Які шанси в України на асоціацію з ЄС?

Лідери ЄС
Image caption Лідери ЄС

У Брюселі відбувається черговий етап переговорів з підписання Угоди про асоціацію України з Євросоюзом. Переговори про укладення нової угоди, яка мала б замінити стару угоду про патрнерство та співробітництво почалися у березні 2007. ЄС спочатку наполягав аби в тій угоді Україна називалася сусідом ЄС, і коли врешті з’явилося слово про асоціацію в Україні це було названо перемогою.

Президент Ющенко кілька місяців тому казав, що невдовзі Україна з Євросоюзом мають підписати угоду про асоціацію. Чи поділяють оптимізм українського президента єврочиновники? Про це Фідель Павленко запитав кореспондента української служби Бі-Бі-Сі у Брюсселі Сергія Воропаєва.

Сергій Воропаєв: Навіть сам український президент вже не так сильно впевнений у можливості підписання угоди про асоціацію до кінця цього року. Принаймні перебуваючи у Брюсселі місяць тому він заявив, що буде підписано якийсь „послідовний, якісний” документ за підсумками самміту, але це не буде угода про асоціацію. Таку ж позицію займають і європейські чиновники. Тобто угода на сьогодні ще не готова, принаймні якщо говорити про її економічну частину. Відомо, що угода про асоціацію складається з двох частин: політичної і економічної. Якщо політична частина практично узгоджена, то, стосовно економічної, як нещодавно розповідав головний переговірник з питань вільної торгівлі від України, заступник міністра економіки Валерій П’ятницький, на сьогодні вже заплановані наступні етапи переговорів у березні та травні. Тобто зрозуміло, що без економічної частини угода підписана не буде.

Бі-Бі-Сі: Нинішні переговори у Брюсселі фактично останні перед саммітом Україна-ЄС, який відбудеться у Києві 4 грудня. Якщо вже зараз зрозуміло, що підписання угоди про асоціацію не буде, про що тоді говоритимуть учасники самміту в Києві?

Сергій Воропаєв: Найголовніше питання – це доповідь про прогрес у переговорах, які тривають вже 2 роки. На кожному самміті робиться така оцінка досягнутого прогресу. Можливо, під час сьогоднішнього раунду переговорів сторонам дійсно вдасться узгодити політичну частину угоди. Тоді на самміті ми можемо очікувати оголошення про те, що і європейська і українська сторона домовилися про те, що принаймні одна сторона угоди готова і не буде переглядатися у майбутньому.

Бі-Бі-Сі: Що кажуть європейські чиновники, скільки ще можуть тривати ці переговори?

Сергій Воропаєв: Ніхто серед європейських чиновників, ні відкрито, ні кулуарно не наважується говорити про якісь конкретні можливі дати завершення переговорів. Адже переговори – це процес, і найскладніші питання, які зараз обговорюються між Україною та ЄС стосуються питань стандартів продукції.

Бі-Бі-Сі: Яку роль у процесі переговорів може відіграти новий президент ради ЄС? Чи вже щось відомо про ставлення Германа Ван Ромпея до України?

Сергій Воропаєв: Новий президент Європейської ради поки що ніяк себе не проявив, він почне працювати лише з1 січня. Тому поки важко говорити, що можна очікувати від нього. Але вчора я спілкувався з послом України при ЄС Андрієм Веселовським, і він повідомив, що українська сторона сподівається на приїзд до Києва пані Ештон, яка стала шефом європейської дипломатії. Можливо, це стане одним з перших її візитів у новій посаді.