналах, які дивиться менша кількість людей.

Але пан Слоан не переконаний, що ціни нових пакетів для телекомпаній будуть дешевшими, аніж це є зараз.

"Цікаві подробиці, -- говорить він. --Можливо, буде пакет на трансляцію матчів без участі команд Сполученого Королівства (Англії, Шотландії, Уельсу та Північної Ірландії), які ми могли б показувати на каналі ITV4."

Нова схема телевізійних прав є перемогою президента УЄФА Мішеля Платіні, який після переобрання на посаду минулого року, обіцяв, що запропонує нову модель, яка б захистила та розвинула футбол за участю національних збірних команд.

"Федерації футболу великих країн зрозуміли, що усі разом ми є сильнішими, аніж 53 федерації поодинці",-- каже Джанні Інфантіно.

Новини на цю ж тему