Перипетії з медаллю: українці залишили золото... і китаянці теж

Останнє поновлення: Неділя, 2 вересня, 2012 p., 14:41 GMT 17:41 за Києвом
Суперечливе рішення: Помазан медаль дають, забирають, дають

Суперечливе рішення: Помазан медаль дають, забирають, дають

Українська легкоатлетка Марія Помазан у неділю стала дворазовою паралімпійською чемпіонкою Лондона-2012.

Якщо з медаллю у штовханні ядра жодних суперечок не було - вона здобула впевнену перемогу, штовхнувши ядро на 12,22 м, і, таким чином, встановила новий світовий рекорд, то її "золото" у метанні диска опинилося у центрі скандалу через електронну систему обрахунку результату.

Міжнародний паралімпійський комітет ухвалив безпрецедентне рішення у цій дисципліні присудити дві золоті та дві бронзові медалі, не даючи нікому срібла.

Представник Міжнародного паралімпійського комітету Крейг Спенс сказав ВВС Україна: "У зв'язку із технічною помилкою у системі оцінювання, яку забезпечує компанія Omega ми вирішили у неділю провести ще одну церемонію нагородження на Олімпійському стадіоні, де дві золоті медалі присуджені українці Помазан та китаянці Цин У та дві бронзові австралійці Кетрін Праудфут та китаянці Цюнюй Бао. Але у таблиці медалей залишиться відкорегований після помилки результат - золото у Цин У, срібло у Марії Помазан та бронза у Кетрін Праудфут".

Тобто це рішення не вплине на позицію України у таблиці медалей, але для самої Марії Помазан це - велике полегшення.

Від золота до срібла

У п'ятницю українка піднялася на п'єдестал із золотою медаллю на шиї, на стадіоні грав гімн України, але буквально через кілька годин до неї підійшла тренер і сказала, що в неї срібло.

"Я спершу сказала тренеру: "Ну нічого, все нормально". А потім у мене була істерика: і ввечері, і вночі, і вранці. У суботу я вже прийшла на тренування і почувалася більш-менш. Таке дивне почуття: дали порадіти, похвалитись і забрали... Це просто нереально. Взагалі такого не було, щоб у суддів поламалась комп'ютерна система. Дуже прикро. Тепер я вже почуваюсь краще", - розповідає ВВС Україна Марія Помазан.

Марія Помазан: мені було дуже прикро

Українська легкоатлетка Марія Помазан у неділю стала дворазовою паралімпійською чемпіонкою Лондона-2012. Втім одну з медалей вона поділила зі спортсменкою з Китаю.

Прослухатиmp3

У вас немає необхідної версії Флешплеєра

Вибрати інший медіа-плеєр

Лондонський оргкомітет та компанія "Omega", яка й забезпечує роботу електронної системи обрахунку результату, вибачилась перед усіма атлетами за ту помилку, яку допустили при підрахунку результатів в об'єднаній дисципліні з метання диска у класах F35/36. Як вважають, неправильно обчислювали саме результати з огляду на класифікацію атлетів.

Тільки б обіграти Китай

Як пояснив ВВС Україна президент Національного паралімпійського комітету Валерій Сушкевич, саме тут і була допущена помилка, оскільки в об'єднаному виді всі результати сумуються, і результати оцінюється по-різному для обох класів.

Марія сподівається, що питань не виникне щодо її виступу у штовханні ядра

Марія сподівається, що питань не виникне щодо її виступу у штовханні ядра

За кожну спробу присуджують певну кількість очок, які згодом сумують, і оскільки в один вид об'єднали спортсменів із двома різними ступенями інвалідності F35 та F36, то їхні результати також оцінювали по-різному. Загалом у горішній десятці поміняли місцями сімох спортсменок. Такої ж помилки у системі допустились і у чоловічому виді, але на розподіл медалей це не вплинуло.

"Коли нам подзвонили із секції легкої атлетики Міжнародного паралімпійського комітету і сказали, що Помазан позбавляють золота, ми одразу ж подали протест, який відхилили. Я тоді зустрівся із керівництвом секції легої атлетики МПК і сказав: "Будь-ласка, покажіть статтю регламенту Паралімпійських Ігор, правило, за якими може бути прийняте таке рішення - забрати звання чемпіона Паралімпійських Ігор у спортсменки, яка його завоювала, і яка не може чути про те, що хтось десь помилився у системі "Omega". Це не її справа, а ваша справа". Згідно із правилами, позбавити медалі можуть лише у разі, якщо атлет не пройшов допінг-тест, а про технічні помилки там нічого немає", - розповідає Валерій Сушкевич.

На запитання, а якби ситуація була протилежною, і срібло забрали у китаянки і віддали Україні, Валерій Сушкевич сказав: "Паралімпійський комітет одразу ж після оголошення результатів подав би апеляцію, але ж ніхто жодних апеляцій не подавав, жоден із комітетів. Рішення просто згодом переглянули і вирішили всім подзвонити. Не можна так робити, навіть якщо й китаянка, згідно із новим розрахунком результатів, виграла, так не можна вирішувати питання. Такого немає у жодному статуті".

Врешті, нову церемонія, яка мала відбутися у суботу вранці так і не провели, а у суботу ввечері представники МПК подзвонив в український Паралімпійський комітет і повідомив, що медаль Марії залишать.

До певної міри це додало їй стимулу під час виступу у неділю у штовханні ядра. Марія Помазан штовхнула ядро на 12,22 м і встановила новий світовий рекорд.

"Важка перемога. Це те, що називається "зробити неможливе". Я вже нічого не знала після того, що сталося. Вже просто хотілось обіграти Китай, по максимуму, щоб перемогти по всіх очках, балах. Я все усвідомлю, коли повернуся в Україну, і коли в мене мої медалі вже ніхто не зможе забрати".

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS