Марія Шарапова зізналася, що не пройшла допінг-тест

Sharapova Копирайт изображения Reuters

Російська тенісистка Марія Шарапова зізналася, що не пройшла тест на допінг під час турніру Великого шолома в Австралії в січні.

28-річна спортсменка заявила, що в неї позитивний результат на мільдронат, який вона приймала упродовж десяти років. Цей препарат донедавна не був забороненим препаратом.

Міжнародна федерація тенісу заявила, що Марію Шарапову тимчасово відсторонять від змагань з 12 березня.

Компанія Nike призупинила співпрацю із тенісисткою, заявивши, що слідкуватиме за розвитком ситуації.

Також швейцарський виробник годинників Tag Heuer оголосив, що не буде поновлювати спонсорський контракт зі спортсменкою.

"Я зробила велику помилку"

Марія Шарапова сказала, що із листа від Міжнародної федерації тенісу вона дізналася, що ліки мільдронат також називаються мельдоній, і під цією назвою з початку 2016 року їх внесли до переліку заборонених препаратів. В результаті її допінг-проба дала позитивний результат.

Копирайт изображения epa

"Дуже важливо розуміти, що протягом 10 років ці ліки не були в списку заборонених WADA, і я їх легально приймала останні 10 років", - сказала пані Шарапова під час прес-конференції в Лос-Анджелесі.

"Але 1 січня правила змінилися, і мельдоній став забороненим препаратом, про що я не знала, - додала спортсменка. - Я отримала імейл про ці зміни в списку заборонених препаратів від WADA 22 грудня, і я не відкрила посилання".

"Я зробила велику помилку. Я підвела уболівальників, я підвела спорт", - сказала вона.

Спортсменка відмовилася перекладати на когось провину за прийом препарату, сказавши: "Це мій організм, і я відповідаю за те, що в нього потрапляє".

"Я знаю, які наслідки мені загрожують, і я не хочу закінчувати свою кар'єру таким чином", - сказала тенісистка.

Марія Шарапова здала аналізи на допінг 26 січня, коли вона програла Серені Вільямс у чверть фіналі чемпіонату Австралії.

Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA) виявила, що її результати аналізів позитивні на мельдоній.

Компанія Nike призупинила угоду із Марією Шараповою після її заяви, вказавши, що вони "засмучені та здивовані".

"Ми вирішили призупинити наші відносини із Марією на час розслідування. Ми будемо слідкувати за ситуацією", - сказано в заяві компанії.

Швейцарський виробник годинників Tag Heuer заявив, що вів переговори із спортсменкою про продовження угоди, яка завершилась наприкінці минулого року.

Однак ці переговори призупинені і компанія вирішила не поновлювати її контракт.

За оцінками журналу Forbes, минулого року дохід Марії Шарапової становив приблизно 30 млн доларів.

Що таке мельдоній (мільдронат)

Ліки мельдоній призначені для людей із стенокардією, однак препарат набув популярності серед спортсменів, оскільки він підвищує витривалість та покращує відновлення після великих навантажень.

Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA) внесло мельдоній до переліку заборонених для спортсменів 1 січня, виявивши, що він може впливати на спортивні результати.

WADA понад рік тому внесло препарат до переліку тих, що перебувають під наглядом, після того, як його почало виявляти його у багатьох зразках, взятих при тестуванні у спортсменів.

Цей препарат зроблений у Латвії, він коштує досить дешево і продається без рецепта в багатьох країнах Східної Європи, однак не ліцензований в західноєвропейських країнах, в тому числі у США.

Вважається, що його приймали сотні спортсменів.

Що тепер?

Марія Шарапова може подати заяву про те, щоб їй дозволили приймати ці ліки як виняток за медичними показниками. Такий дозвіл скорочено називається TUE (therapeutic use exemption).

TUE дозволяє спортсменові приймати заборонений препарат, якщо він страждає від захворювання, коли ці ліки необхідні.

За словами юриста тенісистки Джона Хаггерті, цей препарат, серед інших, прописав лікар, оскільки у жінки була "не нормальна електрокардіограма", а також ознаки діабету.

Яке може бути покарання?

За правилами WADA, Марію Шарапову можуть відсторонити від тенісу на термін до чотирьох років.

Але колишній тренер Марії Джефф Таранго вважає, що покарання не буде настільки серйозним.

"Я думаю, в зв'язку з обставинами справи термін з чотирьох років знижується до двох і одного, і навіть якщо б вона припинила приймати препарат першого січня, він залишався б у її організмі, тому що вона приймала його до того, як він був заборонений" , - сказав він.

"Тут стільки пом'якшуючих провину обставин, настільки великі інтереси організаторів турнірів у всьому світі, що я б сказав - чотири-шість місяців максимум ... Добре, упріться, влаштуйте зразкове покарання, але насправді, тут 50 на 50 хто правий і хто винен ", - заявив Джеф Таранго в інтерв'ю ВВС.

"Вона може подати на дозвіл на TUE , якщо ці ліки дійсно потрібно їй для лікування діабету і серця", - додав він.