Ющенко назвав правоохоронців корупціонерами

Президент України Віктор Ющенко виступив з безпрецедентно гострими заявами на адресу керівництва уряду, підозрюючи деяких з його членів у корупції.

Image caption Україна серед лідерів по корупції у світі за даними міжнародної організації

Під час наради з керівниками силових відомств пан Ющенко дав доручення генпрокуратурі перевірити інформацію щодо начебто планів БЮТ здійснити підкуп членів окружних виборчих комісій.

“Питання до СБУ – з’явилася інформація про те, що БЮТ розробив систему заохочень на наступних виборах“, - заявив президент. За його словами, кільком членам окружних комісій буцім-то було обіцяно, що в разі, як в цих комісіях буде забезпечене перше місце для Юлії Тимошенко, то як бонус вони одержать місце у списках на виборах до місцевих рад.

Віктор Ющенко, назвавши це “політичною корупцією і загрозою українській демократії”, звернувся до СБУ організувати тотальну перевірку інформації про підкуп.

Різка критика щодо низького рівня боротьби з корупцією пролунала і на адресу керівників міністертв внутрішніх справа, митної і податкової служб.

Віктор Ющенко назвав їх роботу “бездарною і непрофесійною”, наголосивши, що люди, які мають очолювати боротьбу з корупцією, є співучасниками цього процесу.

Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко після цих слів заявив, що не згоден із такими оцінками і полишив залу засідань. Згодом він скликав прес-конференцію, під час якої заявив, що не збирається у відставку і відтепер не має наміру брати участь у будь-яких нарадах в секретаріаті президента. Він натякнув на те, що є підстави для звинувачень у корупції на адресу самого президента.

"Не я спокійно спостерігав за розкраданням сотень мільярдів, які виділив нацбанк комерційним банкам і які пропали невідомо, де”, - сказав Юрій Луценко.

Він також нагадав Вікторові Ющенку про невмотивованість відзначень державними нагородами осіб, які, на думку міністра, цього не заслуговують.

Юрій Луценко сказав, що після звинувачень президента на адресу міліції він поставив крапку у стовї стосунках із Віктором Ющенком.

Звинувачення президента

Image caption Юрій Луценко та Віктор Ющенко колись були близькими соратниками

Президент України Віктор Ющенко звинуватив керівників правоохоронних органів в корупційній діяльності, після чого міністр внутрішніх справ Юрій Луценко на знак протесту пішов з наради.

Це сталося на нараді з питань протидії корупції, контрабанді, нелегальній міграції.

Віктор Ющенко, звертаючись до Юрія Луценка, в.о. генерального прокурора Сергія Винокурова, голови СБУ Валентина Наливайченка, заступників керівників Міністерства юстиції, податкової адміністрації, митної служби, сказав, що вони непрофесійні:

«Я хотів би сказати, що ви бездарні міністри і керівники відомств. Своєю роботою, своєю некомпетентністю ви принижуєте цю націю».

Президент наголосив, що ці посадовці не можуть виправдати сподівань 46 мільйонів українців щодо боротьби з корупцією, бо ви непрофесійні, бо ви не можете професійно очолити боротьбу з корупцією, і ви знаєте, чому? Прокуратура, міліція і так далі, знаєте чому – тому що ви є співучасниками цього жахливого процесу».

Після цих слів Юрій Луценко підвівся і запитав, чи може він йти, зауваживши, що, на його думку, це несправедливі звинувачення. Віктор Ющенко дозволив міністрові залишити нараду.

Реагуючи на те, що Юрій Луценко покинув нараду, Президент сказав: «Хочу пояснити, чому міністр пішов. Бо на його місці я б не приходив, на його місці я б давно подав у відставку».

Віктор Ющенко підкреслив, що за останні два роки рівень доброчесності за міжнародними рейтингами країни знизився з 99-го місця на 146-е місце. Президент також зауважив, що вперше за останні роки спостерігається зниження індексу викривання корупційних злочинів. За останні 10 місяців цей показник знизився майже на 15%.

Віктор Ющенко підкреслив, що сьогодні також спостерігається значне зниження рівня розкриття корупційних справ – на 40,2%: «Це є перша ознака того, що Міністерство внутрішніх справ займається політикою, не вистачає часу на виконання прямих функцій».

Він також зауважив, що сьогодні корупція в країні починається з самих високих державних чиновників: «Ось чому я говорю про міністра одного, другого, третього, чому я говорю про уряд – тому що в кожній нації боротьба із корупцією ведеться урядом. Як вона може вестись в Україні, ця боротьба, коли уряд сам закриває 20% справ по міліції і 25% справ - по митній службі».

