СБУ переймає досвід в охороні архівів Штазі

архіви

Голова Служби безпеки Валентин Наливайченко сказав, що СБУ може використати досвід Німеччини у справі розсекречення радянських архівів.

Пан Наливайченко повідомив, що делегація СБУ у Берліні вивчає досвід створення незалежної установи, яка опікується архівами спецслужб колишньої Східної Німеччини, відомої як Штазі.

За словами пана Наливайченка, Голова СБУ вважає такий крок потрібним Україні.

Він твердить, що документи в архівах СБУ, МВС, служби зовнішньої розвідки та інших установ, «які стосуються злочинів проти людства, мають бути остаточно відокремлені, систематизовані, вивчені, збережені і обов’язково оприлюднені».

На думку пана Наливайченка, фінансувати таку установу мав би уряд.

Директор архіву СБУ Володимир В’ятрович сказав в інтерв’ю Бі-Бі-Сі, що створення спеціальної структури дало б змогу знайомитись з документами, які зберігаються в різних відомствах – СБУ, службі зовнішньої розвідки та міністерстві внутрішніх справ.

Подробиці тут

У Німеччині 1990 року було створено Федеральну Комісію зі збереження архівів Штазі, яка опікується документами, які було врятовано від знищення після падіння Берлінського муру. Це незалежний орган, не підконтрольний правоохоронним органам та спецслужбам.

Кожен громадянин у Німеччині має право отримати інформацію, яка зберігається про нього в архівах Штазі.

Тим часом директор Архіву СБУ Володимир В’ятрович сказав в інтерв’ю іспанській газеті, що після того як Україна відкрила радянські архіви вона «перетворюється на Мекку для спеціалістів з СРСР», зауваживши, що російські архіви «закриваються, або стають дедалі менш доступними».

СБУ розсекречує архіви

У січні цього року президент Ющенко ухвалив указ про розсекречення, оприлюднення та вивчення архівних документів, пов'язаних з українським визвольним рухом, політичними репресіями та голодоморами в Україні.

За даними СБУ, з архівними документами періоду 1919-1991 років в електронному вигляді можна ознайомитися у 26 центрах в різних містах України.

За останні кілька років СБУ оприлюднила десятки тисяч документів про запровадження в Україні радянської влади, Голодомор, Другу світову війну та репресії.

Документи про Голодомор СБУ почала розсекречувати понад 3 роки тому. У серпні 2006-го року відбулася презентація електронної колекції документів ГПУ УСРР про голодомор 1932-33 років в Україні.

З 18-го серпня 2006 року колекція документів розміщена на офіційному Інтернет-сайті СБУ.

Понад 2 роки тому, у серпні 2007-го, в Києві СБУ презентувала книгу «Розсекречена пам'ять. Голодомор 1932-1933 років в Україні у документах ГПУ - НКВД" і представила розсекречені документи про політичні репресії в Україні за часів радянської влади.

За словами голови СБУ пана Наливайченка, при підготовці видання працівники СБУ опрацювали 1314 томів оперативно-статистичної звітності органів держбезпеки про репресії, іщо зараз продовжується робота з вивчення ще майже 500 тисяч кримінальних справ.

СБУ твердить, що розсекречено 90% архівів. Водночас документи оприлюднюються вибірково. Інша проблема в тому, що багато документів за часів радянської влади було знищено.