Російський флот буде забруднювати ще 2 роки

російські кораблі у Севастополі
Image caption Досі немає механізму контролю за тим, що скидають російські кораблі в морські води

Посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ Росії Олександр Бавикін заявив, що російська сторона обладнала частину кораблів та суден російського Чорноморського флоту засобами для очищення корабельних продуктів життєдіяльності.

За словами представники російського МЗС, російська сторона до 2012 року планує завершити цю роботу на всіх кораблях. Заява пролунала по тому, як протягом цього року у Севастопольській бухті сталась ціла низка інцидентів, пов’язаних із скиданням російськими кораблями нафтопродуктів в акваторію моря. Під час переговорів у складі двосторонньої комісії сторони намагались узгодити процедуру допуску на російські військові об’єкти українських екологічних інспекторів.

Проблема допуску виглядає ключовою. Російська сторона не допускала українських контролерів-екологів на території своїх – орендованих – причалів, а вимагала заздалегідь, мінімум за добу повідомляти про бажання здійснити інспекційну перевірку. Це унеможливлювало процедуру начислення штрафів за збитки. Російська сторона, зазвичай, приховувала випадки забруднень акваторії моря.

Цього року у Севастополі були зафіксовані факти скидання нафтопродуктів з протичовнового корабля ЧФ РФ «Очаків», малого ракетного корабля на повітряній подушці «Самум», з ракетного крейсера «Москва», а також під час заправки пальним танкером ЧФ «Істра» сторожового корабля «Сметлівий».

За словами заступника керівника двосторонньої підкомісії з української сторони, посла з особливих доручень МЗС України Віктора Семенова, черговий раунд україно-російських переговорів дозволив перейти від конфліктів до конструктивного вирішення екологічних проблем, пов’язаних з перебуванням російського флоту.

“Не у всі місця допускаються представники нашого екологічного контролю. Тим не менш, узгоджуються об’єкти, які ми – Україна – будемо перевіряти або хотіли б перевірити, а також кандидатури експертів, що мають бути допущеними на дані території. На жаль, ці питання не завжди виконуються”, - сказав в інтерв”ю Бі Бі Сі Віктор Семенов. При цьому він звернув на те, що зусилля на переговорах зосередженні головним чином на виконанні зобов”язань російської сторони, а не розробці самого механізму перевірок. “Я ще раз кажу, фактично схема контролю є, але вона не працює. Російська сторона зобов’язана виконувати наше природоохоронне законодавство”, - сказав представник українського міністерства закордонних справ.