Курс гривні стабілізувався

Після майже року падіння, коли гривня втратила майже половину своєї вартості стосовно долара та євро, її курс стабілізувався, а останнім часом національна валюта навіть дещо зміцнилася – долар став коштувати менше 8 гривень, а євро – менше 11.

Президент пояснює це тим, що Національний банк нарешті припинив друкувати гроші. Експерти ж вважають, що певну роль у стабілізації валютного ринку відіграла і стабілізація економіки, хоча й не передбачають подальшого значного зміцнення гривні.

Падіння української економіки, яка постраждала від кризи чи не найбільше у Східній Європі, дещо уповільнилося. Проте до відновлення до кризових темпів зростання, як вважають більшість оглядачів, ще далеко. Структурні реформи заморожені. Експортери навіть не наблизилися до тих обсягів продажу своєї продукції за кордон, що були у 2007-2008 роках. Бюджет має величезний дефіцит, який постійно зростає. Чому за таких умов курс гривні приблизно від вересня залишається стабільним, і навіть дещо зміцнився? Президент України, який свого часу очолював Нацбанк, каже, що це від того, що НБУ припинив друкувати гроші на покриття бюджетного дефіциту:

“Гривня стабільна останні три місяці. Чому вона до цього була нестабільна? Тому що Стельмах видав 32 мільярди гривень за лютий-травень Національному банку на покриття дефіциту бюджету. Це те, що похитнуло гривню. І коли я вже після того, як був виконаний закон про фінансування дефіциту бюджету, поставив Національному банку питання, що треба вже цю “лавочку” прикривати, бо ви не втримаєте ані гривню, ані інфляцію, тоді ця політика вже знайшла такий біль-менш нормальний розвиток”.

Тим часом керівник інформаційно-аналітичного центру Forex-Club Микола Івченко каже, що на стабілізацію гривні таки вплинуло хоч і повільне, але відновлення і економіки, і експорту. Крім того, каже він, значно покращився платіжний баланс, адже головні зовнішні виплати, що їх мали здійснити українські підприємства та банки, припали на перше півріччя, а деякі позики вдалося реструктурувати. Емітовані Нацбанком кошти пішли, переважно, на рекапіталізацію банків, а далі НБУ досить відверто дав зрозуміти, що друкувати гроші на покриття дефіциту бюджету не буде.

Крім того, НБУ також ужорсточив вимоги для учасників міжбанківського та готівкового валютного ринків. Та й українці, які бачать стабілізацію на валютному ринку, зменшили попит на валюту – вже у жовтні вони придбали на третину менше валюти, ніж у вересні. Відтак, можна розраховувати, що до кінця року курс гривні коливатиметься близько 8 гривень за долар – каже Микола Івченко:

“Весь оцей комплекс заходів плюс якась макроекономічна стабілізація, хай не остаточна, але вона є, дають нам підстави вважати, що до кінця року міжбанківський курс долара коливатиметься близько 8-8.05 гривень за долар, а на готівковому – 8.05-8.10. А от що буде наступного року – це вже інше питання. Так, відсутність бюджету та грошей МВФ, президентські вибори – це негативні чинники. Проте у нас вже були прецеденти, коли бюджет ухвалювався у останні дні попереднього року, або навіть тоді, коли рік вже розпочався. Інше питання також – наскільки реальним буде цей бюджет. Кредит МВФ ми також коли-небудь отримаємо, а вибори завершаться. Отже, якщо підсумувати всі фактори, то я не бачу підстав до різкого падіння курсу гривні, але я не очікував би і різкого її зміцнення. Бо це невигідно експортерам, і ми бачимо, що як тільки долар падає нижче 8 гривень, Нацбанк починає викуповувати долари.”

Водночас, як вважає експерт валютного ринку, гривня вже не повернеться до докризового рівня у 5 гривень за долар. Відтак, певну частину гривень, якщо у вас є зайві, варто тримати у конвертованому вигляді.

Новини на цю ж тему