Кому перед виборами дозволена відпустка?

Ющенко, Тимошенко

Президентська кампанія в Україні за участі 18 кандидатів набирає обертів.

Деякі претенденти на цей час вирішують брати відпустки.

Так зробив, наприклад, Володимир Литвин, поїздка якого до виборців у Харкові відбувалася в той час, як його заступник Олександр Лавринович пояснював депутатам, чому засідання не вестиме голова Верховної Ради.

Під час відпусток такі кандидати все ж сприймаються, як люди, що займають високі посади. Тим часом інші зареєстровані кандидати прем'єр міністр Юлія Тимошенко, президент Віктор Ющенко, інші учасники виборів відпусток не брали.

Боротьба за президентський пост триває, і триває вона за участі претендентів, що вже займають впливові посади в державі. Чи зрівнює відпустка можливості кандидатів?

Політолог Кость Бондаренко, директор інституту ім.Горшеніна, прокоментував для Бі-Бі-Сі заяву спікера Володимира Литвина про необхідність відпусток на час виборів.

Xи вимагає цього закон в Україні та в інших країнах?

Кость Бондаренко: Насправді законодавство України не зобов’язує вищих посадовців країни йти у відпустку. Такої норми немає і в більшості країн Європи. Тобто посадовці мають суміщати виборчу діяльність із діяльністю державною. Це явище цілком нормальне, ми спостерігаємо його і в Сполучених Штатах Америки – там Президент не йде у відпустку під час виборчої кампанії. Заяви про те, що треба йти у відпустку під час виборів – не більше, ніж популізм. Про це постійно говорять політики від виборів до виборів, але це лише для того, щоб сподобатися виборцям. Мовляв, з одного боку політик, який перебуває при владі, може використовувати адміністративний ресурс, а з іншого боку він, беручи участь у виборах, не досить сумлінно виконує свої основні обов’язки.

БІ-БІ-СІ: Пане Костю, але і у відпустці вищі особи держави мають VIP-статус, мають охорону, до засобів масової інформації, до машин і таке інше. Тобто якщо пан Литвин піде у відпустку і його приклад наслідуватимуть інші, то наскільки ця відпустка насправді розмежує посадову особу і її виборчу кампанію?

Кость Бондаренко: Звичайно, Ви праві і я теж до того вів: проголошення посадовцем того, що він йде у відпустку, не знімає з нього пільг, впливів на «свої» вертикалі. Але щодо відповідальності, я думаю, що можливість йти у відпустку розмиває саме поняття відповідальності того чи іншого політика за стан справ у тій чи інший галузі, яка підконтрольна цьому політику.

БІ-БІ-СІ: Ми ще маємо майже два місяці виборчої кампанії і якщо пан спікер переконає своїх колег-політиків піти у відпустку, це означатиме, що практично два місяці країна буде некерованою – бо в неї не буде ні Президента, ні прем’єра, ні спікера, чи не так?

Кость Бондаренко: Саме так. І коли цього року Володимир Михайлович лише говорив про те, що він буде висуватися в Президенти, я тоді говорив і людям з його оточенням, і колегам по експертному середовищу, що насправді він втрачає шанс залишитися єдиною людиною, яка перебуватиме на господарстві у той час, коли на вибори піде і прем’єр, і Президент. Литвин міг би бути єдиним, хто в усій цій виборчій катавасії міг би зберігати спокій і, відповідно, стати гарантом хоч якогось існування державного апарату України.

БІ-БІ-СІ: Це нагадує, коли під час виборів Президента в Америці настав критичний момент в економіці як США, так і світу вцілому, і Джон Маккейн, кандидат від республіканців, сказав, що він бере відпустку від своєї виборчої кампанії і летить у Вашингтон, аби там брати участь у спробах просунути пакет економічних стимулів. Кілька годин це виглядало як нібито мудрий крок, але потім Барак Обама – його суперник від демократів, - сказав, що Президент мусить вміти робити кілька речей одночасно, і що він не буде переривати свою виборчу кампанію, а навпаки, - її продовжить. На практиці переміг Барак Обама. Чи Ви думаєте, ситуація може мати якісь паралелі в Україні?

Кость Бондаренко: Я повністю погоджуюся з тією позицією, яку запропонували Бараку Обамі його технологи. Але що стосується українських політиків, то, напевне, для українських виборців важливіше, щоб політик демонстрував результативність і перспективність, а не якесь позерство або ефектність.

БІ-БІ-СІ: Чи не могли б Ви навести приклад, як саме ефективність могла б вплинути на виборця?

Кость Бондаренко: Якщо говорити про основних кандидатів – а їх зараз двоє, - Тимошенко і Янукович, - то Янукович постійно апелює до того, що коли він був прем’єром, то при ньому і валовий внутрішній продукт зростав, і збільшувалися соціальні виплати і так далі. Тобто він таким чином демонструє результативність. Тимошенко також демонструє результативність. Її гасла «Вона працює» й інші – це теж якась апеляція до дії, до результативності. Тому інші кандидати, які «зайняли посади» коментаторів, а не генераторів ідей, в даній ситуації відверто програють.