Світовий футбол зважився на технологію лінії воріт

Незарахований гол Френка Лемпарда Копирайт изображения Getty
Image caption Незарахований гол Френка Лемпарда 2010 року змусив ФІФА подумати над впровадженням технології лінії воріт

Керівництво світового футболу ухвалило рішення, якого вже багато років вимагають прихильники цього виду спорту: визначати, забитий гол чи ні, буде технологія лінії воріт (GLT).

Вперше вона буде застосована на Клубному чемпіонаті світу з футболу, який цього грудня пройде у Японії.

Багато років уболівальники з відчаєм дивились, як м’ячі падали за лінією воріт, а суддя і його асистенти залишалися єдиними на стадіоні людьми, які не хотіли цього визнавати.

Тим часом в інших видах спорту, наприклад, у тенісі, крикеті й регбі вже використовують технології, які допомагають суддям ухвалювати правильні рішення.

Однак футбольні керівники завжди опиралися таким нововведенням.

Президент ФІФА Зепп Блаттер висловив побоювання, що через нові технології гра уповільниться або стане менш цікавою.

Керівництво європейського футболу також висловлювало сумніви з приводу GLT. Натомість глава УЄФА Мішель Платіні запровадив вкрай непопулярну і, на думку багатьох, непотрібну технологію залучення до суддівства додаткових лайнсменів.

Одного з них якось назвали по телебаченню "просто хлопцем з безглуздою палицею".

Але удар англійця Френка Лемпарда по воротах Німеччини у 1/8 фіналу Чемпіонату світу-2010 переконав ФІФА в необхідності рішучих дій.

Незарахований у першому таймі гол тоді позначився на продовженні гри. В результаті англійці програли з рахунком 1:4.

На чемпіонаті Євро-2012 помилка суддів сталась не на користь України. На груповому етапі чемпіонату суддя не зарахував спробу української збірної зрівняти рахунок, і збірна Англії перемогла з рахунком 1:0.

Після чемпіонату світу в ПАР футбольне керівництво нарешті запустило процес, покликаний зробити GLT частиною гри.

Котру саме з технологій схвалять, вирішить у четвер Міжнародна рада футбольних асоціацій, в якій ФІФА належить 75% місць з правом голосу.

Дві технології

2011 року ФІФА оприлюднила критерії, яким повинна відповідати технологія лінії воріт.

По-перше, стопроцентна точність: система не повинна зараховувати гол у випадку, якщо м’яч потрапив у бокову сітку і закотився у простір воріт.

По-друге, пристрої повинні інформувати суддю про забитий м’яч протягом секунди по тому, як м’яч перетнув лінію. Якщо їм знадобиться більше часу, аби спрацювати, це порушить перебіг матчу, вважають у ФІФА.

І нарешті, технологія повинна працювати як при денному, так і при штучному освітленні, і за будь-яких погодних умов.

З дванадцяти початкових варіантів лише дві системи були винесені на голосування: англійська і німецька.

Німецька система Goalref ґрунтується на використанні спеціального м’яча з сенсором усередині. Коли м’яч перетинає лінію воріт, він проникає крізь магнітне поле, про що суддя дізнається майже в той самий момент.

Англія пропонує технологію Hawk-Eye ("Яструбине око"), відому багатьом спортивним уболівальникам завдяки тенісу та крикету.

У різних пунктах встановлюють по шість камер на кожні ворота. Зняте ними зображення автоматично поєднується, аби визначити точне місце влучання м’яча.

Обидві системи негайно інформують суддю за допомогою наручного годинника.

Що краще?

Точність Hawk-Eye на понад 25% залежить від того, чи перебуває м’яч у зоні видимості камер. Якщо за м’яч біля воріт ведуть боротьбу багато гравців, система не спрацює.

Водночас ця технологія надає грі більшої інтриги. Німецька Goalref просто інформує суддю і вболівальників, що м’яч був забитий, тоді як англійська система надає докази у вигляді уповільненого повтору епізоду у віртуальній реальності.

Однак у Goalref є свої переваги – ціна. Запровадити цю технологію простіше і дешевше, аніж Hawk-Eye, і для неї не потрібно встановлювати спеціальних споруд, аби закріпити на них камери.

Існує шанс, що схвалять обидві системи, повідомили Бі-Бі-Сі у ФІФА.

У такому випадку футбольні ліги світу зможуть самі вирішувати, яку систему використовувати.

Ймовірно, дивізіони найвищого рівня – наприклад, Англійська прем’єр-ліга – оберуть Hawk-Eye, а ліги нижчого рівня використовуватимуть Goalref, аби скоротити витрати.

Протести УЄФА

Після голосування футбольні ліги отримають право запроваджувати технологію.

Наступний сезон прем’єр-ліги відбудеться ще без GLT, але вже до сезону 2013-2014 системи будуть використовуватися на британських стадіонах.

Копирайт изображения Goalref
Image caption М'яч с датчиком всередині й магнітне поле - принцип технології Goalref

Першою великою лігою, яка запровадить технологію лінії воріт, стане американська Найвища футбольна ліга, в якій грає англієць Девід Бекхем. Сезон цього чемпіонату розпочнеться у березні.

Малоймовірно, що найближчим часом GLT використовуватимуть у Лізі чемпіонів, попри ряд спірних інцидентів біля лінії воріт у цьому чемпіонаті.

Мішель Платіні, який не визнає систем з визначення гола, закликав ФІФА відкласти рішення щодо GLT і почати "відкриту дискусію про технології у футболі".

"Я абсолютно проти технології лінії воріт, – сказав Платіні. – Але це не лише технологія лінії воріт. Я проти власне технологій, тому що вони проникнуть в усі сфери футболу".

Новини на цю ж тему