Лижами по болоту: міжнародні змагання на Закарпатті

Копирайт изображения prozak.info
Image caption Ці фото зі схилу на курорті "Красія" зробили учасники змагань. Вони просять не називати їхніх імен

З 6 по 9 березня на курорті "Красія", що в Закарпатті, пройшов чемпіонат з гірськолижного спорту, який має шанси стати одним з найскандальніших в Україні. Він відбувся майже без снігу і за небезпечних умов для спортсменів, як розповіли учасники змагань і тренери.

У змаганнях взяли участь близько 140 спортсменів з різних країн.

У Міністерстві молоді і спорту всі звинувачення про відсутність снігу відкидають і стверджують - сніг був, але внизу, а траса відповідала всім стандартам.

Як вдалося дізнатися ВВС, у власника курорту і в одного з керівників Федерації лижного спорту України (ФЛСУ) одне й те саме ім'я - Леонід Тікун. ВВС намагається отримати коментар у пана Тікуна з Федерації.

"Місили болото"

"Спортсмени з підйомника були змушені спускатися пішки вниз по болоту з лижами в руках до місця, де стартували змагання. У багатьох спортсменів були зіпсовані лижі через відсутність снігу. Це сором", - каже дворазова учасниця Олімпійських ігор і призерка міжнародних змагань, яка відвідала чемпіонат як глядачка.

Богдана Мацьоцька - одна з небагатьох, хто погодився говорити відкрито про умови на чемпіонаті.

Копирайт изображения prozak.info
Image caption "Ми місили болото", - так описав умови змагання один з тренерів

Фото трас з голою землею і лижників на них облетіли соцмережі, але автори кадрів, учасники змагань, а також їхні близькі просять журналістів не називати імена і відмовляються говорити публічно. Вони кажуть, що бояться тиску і того, що їх викинуть зі змагань. При цьому анонімно скаржаться - кататися було неможливо.

Копирайт изображения prozak.info
Image caption На таких трасах, кажуть спортсмени, кататися було неможливо

"Умови змагань не відповідали елементарним вимогам безпеки", - розповідає колишній керівник полтавського осередку Федерації лижного спорту Антон Фалтинський, який кілька років був суддею на гірськолижних змаганнях.

Копирайт изображения prozak.info
Image caption Очевидці розповідають, що частину траси вони мусили йти пішки з лижами в руках до того місця, де починався сніг

Пан Фалтинський стверджує, що в будь-якій країні при такому стані сніжного покрову змагання скасували б. Гірськолижник дивується, чому чемпіонат не провели в іншому місці - "Драгобраті" чи "Буковелі", де сніг був.

Копирайт изображения prozak.info
Image caption Два крісельних підйомники на "Красії" піднімають спортсменів на гору висотою 1036 метрів

"Проблеми зі снігом в Україні є, але на той момент, коли в "Красії" його майже не було, на інших гірськолижних курортах він був і там можна було б організувати змагання", - каже і пані Мацоцька.

На погані траси жалівся і учасник, який виграв змагання. "Все наче було добре, але був брак снігу. Довелося експериментувати з новими видами", - розповів Ужінформу спортсмен із Закарпаття Ігор Гам, який став чемпіоном серед юніорів.

"Траса у задовільному стані"

Копирайт изображения Facebook Igor Gdanov
Image caption Це фото у Facebook міністр молоді і спорту Ігор Жданов підписав так: "Дав старт відкритому чемпіонату України з гірськолижного спорту, в якому бере участь більше ста спортсменів. В тому числі з Польщі та Словаччини"

Міністр молоді і спорту Ігор Жданов, який відкривав ці змагання, спочатку писав у Facebook, що і у нього "траса викликала занепокоєння". Він навіть доручив провести перевірку, "чи, дійсно, офіційні змагання проводилися на трасі, яка перебувала в незадовільному стані", але згодом заявив, що все гаразд.

"Провокаційні фотографії, які гуляють соцмережами, були зроблені на верхній частині схилу через яку здійснювався підхід до спортивної траси. На тому малозасніженому відрізку жодних змагань не проводилося", - написав у Facebook пан Жданов.

На підтвердження своїх слів він опублікував відео, яке, за його словами, показує засніжений стан траси. ВВС Україна публікує фото, надані учасниками змагань сайту prozak.info, і кадри з відео, яке оприлюднив міністр молоді і спорту.

Копирайт изображения Facebook Igor Gdanov
Image caption У Федерації лижного спорту запевняють, що з трасою все було гаразд. Кадр з відео, опублікованого міністром спорту

На іншому курорті, наприклад у "Буковелі", змагання не могли провести, бо траса на "Красії" єдина в Україні, яка має сертифікацію Міжнародної лижної федерації, запевнили у ФЛСУ.

Копирайт изображения Facebook Igor Gdanov
Image caption Фото з нижньої частини траси, де, як кажуть у ФЛСУ, і відбувалися змагання. Кадр з відео, опублікованого міністром спорту

Людей, які опублікували фото верхніх схилів, федерація звинуватила "в інформаційній провокації проти всього лижного спорту України".

Однак пан Фалтинський каже, що в Україні могло б бути більше сертифікованих трас, якби в спортивних функціонерів було бажання про це домовлятися.

"Останні роки змагання проводять саме на Красії. Цей курорт за параметрами дійсно є одним з найкращих в Україні, там найбільший перепад, але умови там були найгірші. І боюся, що цей скандал зашкодить і так невеликим інвестиціям у гірськолижний спорт України", - каже екс-суддя.

У розділі "Контакти" на сайті курорту "Красія" вказано юридичну адресу ТОВ "Київспортсервіс".

За даними державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб, кінцевим бенефіціарним власником ТОВ "Київспортсервіс" є людина на ім'я Леонід Тікун. Так само звати і голову технічного комітету Федерації лижного спорту, в якого ВВС Україна намагається отримати коментар.

Новини на цю ж тему