Кого врятує транш МВФ?

Переговори уряду з МВФ
Image caption Переговори уряду з МВФ

Україна знову звернулася до Міжнародного валютного фонду по гроші.

Віце-прем”єр Григорій Немиря заявив Financial Times, що наступні три місяці будуть критичними.

І бездіяльність буде дорожчою ніж дії, і ситуація може погіршитися в усьому Східноєвропейському регіоні.

Пан Немиря переконаний, що без кредиту уряду складно буде виконувати свої зобов”язання перед бюджетниками, пенсіонерами та вчасно платити за газ Росії.

Ярослав Жаліло, директор центру антикризових досліджень, зауважив в інтерв”ю Бі-Бі-Сі, що згадка в аргументах про газ, це залученння Європи до наших внутрішніх проблем.

Він припускає, що таким чином в України буде більше прихильників щоб гроші таки виділити:

Питання щодо того, чи потрібно отримувати ці гроші сьогодні Україні, залишається відкритим. Сьогодні дуже важко зробити остаточний висновок тому, що інформація про наявність і перспективи грошових потоків вона є недостатньо відкритою.

Інший вибір – інша політика

Експерти вважають, що таки можна обійтися без позики від МВФ.Але тут урядові доведеться обрати іншу модель економічної політики.

Зокрема, не обійтися і без непопулярних кроків. А вони насамперед небажані напередодні виборів. Основними «слабкими» місцями в економіці досі є житлово-комунальне господарство, НАК «Нафтогаз», які потребують реформ.

Ярослав Жалілоа: «Однозначно, що без траншу МВФ не можна обійтися я би не сказав. Я думаю, що завжди є альтернативні варіанти»

Ігор Бураковський, керівник Інтитуту економічних досліджень та політичних консультацій, погоджується, що навіть без кредиту у 2 млрд доларів Україна спокійно житиме без потрясінь:

«Коли мова йде про співпрацю з міжнародним валютним фондом, треба чітко мати на увазі два моменти: 1) якщо ми ці гроші не отримаємо, це не означає, що Україна впаде в економічний колапс і все зупиниться, і все перетвориться на кризу, масштаби якої важко передбачити. Це просто означає, що в реальному режимі доведеться скорочувати велику кількість бюджетних витрат. А це непопулярні кроки. З іншого боку, якщо йдеться про отримання цих грошей, то ясно що буде можливість підтримати певні параметри української економіки. »

Насамперед, продовження конструктивного діалогу з МВФ позитивно позначиться на подальшій співпраці України з міжнародними фінансовими установами.

Це особливо актуально буде у наступному році, коли йтиметься про реструктуризацію приватних і державних крендитів у 30 млрд доларів.