РНБО передбачає нову газову кризу

Президент Російської Федерації Дмитро Медведєв упевнений, що якщо Україна займе «відповідальну» позицію, проблем із поставками газу до Європи не буде.

Про це він сказав сьогодні, відповідаючи на запитання українського журналіста на Форумі європейських і азіатських медіа.

«Що стосується найближчого майбутнього, то я думаю, що загалом, якщо наші українські партнери проявлять відповідальність, то все буде нормально, - газу, як й інших енергоносіїв, Європі вистачить».

Президент РФ Дмитро Медведєв сподівається, що остаточний перехід на ринкові ціни на газ пройде для України безболісно:

«Ми сподіваємося, що цей перехід на остаточно ринковий характер ціноутворення й оплати пройде для України безболісно або з найменшими витратами».

Він нагадав, що цього року Україна отримує газ зі знижкою 20% за умови збереження транзитного тарифу, який діяв раніше.

Президент РФ підкреслив, що з 2010 року вводяться абсолютно ринкові умови – ціна на газ для України й транзитний тариф для транспортування газу через територію України:

«Без будь-яких знижок на ринкових умовах. Мені здається, все чесно й справедливо».

Дмітрій Медведєв запевнив, що він особисто й уряд РФ витратили багато часу для того, щоб переконати європейських партнерів допомогти Україні вирішити деякі фінансово-економічні проблеми при оплаті за поставлений газ.

«Ми й зараз цю роботу проводимо, незважаючи на хвилю, що періодично піднімається, про те, що немає чим платити, гроші закінчилися, Президент усе закрив або, навпаки, прем'єр-міністр щось не робить – я маю на увазі українського Президента й прем'єр-міністра - проте, кожного місяця наші українські друзі все одно за газ платять. І це мене дуже радує. При цьому наші партнери по Євросоюзу на вухо мені говорять: бачите, ми працюємо. В українців гроші є. Ми їм допомагаємо».

19 січня ВАТ «Газпром» і НАК «Нафтогаз України» підписали нові довгострокові розподільні контракти на транзит російського газу до Європи через Україну й постачання газу українським споживачам. Контракти не передбачають посередників між компаніями. Термін дії контрактів - з 2009 до 2019 року включно.

Контракт на транзит передбачає збереження в 2009 році пільгової транзитної ставки 1,7 дол. за транспортування 1000 куб. м на 100 км. З 1 січня 2010 року ставка транзиту стане ринковою, й розраховуватиметься по загальноприйнятою європейською формулою.

Відповідно до контракту на поставки газу в Україну, ціна на газ розрахована за європейською формулою ціни зі знижуючим коефіцієнтом 0,8 (базова ціна - 450 дол. за 1000 куб. м). Ціна змінюється за формулою щокварталу.

РНБО передбачає нову газову кризу

Москва може спровокувати нову “газову кризу,” аби дискредитувати Україну як транзитну державу, територією якої російський газ надходить до Європи, а також аби укласти більш вигідні для себе газові угоди із Києвом – про це йдеться у оприлюднених Радою національної безпеки та оборони аналітичних матеріалах.

Крім того, у доповідній РНБО посилаються на аналогічні висновки американських та європейських експертів, а також цитують слова речника російського Газпрому про те, що у Москві не виключають повторення газової кризи, подібної до тої, що сталася на початку цього року.

Експерти РНБО вважають, що така криза може повторитися, якщо Київ не зможе здійснити черговий платіж за імпортований російський газ. Тоді, як йдеться у аналітичній записці, Росія скоротить чи припинить постачання газу до України, відповідно, скоротяться і поставки газу до Європи. Після цього Москва знову звинуватить Київ у “крадіжках” газу, і змусить погодитися на нові, більш вигідні для себе контракти на постачання газу. Метою таких дій, як вважають в РНБО, є також і бажання Москви монополізувати всі шляхи постачання енергоносіїв із Росії до Європи.

Як додаткові важелі тиску на Київ можуть використовуватися несплачені цього року штрафи за зменшення обсягів імпорту газу у порівнянні із контрактними, а також позов структур, пов’язаних із РосУкрЕнерго, до України через право власності на газ, що залишався в українських підземних сховищах після ліквідації посередника у газових стосунках між Києвом та Москвою.

Тим часом, російський президент Дмітрій Медвєдєв висловив сподівання, що перехід на цілком ринкові ціни на газ та тарифи на його транспортування згідно із газовими домовленостями між Києвом та Москвою, відбудеться “безболісно і з найменшими проблемами.” При цьому російський президент назвав “безвідповідальними” заклики до перегляду десятирічної газової угоди між Україною та Росією, укладеної на початку цього року.

Раніше про потребу у перегляді цих угод заявляв український президент Віктор Ющенко, який вважає, що Україна платить зависоку ціну за російський газ, а натомість отримує замало за його транзит до Європи.

Минулого тижня під час чергового самміту Україна-ЄС питання надійності поставок російського газу до Європи через Україну стало головним у порядку денному. Тоді як український президент, так і український прем’єр запевняли європейських лідерів у тому, що проблеми із постачанням газу до Європи не повторяться цієї зими.

Новини на цю ж тему