Нафтогаз обіцяє виконати всі свої стратегічні завдання

Газ

Україна вчасно і повністю заплатила Газпрому за спожитий у листопаді газ.

Про це повідомила компанія Нафтогаз України, запевняючи, що й надалі, "попри всі внутрішні економічні й політичні труднощі, виконуватиме свої стратегічні завдання".

Головними з них Нафтогаз вважає забезпечення українських споживачів достатніми обсягами природного газу та здійснення безперебійного транзиту російського палива територією України.

Упродовж листопада Україна імпортувала близько 3,7 мільярдів кубометрів газу.

Оглядачі в Україні, які вважають україно-російські газові стосунки непрозорими, на підтвердження того наводять нинішню ситуацію, за якої ні Нафтогаз, ні Газпром не називають суму, сплачену Україною за спожитий у листопаді газ.

Речник Газпрому Сергій Купріянов підтвердив, що гроші надійшли, а скільки, не уточнив. «Скільки належить, стільки й заплатили», - сказав він.

У грудні Нафтогаз планує закупити близько 4 мільярдів кубометрів.

За умовами контракту, укладеного між Газпромом та Нафтогазом 19 січня 2009 року, Україна має сплачувати за газ, спожитий минулого місяця, до 7 числа наступного місяця.

Попри те, що упродовж 10 місяців Україна платила вчасно, щомісяця дискутувалося питання, звідки Нафтогаз, чий фінансовий стан - важкий, візьме гроші для розрахунків.

Кілька місяців поспіль Нафтогаз платив Газпрому коштами, які уряд отримав від випуску державних облігацій. Оскільки ті цінні папери викуповував перважно Національний Банк, то Президент Ющенко називав ті гроші емісійними.

А в жовтні, коли він категорично виступив проти друку емісійної гривні, Нафтогаз використав для розрахунків за газ резервні спеціальні права запозичень (SDR), які після домовленості з МВФ вдалося конвертувати в долари.

Через фінансово-економічну кризу та спад промислового виробництва Україна стала споживати газу набагато менше.

Упродовж 10 місяців замість законтрактованих майже 32 мільярдів кубометрів було закуплено менше 19 мільярдів кубометрів російського газу.

Про зміни у контрактах

Наприкінці листопада Нафтогаз та Газпром внесли зміни до контрактів, згідно з якими російська сторона відмовилася від застосування штрафних санкцій до України за те, що вона весь час недобирала передбачені контрактом обсяги газу.

Попри те, що офіційна ціна російського газу для України на наступний рік буде відома, як прогнозують, не раніше кінця грудня цього року, неофіційно припускають, що вона становитиме близько 280 доларів за тисячу кубометрів.

З 1 січня 2010 року Нафтогаз та Газпром планують перейти на європейські принципи формування ціни на газ та тарифів на транзит.

У 2009 році ціна на газ змінювалася щоквартально і залежала від змін індексів цін на нафту.

Торік у першому кварталі Україна платила 360 доларів за тисячу кубів, у другому - 280 доларів, у третьому - 198 доларів, у четвертому - 208 доларів.

Це, як нагадує російська сторона, на 20% менше європейської ціни. Україна натомість погодилась зберегти до кінця року для Росії торішній тариф на транзит - на рівні 1,7 долара за прокачку 1 тисячі кубометрів на 100 кілометрів.

Президент Ющенко називає ті умови "несиметричними" і вважає, що Газпром повинен платити за транзит російського газу українськими теренами не менше, ніж іншим європейським країнам.