НОК: скандал з Олімпійськими квитками міг бути "непорозумінням"

Квитки Копирайт изображения PA
Image caption Скандал навколо українських спортивних функціонерів спалахнув за лічені тижні до старту Євро-2012

Віце-президент Національного олімпійського комітету України Віктор Корж вважає, що ситуація з генсекретарем НОК України Володимиром Геращенком, який пропонував продати за готівку квитки на Олімпіаду у Лондоні, може мати провокаційний характер. Спортивні експерти твердять, що випадки продажу квитків на "чорному ринку" в Україні трапляються, але про спекуляції з Олімпійськими квитками - чують уперше.

І чиновники, і експерти в Україні закликають дочекатися результатів службового розслідування, а вже потім робити висновки.

Президент Національного олімпійського комітету Сергій Бубка відсторонив Володимира Геращенка на час розслідування інциденту, як повідомила преса-служба НОК України.

"Я глибоко стурбований інформацією, яка надійшла зі ЗМІ, і вже ініціював проведення внутрішнього розслідування. Я також мав коротку розмову із паном Володимиром Геращенком, поінформувавши його про те, що до з’ясування усіх обставин справи він відсторонений від виконання своїх обов’язків", - йдеться у заяві пана Бубки.

Сергій Бубка повідомив голову оргкомітету Лондонських ігор Себастьяна Кое, що НОК України готовий до співпраці у будь-якому розслідуванні британської сторони.

Розслідування лондонської редакції Бі-Бі-Сі показало, що генсек НОК України Володимир Геращенко пропонував продати за готівку квитки на лондонську Олімпіаду на суму у кілька тисяч фунтів.

Репортер Бі-Бі-Сі, який працював таємно, представився пану Геращенку спекулянтом, який бажає придбати квитки, на що Геращенко йому нібито відповів, що готовий продати за готівку до 100 квитків. Цю розмову було записано на відео.

Продаж квитків на "чорному ринку" розцінюється у Великій Британії як кримінальний злочин.

Володимир Геращенко є генеральним секретарем НОК України з 1997 року.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Уряд: дочекаємось розслідування

Віце-прем'єр-міністр – міністр інфраструктури Борис Колесніков вважає, що щодо інформації про "спекуляцію" квитками має бути проведено службове розслідування.

"Сергій Бубка повернеться до України, проведе службове розслідування. Я думаю, службове розслідування відповість на всі ваші запитання", - сказав віце-прем'єр журналістам на прес-конференції в Кабінеті міністрів.

Пан Колесніков відзначив, що йому достеменно невідомо, як продаються квитки на Олімпійські ігри, і припустив, що йдеться про національну квоту квитків.

Віце-президент НОК Віктор Корж, який є також депутатом від Партії регіонів, назвав ситуацію "дуже неприємною".

"Я думаю, ми найближчим часом розберемося з ситуацією. Я не втрачаю надії, що це непорозуміння. Але, звісно, якщо ця інформація підтвердиться, він, безумовно, не буде більше працювати. І ми будемо вимушені вибачатися", - сказав віце-президент НОК журналістам у кулуарах Верховної Ради.

Звідки квитки?

Президент НОК України Сергій Бубка наголосив, що комітет не має надлишку квитків на Олімпіаду, а всі отримані квитки будуть реалізовані "винятково через офіційні канали".

Віце-президент комітет Віктор Корж також висловив здивування тим, які саме квитки могли бути запропоновані до продажу. Він не виключив, що може йтися про "провокативну ситуацію", оскільки, за його словами, жодна посадова особа в Олімпійському комітеті не має в розпорядженні цих квитків.

"Я не розумію, що він міг пропонувати, адже квитки розподіляються між фахівцями, є відповідні квоти", - наголосив віце-президент НОК Віктор Корж.

Спортивний оглядач Микола Несенюк в інтерв'ю ВВС Україна сказав, що також уперше чує про так звані "залишки квитків":

"Як правило, усі олімпійські квитки, квитки, які потрапляли у розпорядження Олімпійського комітету України, діставалися людям, які туди вже їхали. Формувалися якісь делегації. І про якісь залишки квитків я вперше чую. Квитки робилися для людей, які вже їхали на Олімпіаду у складі делегацій", - розповів пан Несенюк, наголосивши, що заздалегідь формувалася відповідна заявка.

Наталія Гарач, прес-секретар Національного комітету спорту інвалідів України, який опікується паралімпійським рухом, сказала ВВС Україна, що не пригадує гучних скандалів, пов’язаних з махінаціями щодо купівлі-продажу квитків на Олімпійські ігри, тоді як подібні скандали траплялися із квитками на Євро-2012. Але, наголосила представниця паралімпійського комітету, йшлося про шахраїв, які підробляли квитки.

