Тодійчук: невибрання газу - форс-мажор

У п'ятницю в Україні перебуває держсекретар Франції з європейських справ. Одна з тем, яку він обговорюватиме з українськими високопосадовцями, буде газова тема.

Україна упродовж 10 місяців розраховувалась за газ вчасно. Бі-Бі-Сі запитала президента Київського міжнародного енергетичного клубу Олександра Тодійчука, чому спроможністю України платити за російський газ так стурбована Європа: тому, що для цього справді є реальні підстави, чи тому, що про свої сумніви у платоспроможності Києва постійно говорить Москва?

Олександр Тодійчук: Я б сказав, що тут є два чинники. Дуже важко ми сплачуємо за газ, зусиллями всієї держави. Чому так сталося – це вже інше питання. А по-друге, Росія підігріває ці питання на користь обхідних варіантів, Північного і Південного потоку, і бажає отримати хоча б частковий контроль над українською ГТС. Я думаю, що у цій ситуації Україна невміло захищається. Активність з боку росіян більша, ми завжди в обороні, завжди виправдовуємося. А думаю, що є можливість в Україні розрахуватися за газ, який ми споживаємо в найближчий період. Виконувач обов’язків міністра фінансів сказав, що держава може нормально існувати перший квартал. Але у всіх питання: що буде потім? На жаль, наша держава працює на виснаження. Великою мірою ми оплачуємо свої борги, і не лише по газу, з коштів, які нам надає МВФ. Думаю, тут великі загрози на період після виборів. У Росії буде надзвичайна спокуса, якщо раптом буде обрано президента не зовсім симпатичного росіянам, вони включать інший загрозливий для нас інструмент – штраф за невибрані обсяги газу. А це – надзвичайно великі гроші, близько 8 мільярдів.

Бі-Бі-Сі: Тобто ви ймовірність штрафів не відкидаєте, але вважаєте їх політичним інструментом?

Олександр Тодійчук: На жаль, наш уряд досить непрофесійно, або згідно з якимись іншими умовами, про які сьогодні не говориться, підписав досить невигідний для нас контракт, який є гордістю „Газпрому”. Цей контракт просто нечесний, якщо говорити одним словом. І завдяки цьому у росіян з’явився потужний важіль впливу на нашу політику. Це те, що є найбільш небезпечним. Стосовно газу, який ми споживаємо, у нас є можливості зусиллями всієї держави оплачувати цей газ. Стосовно штрафів – це дуже велике питання.

Бі-Бі-Сі: Але Тимошенко запевняє, що штрафів не буде, і що вона домовилася про це з Путіним, лише немає підтвердження цьому в офіційному папері.

Олександр Тодійчук: Нам усім дуже хотілося б підтвердження. Ми пам’ятаємо попередній рік, коли пані Тимошенко з паном Путіним навіть підписали меморандум, на який не схотіли звертати уваги росіяни під час газової війни. Поки не буде внесено змін до контракту, до того часу у нас немає жодних гарантій. А до виборів, я думаю, росіяни зроблять все, щоб такі контракти не підписати. Або зміни до контрактів будуть підписані лише на цей рік взамін на якісь великі поступки, невигідні Україні.

Бі-Бі-Сі: Чим би ви пояснили те, що вчора російський прем’єр Путін сказав, що підозрює Україну в тому, що вона знову почне несанкціонований відбір газу?

Олександр Тодійчук: Північний потік вже майже погоджений росіянами, і сьогодні вони зосереджують свою увагу на Південному потоці, який має йти в обхід України. Для України Північний потік не є таким небезпечним, як Південний. Я думаю, що якраз черга особливих активностей переходить до Південного потоку і відповідно до України. Тому ці заяви ми чуємо кожен період перед 7 числом. І чим ближче до зими, тим чутливіше на такі заяви реагуватиме Захід.

Бі-Бі-Сі: Що Україна може зробити для того, щоб Захід був спокійний за цю зиму?

Олександр Тодійчук: Україна повинна не кулуарно в себе вирішувати витання оплати за газ, а попередньо інформувати і українців, і наших партнерів на Заході про те, які кошти виділені на погашення, щоб прибрати зайві спекуляції. А основне, я вважаю, те, що ми не вибрали обсяги, є форс-мажором, і саме через форс-мажор ми повинні наполягати на тому, щоб знайти з Росією порозуміння, використовуючи усні заяви про те, що Росія гуманна в цих питаннях, що вона з розумінням ставиться до України. І це все потрібно зробити максимум в листопаді. Тому що за нашою поганою традицією всі гострі питання переносяться на новорічну чи різдвяну ніч, коли ми знаходимось у найбільш невигідній ситуації у переговорному процесі.

Бі-Бі-Сі: Але європейські країни також, очевидно, не вибрали законтрактовані обсяги газу. Чи вони зараз проводять переговори?

Олександр Тодійчук: Вони проводять переговори, і я думаю, що Україна в цьому питанні мала б об’єднатися з тими країнами, щоб знайти спільні підходи. Разом усі європейські держави, їх 5 чи 7, не вибрали 9 мільярдів метрів кубічних. А Україна одна не вибрала 12. Тобто ми бачимо, якого фахового рівня делегація представляла наші інтереси на переговорах у Москві. Але мені здається, що ми повинні були б об’єднатися з тими країнами і пошукати спільних підходів у нестандартному вирішенні контрактних зобов’язань у форс-мажорний кризовий період.