У чому секрет успіху України на Паралімпіаді?

Цвєтов Копирайт изображения Reuters
Image caption Ігор Цвєтов виборов золоту медаль у забігу на 400 метрів на Паралімпіаді-2016

Якщо ми говоримо про Олімпіади та Паралімпіади, то країни, які зазвичай перебувають на верхівці медального заліку, - це Китай, США, Росія, а останнім часом і Британія.

Проте є одна держава, яка, продемонструвавши найгірший для себе в історії результат на Олімпіаді в Ріо, показує себе як світову потугу в Паралімпіаді, яка триває зараз. Це – Україна.

Посівши шосте місце в Афінах-2004, українці фінішували четвертими у Пекіні в 2008 році та в Лондоні чотири роки тому. Сьогодні вони можуть показати ще кращий результат: зараз збірна України посідає третє місце у медальному заліку Паралімпіади після Китаю і Британії, суттєво випереджаючи своїх найближчих переслідувачів, американців.

Виступи українців у Ріо вражають ще більше з огляду на те, з якими проблемами зіткнулася Україна останнім часом: економічна криза, війна на сході держави, а також втрата головної тренувальної бази українців у анексованому Росією Криму.

Копирайт изображения 2014.paralympic.org.ua
Image caption Валерій Сушкевич (на передньому плані) каже, що Україна має хорошу систему реабілітації та спорту для людей з обмеженими можливостями

Президент Петро Порошенко назвав виступи українських паралімпійців "неймовірними" та додав, що атлети довели: "неможливе – можливо".

Голова Паралімпійського комітету України Валерій Сушкевич – людина, яка багато в чому спричинила цей успіх. Зокрема, йдеться про розроблену ним програму "Інваспорт".

Її суть – у тому, що спортивні школи та відповідна інфраструктура для параолімпійського спорту працюють у кожній області України.

"В Україні ми створили найкращу систему фізичного виховання, спорту та реабілітації для людей з обмеженими можливостями", - розповів пан Сушкевич ВВС.

"Інфраструктура є у всіх регіонах України, всюди діють школи для дітей з обмеженими можливостями. Система працює і приносить результат", - продовжує він.

"Однак система не може працювати без людей… Людей, які витримують усі ці проблеми – нестачу фінансування, політичну кризу, війну, інші клопоти. Це надзвичайно віддані люди", - каже Валерій Сушкевич.

Сам пан Сушкевич у дитинстві перехворів на поліомієліт і більшу частину свого життя провів у інвалідному візку. Він пояснює: система "Інваспорт" спрямована на реабілітацію усіх дітей з особливими потребами, однак дає суттєво більші можливості для тих, хто має хороші спортивні задатки.

"Ми запрошуємо людей на реабілітацію, і серед ста тих, які до нас приходять, ми знаходимо з п’ять таких, які мають хист до плавання, футболу чи легкою атлетики. Ми повинні дати їм можливість реалізувати свій потенціал", - пояснює пан Сушкевич.

Україна на Паралімпіадах

 • Ріо-2016 - 31 золота медаль (3-тє місце станом на 15 вересня);
 • Лондон-2012 - 32 золоті медалі (4-те місце);
 • Пекін-2008 - 24 золоті медалі (4-те місце);
 • Сидней-2000 - 3 золоті медалі (35-те місце);
 • Атланта-1996 - 1 золота медаль (44-те місце).

  Копирайт изображения paralympic.org.ua
  Image caption Золота медалістка Паралімпіади Лідія Соловйова каже, що знайти роботу для людини з обмеженими можливостями в Україні важко

Величезний професіоналізм

Специфіка "Інваспорту" полягає в тому, що його об’єкти розкидані по всій країні, а не зосереджені у якомусь окремому регіоні.

Це означає, розповідає Валерій Сушкевич, що українські паралімпійці могли готуватися до змагань, попри те, що у 2014 році Росія заволоділа їхньою головною тренувальною базою в Євпаторії.

"Ми повинні були знайти інші можливості для тренувань – і я маю сказати, що знайдені нами умови не були найкращими. Але ми повинні були пристосуватися до цього. Доводилося тренуватися навіть на старих, ще радянських базах. Досвід, знання та величезний професіоналізм команди зробили цей результат можливим", - каже він.

Результат – надзвичайний. 81 медаль станом на ранок четверга, 48 з них – у плаванні.

Пауерліфтерка Лідія Соловйова, яка завоювала золоту параолімпійську медаль, каже, що головна мотивація для її успіху – те, що в Україні небагато можливостей для людей з особливими потребами. Або ти пливеш, або тонеш, одним словом.

"Це – моя основна робота", - каже вона.

Копирайт изображения Getty
Image caption Український плавець Євген Богодайко змагається на Паралімпіаді-2016

"У моїй країні людині з обмеженими можливостями знайти роботу дуже важко… Паралімпійський спорт – це моє основне джерело доходу. Я живу з нього", - пояснює пані Соловйова.

Після втрати бази в Євпаторії вона тренується у готелі. Такі обставини, визнає атлетка, могли позначитися на результатах її товаришів по команді і перешкодити їм досягти більшого на Паралімпіаді.

"База була розроблена спеціально для спортсменів з особливими потребами, всі об’єкти були такими", - каже пані Соловйова, яка має карликовість.

"Там ми почували себе як удома, а в готелі – як у гостях. Для мене це було нормально, але про інших – не скажу", - пояснює вона.

Пан Сушкевич каже, що погоджується з тим, що рівень підготовки спортсменів – не в останню чергу через війну – не був "максимально можливим".

"Світ бачить успішний бік моєї команди, бачить, чого ми досягнули. Але ніхто не бачить, чого ми не досягнули", - каже він.

"Я можу точно сказати, що ми б виступили краще, якби не війна в Україні. Мета усієї моєї команди в українському параолімпійському русі – показати максимум можливого, адже це так важливо для моєї країни", - говорить Валерій Сушкевич.

Image caption Україна втратила головну базу для підготовки паралімпійців у кримській Євпаторії

Україна на Олімпіадах

 • Ріо-2016 - 2 золоті медалі (31-ше місце);
 • Лондон-2012 - 6 золотих медалей (14-те місце);
 • Пекін-2008 - 7 золотих медалей (11-те місце);
 • Сидней-2000 - 3 золоті медалі (21-ше місце);
 • Атланта-1996 - 9 золотих медалей (9-те місце).

Новини на цю ж тему