Боржників банків не пускають за кордон

гроші
Image caption Боржників карають обмеженням права виїзду

Державна прикордонна служба повідомила, що від початку року 53 українці – несумлінні боржники банків не змогли виїхати за кордон через заборону суду. У службі наголошують, що відмовляють українцям у виїзді за кордон лише за наявності відповідного судового рішення, хоча отримали і "чорні списки" боржників від банків.

Загалом, від початку року прикордонники отримали понад 3500 рішень суду, у яких громадян України обмежують у пересуванні, із них лише 600 судових рішень стосувалося тих, хто має борги за банківськими кредитами.

У Державній прикордонній службі кажуть, що норма про тимчасове обмеження на виїзд за кордон для тих, хто не повертає кредити, давно міститься у відповідному законі.

Так само у пересуванні можуть бути обмеженні ті, хто не оплачує комунальні послуги чи штрафи, накладені ДАІ.

Проте, як наголошує заступниця начальника прес-служби Державної прикордонної служби Ольга Перехрест, тимчасова заборона на виїзд за кордон громадянина України може бути застосована лише після рішення суду, а не, наприклад, через те, що якась особа є у "чорному списку" боржників, які останнім часом почали оприлюднювати деякі банки.

"Правові підстави для тимчасового обмеження громадян України у праві виїзду з України викладені у Законі про порядок в’їзду та виїзду з України. І таке рішення може бути ухвалене лише судом. Державна прикордонна служба у межах своєї компетенції виконує положення цього закону: ми отримуємо відповідні судові рішення, вони вносяться до існуючої у Державній прикордонній службі бази даних, і лише після цього, коли людина перетинає кодон, їй повідомляють про те, що її право на виїзд з України тимчасово обмежений."

Хто хоче - виїде?

Крім того, заборона на виїзд за кордон може бути застосована після прокурорського запиту, якщо проти певного громадянина порушено кримінальну справу, проте як кажуть у прикордонній службі, таких випадків дуже мало.

Водночас адвокат Тетяна Монтян, яка має великий досвід у справах про обмеження у пересуванні через невиплату аліментів, каже, що розгляд подібних справ зазвичай триває близько 4 місяців. Відтак усі, хто не платить кредити і хоче залишити Україну, мають достатньо часу, аби це зробити:

"Процедура така: для того, щоб людина законний чином була позбавлена права виїзду за кордон, потрібно, аби існував підтверджений борг, наприклад, судовим рішенням або неоскарженим написом нотаріуса. Після цього кредитор повинен звернутися до виконавчої служби, і вжити заходів для стягнення боргу. І тільки виконавча служба має право звернутися до суду із поданням про те, аби боржнику було заборонено виїзд за межі України. І тільки після судового рішення з цього приводу, в якому написано, що боржник Іванов Іван Іванович не сплатив борг, і існує подання виконавчої служби про те, аби йому заборонити залишати межі України, суд направляє копію цього рішення до Державної прикордонної служби, і це рішення набуває чинності. Тільки після цього виникають законні підстави не випускати Іванова Івана Івановича за межі України.”

Проте рішення суду має залишатися єдиною підставою для відмови громадянинові України у праві виїхати за кордон, тому що в іншому разі існуватиме велика кількість можливостей для зловживань – каже адвокат.

Тетяна Монтян також вважає, що якщо вже банки оприлюднюють списки боржників (а право банків на це хоча й порушує банківську таємницю, але міститься у багатьох кредитних угодах), то і Державна прикордонна служба могла б оприлюднювати списки “невиїзних” громадян, аби вони ще до поїздки могли з’ясувати, що перетнути кордон їм не вдасться, і у разі, як вважають себе невинуватими, могли оскаржити обмеження на пересування у судовому порядку.

Ольга Перехрест із Державної прикордонної служби каже, що наразі оприлюднювати списки “невиїзних” українців не має сенсу, адже, за її словами, від початку року прикордонники отримали лише близько 600 судових рішень за позовами від банків щодо заборони на пересування, і де-факто заборонили виїзд 50 особам. Щоправда, до вечора вівторка Державна прикордонна служба уточнила останню цифру до 53 осіб. Загалом, за поточний рік Державна прикордонна служба отримала 3500 рішень суду про тимчасове обмеження у пересуванні громадян України, а не змогли виїхати за кордон через ці рішення 200 осіб.

Раніше повідомлялося, що українські суди заборонили виїзд за кордон понад 2500 керівників підприємств, на яких існує заборгованість із виплати зарплатні.

У Росії подібний розголос отримала практика заборони на виїзд громадян, які мають борги за комунальні послуги.