Чому протестують облгази?

Тимошенко і міністр енергетики Продан під час наради
Image caption Уряд Тимошенко ужорсточує нагляд за облгазами

Представники профспілок працівників газових господарств у четвер пікетують Національну Комісію з регулювання електроенергетики, протестуючи проти планів уряду реформувати галузь, зокрема проти реприватизації облгазів. Вони також закликають підвищити тарифи на газ.

Серед причин невдоволення - плани уряду Тимошенко передати з 1 січня розподільчі газові мережі від приватних облгазів, які ті мережі поки що орендують, до новоствореного за ініціативою прем’єр-міністра державного підприємства "Нафтогазмережі".

Тим кроком уряд сподівається ліквідувати заборгованість облгазів перед Нафтогазом, яка, за словами Тимошенко, є головною причиною загрозливого фінансового стану державної компанії.

Натомість керівники облгазів у численних виступах у пресі критикують наміри уряду.

Один з керівників Акціонерного товариства Львівгаз Любомир Голубовський в інтерв’ю Бі-Бі-Сі висловив думку, що "просто створити державне підприємство і передати мережі державному підприємству, не помінявши нічого в галузі, це абсолютно шлях в нікуди".

Л. Голубовський: «Однозначно, найперше потрібно – торгівельні тарифи і діяльність проводити до економічно-обґрунтованої, тобто до прибуткової. Далі, затверджувати інвестпрограму з відновлення майна. Це однозначно призведе до зростання тарифів. Можливо, зростання повинно бути за рахунок зменшення прибутків НАК “Нафтогаз України”, які вони отримують саме на тому газі, який реалізовують. Можливо, це має відбутися за рахунок зростання ціни газу для кінцевих споживачів. Це вже є стратегічне рішення на рівні держави. Те, що кожна діяльність повинна бути економічно обґрунтованою, від цього ми нікуди не дінемося».

Бі-Бі-Сі: Ви маєте на увазі підвищення тарифів на газ для населення?

Л. Голубовський: Я маю на увазі підвищення тарифів на транспортування газу, і на постачання газу, які є складовою кінцевою ціни газу для населення, і для всіх інших споживачів.

Раніше МВФ вимагав, аби Україна підвищила ціну на газ і комунальні послуги для населення. Однак, таку вимогу не було виконано. Прем'єр Тимошенко твердить. що до кінця року ціна на газ для населення не зросте.