"Були гучні з махінаціями з квитками на Євро-2012. Ще до того, як був розроблений сам квиток, якісь шахрайські організації продавали ще неіснуючі квитки зовсім іншого вигляду організаціям, які їх купували на досить значні суми. До нас як до експертів зверталися, щоби ми ідентифікували ці квитки. ... Було проведено певне розслідування. Ми звернулися в спеціальні органи, які цим займаються", - розповіла пані Гарач, наголосивши: "ця ситуація жодним чином не була пов’язана з нашою діяльністю".

Удар по іміджу

Чемпіон світу з боксу у суперважкій вазі, член Національного олімпійського комітету Віталій Кличко сказав у коментарі ВВС Україна, що скандали, подібні тому, що виник навколо продажу квитків на Олімпіаду, "підтривають імідж не лише українського спорту, а й України в цілому".

Він сказав, що підтримує заяви президента НОК Сергія Бубки про необхідність розслідування.

"Безумовно, я не вважаю правильним те, що чиновник такого рангу вів переговори із торговцями квитками. Це ще один привід для Європи говорити про корупцію, яка панує в Україні. Безпринципність і гендлярство, які роз’їдають українську політику, тепер проникли і у спорт", - сказав Віталій Кличко.

Водночас, лідер опозиційної партії УДАР висловив сподівання, що розслідування "розставить всі крапки над "і".

"Спорт - це завжди прозорі і чесні правила, і тому прикро, що таке відбувається. І якщо говорити мовою спорту, то таких людей треба дискваліфіковувати", - сказав ВВС Україна Віталій Кличко.

Спортивний оглядач Микола Несенюк в коментарі ВВС Україна також визнав, що у разі підтвердження цей скандал дуже вдарить по іміджу України.

"Якщо це справді так, то буде дуже неприємно для всіх нас. І так імідж України зіпсований на міжнародній арені. Ще й цього нам бракувало. Але, думаю, говорити про це рано, треба дочекатися, поки буде підтвердження, або спростування. Як на мене, ще рано давати якійсь оцінки", - сказав пан Несенюк.

Спекуляція з квитками в Україні - не нова

Спортивний коментатор та член опозиційної позапарламентської "Свободи" Ігор Мірошниченко каже, що ця ситуація є "лакмусовим папірцем" того, що відбувається не лише в українському спорті, але й в Україні. Він розповів ВВС Україна, що раніше не раз спостерігав, як люди перепродували квитки на спортивні події, отримані безкоштовно.

"Я дуже часто був свідком того, як люди, які отримували квитки на спортивні заходи як спонсори, як партнери, а потім їх продавали. Я був свідком, як партнери продавали квитки на чемпіонаті світу з футболу у 2006 році простим вболівальникам. І ціна цих квитків, повірте, була досить суттєвою. Тобто, можна було заробляти тисячі, а то й десятки тисяч доларів тільки на продажі невеликої кількості квитків", - сказав Ігор Мірошниченко.

Одночасно із розслідуванням Бі-Бі-Сі аудиторська компанія Ernst&Young оприлюднила результати свого дослідження, згідно з яким Україна разом із Колумбією та Бразилією сприймаються у світі як найкорумпованіші країни.

Спортивний тележурналіст Микола Васильков в інтерв'ю ВВС Україна пригадав кілька випадків, коли спалахували скандали зі спекуляцією квитками на внутрішні футбольні матчі в Україні, але наголосив, що на рівні Олімпійських ігор такого не було.

"Наприклад, був скандал про перекупників квитків на матчі "Динамо", що вони справді десь у "Динамо" діставали квитки і під якимись приводами і на якісь квоти, а потім під касами, під стадіоном ці квитки здавали. І виявилося потім, що там хтось із "Динамо" з цим пов'язаний. Однак це, звичайно, не Олімпіада", - розповів пан Васильков.

Він також нагадав про ситуацію, яка склалася в Донецьку на матчі Україна-Греція, коли визначалася доля путівки на Чемпіонат світу з футболу-2010 в ПАР:

"Пам’ятаю, останній скандал з квитками був, коли Федерація футболу дуже завищила квитки на матч Україна-Греція в Донецьку. А це був дуже вирішальний матч, в якому на кону стояла путівка на Чемпіонат світу 2010 року в ПАР. І ось тоді прийшло тільки половина стадіону. Федерація тоді необґрунтовано сформувала ціну більше 300 гривень".

Микола Васильков зазначив, що в усіх цих ситуаціях викривали спекуляції також журналісти.

Новини на цю ж тему