Курултай не визначився з кандидатами

Курултай
Image caption Заміни Джемілєву не знайшлося

Курултай кримсько-татарського народу закликав голосувати на президентських виборах "за демократичних кандидатів, які здійснюють політику європейської і євроатлантичної інтеграції", але жодного прізвища учасники зібрання не назвали, хоча раніше лунали припущення, що лідери кримських татарів закличуть підтримувати Юлію Тимошенко.

Чи означає це, що кримські татари не бачать з-поміж кандидатів у президенти України ту людину, яка б заслуговувала на беззастережну підтримку?

П’ять років тому була зовсім інша ситуація, і рішення курултаю дійсно підтримувалося більшістю кримських татарів. Але в останні роки стало зрозуміло, що кримські татари – це не партійність, а національність.

Під час останніх виборів стало зрозуміло, що представники репатріантів голосують за різних кандидатів. І для того, щоб не йти проти течії, було ухвалено таке соломонове рішення. Воно не було несподіванкою, оскільки ще напередодні точилися дискусії серед кримських татарів, навіть було написано листи до усіх ймовірних претендентів на посаду президента України.

І, як сказав лідер кримських татарів Мустафа Джемілєв, ні від кого не було відповіді. Лише у день засідання надійшов довгий лист від Юлії Тимошенко.

А президент Віктор Ющенко зробив публічну заяву про необхідність порушення кримінальної справи за фактом депортації кримських татарів і дав відповідне доручення СБУ та генеральній прокуратурі.

Татари за європейську інтеграцію

Курултай рекомендував кримським татарам голосувати на президентських виборах з огляду на ті цінності, які сповідує меджліс, як було сказано, за демократичних кандидатів, які здійснюють політику європейської та євроатлантичної інтеграції. Тому іще одне рішення, очевидно, слід чекати вже перед другим туром виборів.

Однак, експерти вважають, що насправді структури меджлісу на місцях будуть співпрацювати зі штабами Юлії Тимошенко.

Джемілєв залишився на посаді

На з'їзді також постало питання про переобрання голови меджлісу Мустафи Джемілєва. Однак він знову залишився на цій посаді. Це може свідчити про те, що жодна з груп, які існують у меджлісі - ані підприємці, ані управлінці, ані представники інтелігенції поки що не знайшли йому заміни.

Мустафа Джемілєв, можливо, жалкує з того приводу, що нема кому передати це кермо, оскільки і стан здоров’я і, можливо, втома від цих обов’язків говорять про те, що він би, можливо комусь і передав ці обов’язки.

Але на сьогодні жодна із груп впливу не може взяти на себе управління цією структурою. Рефат Чубаров, звичайно, дуже авторитетний, він найбільш цитований кримськотатарський політик, однак, кажуть, що він не дуже гарний управлінець. Натомість Ремзи Ільясов, член президії Верховної Ради Криму – гарний управлінець, однак він не має такого авторитету. Можливо, тепер їм удвох вдасться виходити на перші ролі.