Протест проти виселення Енциклопедії

учасники протесту
Image caption Директор енциклопедії каже, що ''будівлю хочуть передати багатшій структурі''

Чільні діячі української інтелігенції та активісти у Києві протестують проти намірів виселення видавництва “Українська енциклопедія” з будівлі у престижній частині столиці.

Організатори протесту, серед яких Дмитро Павличко, Іван Драч, Борис Олійник, Павло Мовчан, планують утворити живий ланцюг на захист “Української енциклопедії” довкола приміщення, в якому видавництво працює вже понад півстоліття.

Будинок розташований у центрі Києва, там також працюють кілька інших редакцій.

Директор “Української енциклопедії” Михайло Зяблюк сказав Бі-Бі-Сі:

«Київрада хоче відібрати цей будинок у видавництва “Українська енциклопедія” імені Миколи Бажана з тим, щоби передати його більш багатій структурі і заробляти на цьому. Це суто комерційний підхід. І ця атака з боку міської влади Києва на наш будинок тягнеться вже давно – років 15. Крім того, зі своїх приміщень повиселяли такі видавництва як “Либідь”, “Здоров’я”, “Техніку”, “Україну” – загалом кільканадцять видавницт. Тепер на черзі наша “Українська енциклопедія”, яка взагалі є унікальним єдиним енциклопедичним закладом усієї України.»

Image caption Учасники протесту спалювали книжки, бо ''вони не потрібні владі''

Розповідаючи Бі-Бі-Сі про роботу видавництва впродовж останніх років пан Зяблюк назвав, як він висловився, три капітальні енциклопедії: «Перша – це величезна тритомна “Українська енциклопедія”. Ми також завершили “Юридичну енциклопедію” в шести томах. Це перше подібне видання на теренах Східної Європи, воно отримало державну премію у галузі науки й техніки. І далі ми нарешті спромоглися видати “Енциклопедію української мови” – це теж капітальна праця.»

На зауваження Бі-Бі-Сі, що в радянські часи українська енциклопедія вийшла 11-ти томним виданням і що за роки незалежності такого масштабного видання не було, Михайло Зяблюк погодився: «Це правда. В цьому немає конкретної зацікавленості органів вищої влади. Великі енциклопедії – це великі проекти. І їх видання є завданням держави, тому що енциклопедія є національним паспортом.»

Бі-Бі-Сі: Як ви думаєте, чи не втрачають зараз сенс друковані енциклопедії, якщо врахувати, що практично всю інформацію можна знайти в Інтернеті?

Михайло Зяблюк: "Не втрачають. Вони не є конкурентами, поки що. І ще тривалий час вони існуватимуть поряд, паралельно. Тому що, по-перше, далеко не всі користуються Інтернетом. По-друге, в Інтернеті не на стільки відпрацьована інформаційна і фактологічна база, як це роблять при підготовці енциклопедії. Інформація в друкованій енциклопедії є достовірною".