Жоао Авеланж: яким був колишній президент ФІФА

Авеланж народився у Ріо-де-Жанейро у травні 1916 року Копирайт изображения Empics
Image caption Авеланж народився у Ріо-де-Жанейро у травні 1916 року

Колишній президент ФІФА Жоао Авеланж помер у віці 100 років.

Бразилець очолював головний світовий футбольний орган перед Зеппом Блаттером і працював на цій посаді від 1974 до 1998 року.

У квітні 2013 року, після розслідувань заяв про хабарництво, він пішов з посади почесного президента ФІФА, а наступного року потрапив до лікарні з легеневою інфекцією.

З 1963 по 2011 від був також членом Міжнародного олімпійського комітету (МОК), звідки пішов через погане здоров'я.

Авеланж представляв Бразилію у плаванні на Олімпіаді 1936 року. Того ж року він отримав диплом юриста.

Під час президентства у ФІФА він розширив Чемпіонат світу з 16 до 32 команд. Всього за час його перебування на цій посаді відбулося шість світових чемпіонатів.

Його кар'єра, однак, була дещо затьмарена звинуваченнями в хабарництві.

2010 року програма ВВС "Панорама" звинуватила Авеланжа і його зятя Рікардо Тейшейру в отриманні мільйонів доларів хабарів від швейцарської маркетингової компанії International Sport and Leisure (ISL), щоб залишити її єдиним офіційним маркетологом ФІФА.

Image caption Жоао Авеланж передає кубок Чемпіонів світу президентові Мексики Мігелю-де-Ламадриду, щоб той вручив його капітанові аргентинської збірної Дієго Марадоні. 1986 рік

Через його відставку з МОК п'ять років тому розслідування підозр про хабарництво з ISL так і не проводилося. Сам Авеланж заперечував такі звинувачення.

У 2012 році Тейшейра пішов з посади голови Бразильської футбольної федерації, яку очолював 23 роки. Потрапивши під тиск через звинувачення в корупції, він також вийшов з організаційного комітету Чемпіонату світу-2014. Тейшейра, як і його тесть, відкидав звинувачення в хабарництві.

Окрім плавання на Олімпіаді 1936 року, Авеланж входив до складу бразильської команди з водного поло під час Ігор 1952 року в Гельсінкі, а також був головою бразильської делегації на Олімпіаді-1956 у Мельбурні.

Авеланж запам'ятався саме як спортивний адміністратор, особливо у футболі.

Свою бюрократичну кар'єру він почав з посади президента Столичної федерації плавання у Бразилії. Він також був членом Бразильського олімпійського комітету, а в 1958 році приєднався до Міжнародного союзу велоспорту.

Згодом він обіймав посади у Бразильській спортивній конфедерації: спочатку був віце-президентом, а у 1958-1973 роках - президентом. Після того Авеланж став найвпливовішою людиною у футбольному світі.

У 1974 році його обрали президентом ФІФА замість британця, сера Стенлі Руса. Ті, хто був незадоволений домінацією європейців у головному футбольному органі, всіляко підтримували його прихід.

Цей показний чоловік з проникливими блакитними очима мав хорошу політичну інтуїцію і вмів утримувати владу в своїх руках, що дозволило йому бути президентом ФІФА 24 роки, аж до приходу Блаттера в 1998 році.

Коли Авеланжа обрали президентом, у центральному офісі ФІФА в Цюриху працювало лише 12 людей. Але протягом двох наступних десятиліть, одночасно зі зростанням організаційної відповідальності і комерційних інтересів ФІФА, це число збільшилося майже в десять разів.

Коли в Чемпіонаті світу почали грати 32 команди, це дало нагоду країнам з Азії, Океанії й Африки покрасуватися на міжнародній арені. У 1990 році Камерун став першою африканською країною, яка дійшла до чвертьфіналу.

Саме Авеланж започаткував цілу хвилю нових змагань, серед яких світові чемпіонати серед гравців до 17 і до 20 років наприкінці 1980-х, а ще Кубок конфедерацій і Жіночий чемпіонат світу з футболу на початку 1990-х.

Новини на цю ж тему