Косачов: Росія за проукраїнського президента

газ

Наближається січень і для деяких людей, які стежать за україно-російськими взаєминами, це час так званих "газових воєн" між Україною та Росією. Про те, чи є загроза повтореня ситуаціії, Бі-Бі-Сі розмовляла з головою комітету Державної думи Росії у закордонних справах Константіном Косачовим.

Бі-Бі-Сі: Що Ви - як провідний російський політик - можете сказати про те, чи після нещодавніх домовленостей прем'єр-міністрів Тимошенко і Путіна це більше не загрожує?

Константін Косачов: У будь-якому випадку ми значно більше застраховані від повторення подібних випадків. Вони дійсно можуть статися. Вони можуть статися у січні, можуть статися у лютому. Вони могли статися і тепер, у листопаді-грудні. Головна якісна зміна на краще полягає у тому, що ми наші невирішені питання і проблеми вже не накопичуємо на щорічній основі, щоб потім усе розривалося, вибухало ближче до Нового року, як це бувало раніше. Ось зараз ми відповідно до чинної схеми розраховуємося щомісяця. Ми чудово розуміємо, що проблеми, якщо вони виникнуть, наприклад, з неплатежами чи, навпаки, з недопостачанням газу, тепер можуть виникнути лише в межах, так би мовити, місячної норми. Це не буде руйнівною проблемою ні для економіки України, ні Росії - і якось із неї завжди можна буде вийти. Тому я переконаний, що нічого надзвичайного у нас не відбудеться 1-го січня. Я вважаю, що ці домовленості працюють добре. Я сподіваюся, що і надалі ця модель буде прийнятною для обох сторін. Незалежно від того, хто буде при владі в Україні чи в Росії.

Бі-Бі-Сі: Ви назвали технічні моменти, а що треба зробити, щоб загроза газових воєн взагалі не поставала?

Константін Косачов: Справа в тому, що ця проблема від самого початку була технічною. Вона, на жаль, співпала з політичними ускладненнями в наших відносинах. Багато хто вирішив, що тут - пряме втручання політики в економіку. Але це просто співпало в часі. Разом зі зміною влади в Україні відбулося загострення економічних проблем. На якомусь етапі Україна виявилася неплатоспроможною. І третє - дуже невдале співпадіння - це співпало з кардинальною реформою в Росії механізмів ціноутворення. Грубо кажучи, ми перейшли на ринкові ціни з усіма нашими партнерами. Україна тут не була винятком. Ми перейшли на такі ж ринкові принципи і з Білоруссю і країнами кавказького регіону. Але в часі воно співпало так, що багатьох до нестями налякало, насторожило і багато хто вирішив, що Росія буде торгувати газом залежно від стану політичних взаємин з певною країною. І ми недооцінили це співпадіння. Ми недооцінили цю загрозу для нашої репутації як торгівельного партнера. І я вважаю, що це було нашою помилкою. Але ще раз скажу, що ми політику в це не залучали і залучати не збираємося. Якщо ці проблеми виникатимуть, то вони матимуть економічний, технічний, який завгодно, але не політичний характер. Я повторю - хто би не переміг на січневих виборах в Україні, якщо Україна буде вчасно платити за газ, якщо вона не буде вести несанкціонованого відбору газу з транзитних труб, жодних проблем ні по газу, ні в інших питаннях у нас не виникне.

Бі-Бі-Сі: З огляду на президентську виборчу кампанію в Україні деякі чільні російські політики заявили, що Росія не втручатиметься у вибори президента, але з іншого боку, також заявлено, що Москва очевидно має свої інтереси щодо України. Як ці дві речі можуть бути узгоджені?

Константін Косачов: Абсолютно елементарно. Так, Москва має свої інтереси стосовно України. Так само, як і Київ має свої інтереси стосовно Росії. Це дуже цікаві один для одного партнери і було б дивно, якби ми були байдужі до політичних процесів в Україні, але одна справа бути зацікавленими а інша справа втручатися у ці процеси. І ми не втручаємося. Коли відбувалися процеси п'ятирічної давнини, я вважаю, що втручалися усі, кому лише було не ліньки. Росія тоді точно була не першою. Ми просто почали реагувати на певному етапі, спостерігаючи, як українську політичну ситуацію формують під якісь зовсім-зовсім не відповідні до настроїв в Україні тоді інтереси.

Ще раз - ми уважно стежимо. Для нас не байдужий результат цих виборів. Але для нас найголовніше, щоб до влади не прийшов знову, я підкреслю, знову, політик, який би вибудовував свої політичні програми і проекти на свідомому погіршенні взаємин з Росією, як це, на жаль, відбулося в останні роки. І цього нам би всіма силами хотілося уникнути. Але ще раз скажу, що вибір тут винятково і повністю за українським народом.

Бі-Бі-Сі: Чи хотіли би Ви, щоб в Україні був проросійський президент?

Константін Косачов: Ні. Я хотів би, щоб в Україні був проукраїнський президент. Це не гарне висловлювання. Я дійсно вважаю, що коли в Україні буде проукраїнське керівництво, яке буде діяти в інтересах України як країни, українського народу, погіршення взаємин з Росією не буде, бо добросусідство з Росією насамперед відповідає інтересам України. І коли їх навмисне псують в ілюзії, що гірші взаємини з Росією - то швидше візьмуть, так би мовити, у західний клуб, так ми пережили цей процес, але я сподіваюся, що він не буде безкінечний. Бо від нього насамперед потерпає народ України.