Олімпійські ігри: Жень Цянь, Надя Команечі та інші наймолодші чемпіони

Жень Цянь
Image caption 15-річна Жень Цянь з Китаю виграла золото у стрибках у воду

Китайська спортсменка Жень Цянь стала наймолодшою чемпіонкою Ріо-2016, отримавши золоту медаль у стрибках з десятиметрової платформи у віці 15 років і 180 днів.

Та попри свої дивовижні успіхи, Жень уже занадто доросла, щоб претендувати на рекорд за віком.

Десятирічний гімнаст з Греції, талановита американка, що згодом розірвала стосунки з батьками, – цих та інших юних медалістів пригадуємо разом з BBC Sport.

Дімітріос Лундрас (Греція) – виграв бронзу у гімнастиці в 1896 р., у віці 10 років і 218 днів

Хоча ніхто ще не брав олімпійське золото раніше, ніж у підлітковому віці, серед медалістів були і малі діти – проте дуже давно, в 1896 р.

Грецький гімнаст Дімітріос Лундрас мав лише десять років, коли виграв бронзову медаль у командних змаганнях на Олімпіаді дома в Афінах.

Марджорі Ґестрінг (США) – виграла золото у стрибках у воду в 1936 р., у віці 13 років і 268 днів

Копирайт изображения Getty
Image caption Пані Ґестрінг померла у віці 69 років після нещасного випадку вдома

Більшість нинішніх тринадцятирічних проводить це літо нерозлучно з Pokemon Go або на вулиці з друзями. Але в 1936 році їхня ровесниця з США вже отримала золоту олімпійську медаль.

Майстриня у комбінуванні гвинтів та обертів, Ґестрінг лишається наймолодшою олімпійською чемпіонкою. Цей титул вона завоювала на Олімпіаді в Берліні, стрибнувши у воду з триметрового трампліна.

Найближчими роками вона не мала можливості захистити свій титул, оскільки олімпіади 1940 і 1944 р. було перенесено в зв’язку з Другою світовою війною. Втім, вона спробувала пробитися на Олімпіаду-1948 у Лондоні.

На жаль, її талант ослаб і вона не пройшла відбору в американську команду.

Фу Мінся (Китай) – виграла золото у стрибках у воду в 1992 р., у віці 13 років і 345 днів

Копирайт изображения Getty
Image caption Завершивши спортивну кар’єру, пані Фу працювала у заявковому комітеті Китаю і сприяла тому, щоб Пекін став господарем Олімпіади-2008

Пані Фу привернула до себе увагу, коли виграла Ігри доброї волі, – лише в 11 років! – а наступного року стала чемпіонкою світу.

Але саме після Олімпіади-1992 у Барселоні її ім’я стало відоме кожному.

Вона перемогла у стрибках з платформи 10 метрів, отримавши 461,43 бала – майже на 50 балів більше, ніж срібна медалістка.

Після того вона виборола ще чотири олімпійські медалі, що зробило її найуспішнішою олімпійкою у стрибках у воду, допоки її не перегнали співвітчизниці Чень Жолінь і Ву Мінся.

Надя Команечі (Румунія) – виграла золото у гімнастиці в 1976 р., у віці 14 років і 243 днів

Копирайт изображения Comaneci
Image caption Ідеальний результат Наді Команечі не відображався на табло – замість того блимала "одиничка"

До Олімпіади-1976 ніхто не отримував максимальний бал у гімнастиці – але це вдалося 14-річній румунці, дебютантці Олімпійських ігор.

Судді у Монреалі поставили 10 балів за її перший 30-секундний виступ на різновисоких брусах.

"Я гадки не мала, що це перший такий результат в історії Олімпійських ігор. Я лише знала, що це найвищий бал", – сказала вона кореспонденту ВВС.

"Я була дуже щаслива, так нібито в школі отримала найвищу оцінку за контрольну з математики".

Загалом на Олімпіаді у Монреалі Команечі виборола три золоті медалі, і ще дві – через чотири роки.

Домінік Мосеану (США) – виграла золото у гімнастиці в 1996 р., у віці 14 років і 298 днів

Копирайт изображения Getty
Image caption У 1992 р. 10-річна Домінік Мосеану виграла золоту медаль на Юнацькому чемпіонаті США

Шлях американської гімнастки Домінік Мосеану до олімпійської слави був розроблений її батьком – румунським гімнастом Думітру Мосеану – ще до її народження.

У два роки вона тренувалась на мотузці для білизни, а в десять її возили за сотні кілометрів на заняття з висококласним тренером.

У 14 років вона вже написала автобіографію, а у 1996 р. стала наймолодшою учасницею олімпійської команди США "Чудова сімка", яка отримала золото в Атланті.

Втім, олімпійська мрія обернулася для Мосеану жахіттям: у 17 років вона офіційно розірвала стосунки з батьками, на яких сильно ображалась за експлуатацію.

Сара Гардкасл (Велика Британія) – виграла срібло у плаванні в 1984 р., у віці 15 років і 113 днів

Копирайт изображения Getty
Image caption На Олімпіаді-1984 пані Гардкасл також виграла бронзу у запливі 800 м вільним стилем

Хоча не всі британці, можливо, згадають ім’я Сари Гардкасл, вона займає особливе місце у хроніках олімпійських рекордів Великої Британії.

У 1984 р. у Лос-Анджелесі вона стала наймолодшою британською медалісткою в історії Олімпійських ігор, отримавши срібло у плаванні на 400 м вільним стилем.

Потім вона розчарувалась у спорті і в 17 років, після виступу на Іграх Співдружності-1986, вирішила покинути його. Але згодом повернулася і дійшла до фіналу Олімпіади-1996 р. в Атланті.

Новини на цю ж тему