Жоао Авеланж: яким був колишній президент ФІФА

Колишній президент ФІФА Жоао Авеланж помер у віці 100 років.
Бразилець очолював головний світовий футбольний орган перед Зеппом Блаттером і працював на цій посаді від 1974 до 1998 року.
У квітні 2013 року, після розслідувань заяв про хабарництво, він пішов з посади почесного президента ФІФА, а наступного року потрапив до лікарні з легеневою інфекцією.
З 1963 по 2011 від був також членом Міжнародного олімпійського комітету (МОК), звідки пішов через погане здоров'я.
Авеланж представляв Бразилію у плаванні на Олімпіаді 1936 року. Того ж року він отримав диплом юриста.
Під час президентства у ФІФА він розширив Чемпіонат світу з 16 до 32 команд. Всього за час його перебування на цій посаді відбулося шість світових чемпіонатів.
Його кар'єра, однак, була дещо затьмарена звинуваченнями в хабарництві.
2010 року програма ВВС "Панорама" звинуватила Авеланжа і його зятя Рікардо Тейшейру в отриманні мільйонів доларів хабарів від швейцарської маркетингової компанії International Sport and Leisure (ISL), щоб залишити її єдиним офіційним маркетологом ФІФА.
Через його відставку з МОК п'ять років тому розслідування підозр про хабарництво з ISL так і не проводилося. Сам Авеланж заперечував такі звинувачення.
У 2012 році Тейшейра пішов з посади голови Бразильської футбольної федерації, яку очолював 23 роки. Потрапивши під тиск через звинувачення в корупції, він також вийшов з організаційного комітету Чемпіонату світу-2014. Тейшейра, як і його тесть, відкидав звинувачення в хабарництві.
Окрім плавання на Олімпіаді 1936 року, Авеланж входив до складу бразильської команди з водного поло під час Ігор 1952 року в Гельсінкі, а також був головою бразильської делегації на Олімпіаді-1956 у Мельбурні.
Авеланж запам'ятався саме як спортивний адміністратор, особливо у футболі.
Свою бюрократичну кар'єру він почав з посади президента Столичної федерації плавання у Бразилії. Він також був членом Бразильського олімпійського комітету, а в 1958 році приєднався до Міжнародного союзу велоспорту.
Згодом він обіймав посади у Бразильській спортивній конфедерації: спочатку був віце-президентом, а у 1958-1973 роках - президентом. Після того Авеланж став найвпливовішою людиною у футбольному світі.
У 1974 році його обрали президентом ФІФА замість британця, сера Стенлі Руса. Ті, хто був незадоволений домінацією європейців у головному футбольному органі, всіляко підтримували його прихід.
Цей показний чоловік з проникливими блакитними очима мав хорошу політичну інтуїцію і вмів утримувати владу в своїх руках, що дозволило йому бути президентом ФІФА 24 роки, аж до приходу Блаттера в 1998 році.
Коли Авеланжа обрали президентом, у центральному офісі ФІФА в Цюриху працювало лише 12 людей. Але протягом двох наступних десятиліть, одночасно зі зростанням організаційної відповідальності і комерційних інтересів ФІФА, це число збільшилося майже в десять разів.
Коли в Чемпіонаті світу почали грати 32 команди, це дало нагоду країнам з Азії, Океанії й Африки покрасуватися на міжнародній арені. У 1990 році Камерун став першою африканською країною, яка дійшла до чвертьфіналу.
Саме Авеланж започаткував цілу хвилю нових змагань, серед яких світові чемпіонати серед гравців до 17 і до 20 років наприкінці 1980-х, а ще Кубок конфедерацій і Жіночий чемпіонат світу з футболу на початку 1990-х.