Він підкреслив, що сьогодні не компетентно порушуються справи, а потім закриваються через декілька днів. Віктор Ющенко не виключив, що це робиться для того, аби залякати людей, підкорити їх: «Так, може, нам на амбарний замок закрити ту міліцію та нехай вона останні 40 днів не мордує націю».

Толкачов: Уряд забарився років на 15 зі своїми ініціативами

Сьогодні відзначається Міжнародний день боротьби з корупцією. Голова неурядової організації Громадський комітет національної безпеки Олексій Толкачов сказав Бі-Бі-Сі, що дії влади щодо боротьби з корупцією є занадто запізнілими.

Олексій Толкачов: Уряд забарився років на 15 зі своїми ініціативами. Це імітація роботи над актуальними для суспільств проблемами. Є Занепокоєння в тому , що уряд не встигне реалізувати свої ініціативи. Термін каденції уряду спливає разом з президентськими виборами. Далі буде обов’язково переформатування політичних сил. І в Кабміні це добре розуміють. Тому зараз було б важливіше реалізовувати заходи на рівні ВР щодо ухвалення законодавчих програм.

Бі-Бі-Сі: Програми – це набір законів, які карають?

Олексій Толкачов: Ні, це комплекс організаційних заходів, які мають бути затверджені на рівні ВР – які дії має здійснювати МВС, які спеціальні органи мають бути створені для боротьби з корупцією. Ми на сьогодні маємо дві сфери корупції. Перша – це звичайне хабарництво, яким займається більша частина державних службовців. При цьому, показниками цього хабарництва є рівень достатку державних службовців вищого рангу. Наприклад, я маю статистику, що найбільшими покупцями нерухомості в Україні є судді, податківці, прокурори і правоохоронці.

Бі-Бі-Сі: Тоді виникає питання – а судді хто? Хто буде карати, і кого?

Олексій Толкачов: Якщо не будуть суддів карати за корупцію, то тоді подолати корупцію взагалі не вдасться. Для мене в цьому контексті показовим був досвід президента США Рузвельта з його новим курсом, коли викорінити зрощення державного апарату зі злочинними органами вдалось лише жорсткими репресивними методами. Я не маю на увазі свавільні репресивні методи, однак достатньо привести у дію відповідальність по кількох суддях, як ми сьогодні маємо спробу з суддею Зваричем, як, я думаю, у багатьох інших суддів відпаде бажання займатися корупційними діяннями. Тут правильно сказав західний експерт про те, що в української влади немає політичної волі. А чому? Тому що корупція у вигляді хабарництва – це одна проблема.

Image caption Експерт Олексій Толкачов каже, що уряд змарнував 15 років, не долаючи корупції

Зовсім інша проблема – це політична корупція, коли політика поєдналася з бізнесом і фактично стала одним з видів бізнесу. Політична корупція – це коли місця у парламенті, в органах місцевого самоврядування і у списках політичних партій на виборах продаються. Більшість наших сил живуть завдяки отриманню грошей від політичної корупції. Тому ми на сьогодні перебуваємо в такому замкненому колі, яке розірвати можна, або надзвичайно високим тиском з боку суспільства, або ж вольовими діями якогось суб’єкта в державі.

Бі-Бі-Сі: Чи є в Україні якісь історичні обставини чи риси національного характеру, які сприяють поширенню корупції?

Олексій Толкачов: Безперечно, риси такі є, і, на мій погляд, вони полягають в історичному минулому України, коли державне утворення на нашій території було ворожим стосовно населення. Це випрацювало специфічну форму стосунків у суспільстві, коли сусід сусіду допоможе, коли для того, щоб вижити, треба схилити державу на свою користь, і для цього треба щось десь занести. Таким чином формувався український менталітет. Якщо в Німеччині сусід на сусіда донесе, якщо той взяв хабар, то у нас навпаки, є покривання корупційних дій, в тому числі в самих професійних сферах. Якщо один лікар взяв хабар, то інший лікар ніколи не здасть свого колегу. Те ж саме ми маємо в прокуратурі, у МВС і в самому суспільстві. На думку експертів, на сьогодні українське суспільство перебуває в дивовижному стані корупційного консенсусу. Всі дають хабарі, всі з цим погоджуються, і багато суспільних категорій сьогодні не готові відмовитися від такого порядку речей.

Новини на цю ж тему