Насильство над жінками - актуально?

жінка
Image caption Від насильства у світі потерпають до мільйона жінок

Сьогодні в світі відзначають День боротьби з насильством проти жінок. Від сьогодні розпочинається щорічна акція "16 днів проти гендерного насильства", яка триває до 10 грудня - Всесвітнього дня з прав людини.

Організація Об'єднаних Націй каже, що досі від насильства найбільше страждають жінки - щонайменше кожна третя жінка у світі протягом свого життя зазнає побоїв, примусу до сексу та інших форм жорстокого поводження з боку, як правило, знайомого їй чоловіка.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Фідель Павленко запитав у правозахисника Євгена Дикого, чи насильство над жінками є такою ж великою проблемою для України, як і для решти світу?

Євген Дикий: Психологія людини скрізь практично одинакова. Проблему гендерного насильства в контексті України можна розглядати через призму насамперед родинного насильства. Це дуже актуально для України.

Бі-Бі-Сі: Якщо говорять, що за даними ООН, кожна третя жінка протягом життя зазнає насильства, то чи є ці дані надійними? На заході жінки, маючи такі дані про знущання, насильство, скаржаться в поліцію чи до служб допомоги. В Україні ж традиціійно жінки поводяться по іншому - ну прийшов, випивший, вдарив один раз... Наскільки надійна статистика щодо України?

Гендерна рівність...чи нерівність?

Євген Дикий: Статистика в Україні - це маленька верхівка айсберга. На око, в Україні приблизно лише кожна двадцята жінка, як потерпає від домашнього насильства, звертається до правоохоронних органів. Можливо, менше. І звертається вона лише в одному випадку - якщо йдеться про систематичні побої. А з тих, хто звернеться, заяву приймуть у кожної десятої. Правоохоронні органи дуже не люблять приймати такі справи. Оскільки навіть із тих жінок, хто подає заяву через систематичні побиття, абсолютна більшість потім їх забирає, не доводячи справу до суду. З точки зору правоохоронців, це безнадійні справи, які не мають судових перспектив і по суті лише забирають їх час. З іншого боку, це пов'язано з тим, що жінки починають казати, що коли чоловік тверезий, то гарний; а давайте подумаємо про дітей. Врешті решт, зарплату він приносить. Мовляв, не можна через якийсь синець під очима ризикувати годувальником сім'ї. І тому міліція намагаєтья вмовити - ви помиріться, все минеться. Але якщо повториться, то тоді звертайтеся. Бі-Бі-Сі: Наскільки взагалі, на Вашу думку, тема насильства над жінками є актуальною у сучасному світі - адже за останні десятиліття жінки майже зрівнялися в правах з чоловіками і часто навіть перебирають на себе чоловічу роль. То чи можна говорити, що коли небудь з'явиться День боротьби з насильством над чоловіками?

Євген Дикий: Суто теоретично десь на "розвинутому заході" це можливо, але хто з чоловіків, які потерпають від знущань, захоче публічно в цьому признатися. Я думаю, що такого міжнародного дня не буде власне через чоловічий характер.

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів