Перипетії з медаллю: в українки забрали золото...вдруге

Останнє поновлення: Понеділок, 3 вересня, 2012 p., 12:04 GMT 15:04 за Києвом
Суперечливе рішення: Помазан медаль дають, забирають, дають

Суперечливе рішення: Помазан медаль дають, забирають, дають

Українська легкоатлетка Марія Помазан у неділю стала дворазовою паралімпійською чемпіонкою Лондона-2012. Але подвійна перемога виявилася короткотерміновою, бо одну з двох золотих медалей у спорстменки забрали - вдруге.

Якщо з медаллю у штовханні ядра жодних суперечок не було - вона здобула впевнену перемогу, штовхнувши ядро на 12,22 м, і, таким чином, встановила новий світовий рекорд, то її "золото" у метанні диска опинилося у центрі скандалу через електронну систему обрахунку результату.

Міжнародний паралімпійський комітет спершу ухвалив Клацнути безпрецедентне рішення у цій дисципліні присудити дві золоті та дві бронзові медалі, не даючи нікому срібла.

Представник Міжнародного паралімпійського комітету Крейг Спенс сказав ВВС Україна: "У зв'язку із технічною помилкою у системі оцінювання, яку забезпечує компанія Omega, ми вирішили у неділю провести ще одну церемонію нагородження на Олімпійському стадіоні, де дві золоті медалі присуджені українці Помазан та китаянці Цин У та дві бронзові австралійці Кетрін Праудфут та китаянці Цюнюй Бао. Але у таблиці медалей залишиться відкорегований після помилки результат - золото у Цин У, срібло у Марії Помазан та бронза у Кетрін Праудфут".

Тобто це рішення не вплинуло б на позицію України у таблиці медалей, а для самої Марії Помазан це, за її словами, стало великим полегшенням.

Втім, як розповів ВВС Україна президент Національного паралімпійського комітету Валерій Сушкевич, упродовж неділі МПК п'ять разів переглядав своє рішення про золоту медаль Марії Помазан у метанні диска.

Врешті-решт було вирішено провести нову церемонію в понеділок уранці, нагородивши українську паралімпійку срібною медаллю. За словами пана Сушкевича, "деморалізована" Марія не прийшла на церемонію.

Від золота до срібла, двічі

У п'ятницю українка піднялася на п'єдестал із золотою медаллю на шиї, на стадіоні грав гімн України, але буквально через кілька годин до неї підійшла тренер і сказала, що в неї срібло.

"Я спершу сказала тренеру: "Ну нічого, все нормально". А потім у мене була істерика: і ввечері, і вночі, і вранці. У суботу я вже прийшла на тренування і почувалася більш-менш. Таке дивне почуття: дали порадіти, похвалитись і забрали... Це просто нереально. Взагалі такого не було, щоб у суддів поламалась комп'ютерна система. Дуже прикро. Тепер я вже почуваюсь краще", - розповідає ВВС Україна Марія Помазан.

Марія Помазан: мені було дуже прикро

Українська легкоатлетка Марія Помазан у неділю стала дворазовою паралімпійською чемпіонкою Лондона-2012. Втім одну з медалей вона поділила зі спортсменкою з Китаю.

Прослухатиmp3

У вас немає необхідної версії Флешплеєра

Вибрати інший медіа-плеєр

Лондонський оргкомітет та компанія "Omega", яка й забезпечує роботу електронної системи обрахунку результату, вибачилась перед усіма атлетами за ту помилку, яку допустили при підрахунку результатів в об'єднаній дисципліні з метання диска у класах F35/36. Як вважають, неправильно обчислювали саме результати з огляду на класифікацію атлетів.

Тільки б обіграти Китай

Як пояснив ВВС Україна президент Національного паралімпійського комітету Валерій Сушкевич, саме тут і була допущена помилка, оскільки в об'єднаному виді всі результати сумуються, і результати оцінюється по-різному для обох класів.

Марія сподівається, що питань не виникне щодо її виступу у штовханні ядра

Марія сподівається, що питань не виникне щодо її виступу у штовханні ядра

За кожну спробу присуджують певну кількість очок, які згодом сумують, і оскільки в один вид об'єднали спортсменів із двома різними ступенями інвалідності F35 та F36, то їхні результати також оцінювали по-різному. Загалом у горішній десятці поміняли місцями сімох спортсменок. Такої ж помилки у системі допустились і у чоловічому виді, але на розподіл медалей це не вплинуло.

"Коли нам подзвонили із секції легкої атлетики Міжнародного паралімпійського комітету і сказали, що Помазан позбавляють золота, ми одразу ж подали протест, який відхилили. Я тоді зустрівся із керівництвом секції легої атлетики МПК і сказав: "Будь-ласка, покажіть статтю регламенту Паралімпійських Ігор, правило, за якими може бути прийняте таке рішення - забрати звання чемпіона Паралімпійських Ігор у спортсменки, яка його завоювала, і яка не може чути про те, що хтось десь помилився у системі "Omega". Це не її справа, а ваша справа". Згідно із правилами, позбавити медалі можуть лише у разі, якщо атлет не пройшов допінг-тест, а про технічні помилки там нічого немає", - розповідає Валерій Сушкевич.

На запитання, а якби ситуація була протилежною, і срібло забрали у китаянки і віддали Україні, Валерій Сушкевич сказав: "Паралімпійський комітет одразу ж після оголошення результатів подав би апеляцію, але ж ніхто жодних апеляцій не подавав, жоден із комітетів. Рішення просто згодом переглянули і вирішили всім подзвонити. Не можна так робити, навіть якщо й китаянка, згідно із новим розрахунком результатів, виграла, так не можна вирішувати питання. Такого немає у жодному статуті".

Врешті, нову церемонію, яка мала відбутися у суботу вранці, так і не провели, а у суботу ввечері представники МПК подзвонив в український Паралімпійський комітет і повідомив, що медаль Марії залишать.

До певної міри це додало їй стимулу під час виступу у неділю у штовханні ядра. Марія Помазан штовхнула ядро на 12,22 м і встановила новий світовий рекорд.

"Важка перемога. Це те, що називається "зробити неможливе". Я вже нічого не знала після того, що сталося. Вже просто хотілось обіграти Китай, по максимуму, щоб перемогти по всіх очках, балах. Я все усвідомлю, коли повернуся в Україну, і коли в мене мої медалі вже ніхто не зможе забрати".

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS