IAAF вирішує долю російських легкоатлетів: що відбувається?

Копирайт изображения PA
Image caption Чи будуть російський і олімпійський прапори майоріти поруч в Ріо, поки що велике питання

17 червня рада IAAF (Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій) повинна вирішити, чи пустять російських легкоатлетів на Олімпіаду в Ріо-де-Жанейро. Російська служба Бі-бі-сі пояснює, що до цього призвело.

Чому російські легкоатлети опинилися під загрозою непотрапляння на Олімпійські ігри?

Російська легка атлетика (а мова йде про спортсменів зі світовим ім'ям, тренерів, медиків з Російського антидопінгового агентства (РУСАДА) і високопоставлених чиновників) знаходиться, мабуть, в найсерйознішій кризі за всю свою історію. Якщо коротко, цей вид спорту протягом останніх півтора років стрясають постійні скандали, в центрі яких в основному російські спортсмени. При цьому ставиться під сумнів прозорість і чесність усієї світової системи легкої атлетики.

У чому звинувачують російських спортсменів?

Все почалося в грудні 2014 року, коли німецький телевізійний холдинг ARD почав випускати серію документальних фільмів під загальною назвою "Секретна справа про допінг". У першій частині кілька відомих російських легкоатлетів і медичних фахівців відкрито або в ході зйомок прихованою камерою заявили, що у вітчизняному спорті масово вживають допінг, а профільне міністерство частково це покриває.

Копирайт изображения Reuters
Image caption В одному з розслідувань Росію назвали "допінговим центром світу"

Протягом півтора років публікувалися все нові й нові журналістські розслідування. У них, зокрема, стверджувалося, що Володимир Путін міг особисто залагоджувати справи проблемних з точки зору допінгу спортсменів на міжнародному рівні, а співробітники ФСБ причетні до махінацій з допінг-пробами на Олімпіаді в Сочі. В одному з розслідувань Росію назвали "допінговим центром світу".

Як на скандал і санкції відповіла російська влада?

Протягом півтора років з початку скандалу реакція російських офіційних осіб залишалася двоїстою. Міністр спорту Віталій Мутко спочатку говорив, що німецький фільм - це спроба принизити російський спорт, а потім обіцяв "нікого не прикривати".

У РУСАДА спочатку відкидали звинувачення, але незабаром наклали багаторічні дискваліфікації на трьох російських олімпійських чемпіонів зі спортивної ходьби. Володимир Путін закликав активно боротися з такою "отрутою", як допінг, але підкреслював, що потрібно уникати колективної відповідальності. Всеросійська федерація легкої атлетики (ВФЛА) визнала помилки в своїй роботі, але паралельно в російському суді успішно оскаржила достовірність першої частини німецького фільму.

Як на це відреагували міжнародні структури?

Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA) одразу після виходу в ефір першої частини німецького фільму вирішило перевірити викладені в ньому дані. Через рік, у листопаді 2015 року WADA завершило власне розслідування. У підсумковій доповіді організація в цілому погодилася з висновками журналістів. У WADA вважали, що в Росії тренери примушували атлетів вживати допінг, в РУСАДА масово знищували тести, міжнародним легкоатлетичним функціонерам пропонувалися хабарі, а російські силовики сприяли підміні тестів.

Копирайт изображения AFP
Image caption Виступ легкоатлетів з Росії на Олімпійських іграх в Ріо-де-Жанейро під загрозою?

Днями WADA опублікувало ще одну доповідь - за підсумками останньої перевірки. У документі розповідається, що ревізори WADA зіткнулися в Росії з масою проблем - від них тікали спортсмени, їм не допомагала влада, їм погрожували депортацією співробітники ФСБ.

Чим це обернулося для російських спортсменів?

IAAF незабаром фактично відсторонили всіх російських спортсменів від участі в міжнародних змаганнях на невизначений термін. Легкоатлетичні заходи світового рівня, які повинні були пройти в Росії, скасували. Також у РУСАДА відкликали ліцензію. А в Росію направили незалежних міжнародних експертів. Тоді ж преса почала писати, що виступ легкоатлетів з Росії на Олімпійських іграх в Ріо-де-Жанейро під загрозою.

Як відреагували російські атлети?

Однією з послідовних захисниць права росіян виступати на Олімпіаді стала дворазова володарка золотих медалей Ігор, стрибунка з жердиною Олена Ісінбаєва. 15 червня вона написала відкритого листа в газету New York Times.

Копирайт изображения AFP
Image caption Олена Ісінбаєва написала відкритого листа в газету New York Times

Спортсменка закликала міжнародних чиновників не позбавляти права виступити в Ріо тих спортсменів, кого не звинуватили у вживанні допінгу (та її, в тому числі).

Зі схожим, але вже колективним листом до Міжнародного олімпійського комітету (МОК) звернулися російські олімпійці. У свою чергу, російська бігунка Юлія Степанова, яка стала однією з головних героїнь першого фільму ARD про допінг, за деякими даними, попросила політичного притулку в Канаді.

При чому тут мельдоній?

"Мельдонієвий скандал" наклався на всі вище описані події. Мельдоній - це препарат для підтримки витривалості, визнаний допінгом з 1 січня 2016 року. На його застосуванні в березні 2016 року попалася російська тенісистка Марія Шарапова.

Слідом за цим з'ясувалося, що мельдоній виявили в крові ще цілого ряду відомих російських і зарубіжних спортсменів.

Копирайт изображения Reuters

Однак єдиної думки щодо впливу мельдонію на організм немає. Так, незабаром WADA пом'якшила заборонні норми щодо цієї речовини. З декількох росіян дискваліфікацію зняли, але не з Шарапової (вона буде це заперечувати). За підсумками останньої ревізії WADA в Росії, організація заявила, що взяла ще 49 позитивних проб на мельдоній.

Що буде далі?

17 червня Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій вирішить, як бути з відстороненням російських легкоатлетів від міжнародних змагань (ці санкції як і раніше діють).

Є кілька варіантів розвитку подій. IAAF може вирішити, що Росія виправилася, і її збірна з легкої атлетики може їхати на Олімпіаду (цього офіційно попросив Мутко). IAAF може проголосувати за продовження заборони, позбавивши росіян права брати участь в Іграх.

IAAF може допустити до Олімпіади тільки частину російських легкоатлетів. Наприклад, в ВФЛА вже виступили з ініціативою відправити на Ігри лише тих спортсменів, які не потрапили під підозру у вживанні допінгу.

Чи буде це рішення остаточним?

Не обов'язково. Остаточне рішення щодо всієї російської збірної знаходиться у веденні МОК.

21 червня там проведуть спеціальну нараду з проблеми допінгу, де буде обговорюватися захист чесних атлетів. Глава організації Томас Бах пояснив, який вибір стоїть перед комітетом.

МОК може впровадити принцип колективної відповідальності всіх членів національної збірної (не тільки легкоатлетів) за серйозні порушення окремих спортсменів. Або, навпаки, захистити "чистих" атлетів, незважаючи на проблеми їхніх колег по збірним.

Визначитися з вибором МОК може в середині липня на передолімпійській сесії.

Новини на цю ж тему