О.Мороз: виборці помилилися

олександр мороз
Image caption Олександр Мороз каже, що завжди був правий

У низці інтерв’ю Української служби Бі-Бі-Сі з кандидатами у президенти України пропонуємо розмову з Олександром Морозом.

Олександр Мороз - досвідчений український політик, лідер соціалістичної партії, навіть у перших рядках передвиборчої програми нагадує, що вже тричі балотувався на президентських виборах.

Але він кожного разу за результатами досягав лише 3-го місця, і у другий, вирішальний, тур голосування не виходив. О.Мороз зробив з такого свого політичного досвіду висновок, і фактично нарікає виборцям за те, що вони помилялися, не прислухаючись до його закликів голосувати за нього. Саме з пояснення цих рядків почалася наша розмова з паном Морозом.

О.Мороз: Щодо помилок, я хочу сказати, що коли мені був приліплений ярлик зрадника, то (і зусиллями адмінресурсів в тому числі) не пропустили фракцію нашої партії у парламент, і багато хто із людей вірив брехні стосовно того що ми, а точніше я зраджував когось і т.п.

А сьогодні в дійсності, котру люди бачать з екранів телевізорів, коли, спілкуючись поміж собою президент і прем’єр, ображають один одного. Він її називає злодієм, вона його - головним корупціонером, причому обидва кажуть правду, треба віддати їм належне! Такі взаємини між ними були і 2 роки тому, і сьогодні. Я ще раз кажу, за нинішньою дійсністю, люди бачать, що я, взявши на себе відповідальність, був ще ініціатором створення антикризової коаліції, і робив це абсолютно правильно, бо іншого виходу з цієї ситуації і не було.

Бі-Бі-Сі: Коли вас бачили на Майдані під час Помаранчевої революції, чи це не було проявом підтримки кандидатів так званого «помаранчевого табору», чи в цьому ви помилялися чи не помилялися?

О.Мороз: Між іншим, це зовсім різні речі. На Майдані була одна ситуація: ми боролися за свободу. Я більше був з тими людьми, хто стояв не на трибуні Майдану, а внизу, на самому Майдані. І я повністю поділяв їхній погляд, і вважаю, що це була велика подія у суспільному житті України. Але ми не входили в «помаранчеву команду», і я не закликав голосувати за Ющенка як за месію. Але я голосував за нього і агітував за нього як за людину, яка взяла на себе зобов’язання, підписані, до речі, зі мною: внести відповідні зміни до Конституції , забезпечити голосування залежних від нього депутатів, які до нього прислухаються, не допустити розпродажу української землі, вивести війська з Іраку і ще десь 4 пункти.

Бі-Бі-Сі: Давайте поговоримо саме про підтримку президента Ющенка, тому що сьогодні мені довелося побачити повідомлення, що ви буцімто у Львові сказали (поправте, якщо це не правда): «Якщо помилялися виборці в Галичині, які вважали Ющенка месією і голосували за нього, ось вони помилялися і зараз повинні визнати свою помилку». Ви таке казали?

О.Мороз: Справа в тому, що у Львові, і не тільки у Львові, я говорив про те, що виборець повинен брати на себе відповідальність за те, як він голосує. Я говорив про те, що, приїздивши до них тричі в 2004 році та у 2009-му, я часто наражався на таку зустрічну реакцію: «Чого ви до нас приїхали, ми вже визначилися». Отак визначилися, перший раз голосуючи за Кучму, чого не можна було робити. І другий раз – знову за Кучму, прямо із храмів ідучи на виборчі дільниці. А втретє визначилися відносно Ющенка. Та я запитую: «Так ви коли-небудь помиляєтесь чи ні?»

Image caption Олександр Мороз був тим, хто вперше розкрив плівки майора Мельниченка, які пов'язали владу зі смертю Ґонґадзе

Бі-Бі-Сі: Вам, наприклад, сказали би те, що виборців загнали в ситуацію, коли вибір був між лідером комуністів Петром Симоненком і паном Кучмою... Чи не вважаєте ви, що у тій ситуації люди також не мали можливості поступити інакше? (Так, як ви тоді казали, що ви все ж таки агітували за Ющенка.)

О.Мороз: Так в них був вибір – я пропонував свою кандидатуру!

Бі-Бі-Сі: Ви пропонуєте зміну закону про вибори. Чому, на вашу думку, це так важливо, що ви винесли це у першу частину своєї передвиборчої програми?

О.Мороз: Сьогодні і нинішній президент, і усі прекрасно розуміють, що доки не вдасться розмежувати бізнес і владу, не буде державної політики, зорієнтованої на інтереси мас. Отже, щоб вирішити це питання, треба змінити структуру влади. І президент тут повинен проявити свою ініціативу. До речі, Ющенко сьогодні заявляє про те, що він буде ініціювати прийняття закону про відкриті партійні списки. Але ж він це саме заявляв і 5 років тому. І забувся, що його фракція голосувала проти мого проекту закону про відкриті партійні списки, який я пропонував ще 8 років тому. Так саме, як відмовилися від цього й комуністи, й всі, хто сповідував, умовно кажучи, і національно-патріотичну ідею. Я ще раз повторюю: з нуля цей закон протягом двох тижнів, як би в мене була така можливість, ми б у парламенті довели до остаточного прийняття.

Image caption Лідер соціалстів закликає до прогресу, але виборці не пішли за ним

Бі-Бі-Сі: Щодо зовнішньої політики України, у своїй програмі ви написали: «Зняти штучне створене напруження у взаєминах з Росією». Чи йдеться лише про штучно створені, чи можливо об’єктивні проблеми у взаєминах двох країн? Зокрема, наприклад, у питанні голодомору, що викликає таку гостру реакцію у Москві і критику української політики. У Верховній Раді голодомор був визнаний геноцидом українського народу, і якщо я не помиляюся, ваша фракція голосувала за такий законопроект, який зараз дратує Росію. Чи це таки штучне створене напруження, чи об’єктивне?

О.Мороз: Я би не хотів, щоб тему напруження зводили до голодомору. Це мабуть чи не остання річ, яка в міждержавних стосунках має якесь значення. А я справді агітував за прийняття того закону не тому, що я хотів догодити Ющенку чи іншому президенту. Я з особистих переконань виступав, причому опираючись на історію України, на історію мого села, на розповіді моїх близьких…

Бі-Бі-Сі: Отже це не штучно створена причина проблем?

О.Мороз: Я повторюю, що голодомор, визнаний геноцидом, але в моєму формулюванні я би відійшов від слову «геноцид», я би сказав, що це гірше за геноцид! Але після того я не один раз виступав проти спекуляції на ці теми, які, на мій погляд, сьогодні мають місце з української сторони. Мені в цьому відношенні подобаються останні вислови президенту, який адресуючи до російського уряду, говорив, що ми ніяким чином не маємо претензій до Росії і т.н. Я думаю, що це правильно, бо треба це все з самого початку заявити чітко, щоб потім не було би тих речей, які по-іншому трактуються нашими співрозмовниками з-за кордону. Але ще раз підкреслюю: в нас із Росією, як і з будь-яким сусідом, буде завжди багато проблем, які треба вирішувати. Так от треба штучно не створювати напруження, яке ми спостерігаємо то у присвоєнні високих звань людям з сумнівною репутацією, то із акцентуванням на ролі тих чи інших політиків тільки в контексті того, наскільки вони боролися проти Москві. Я впевнений, що це нерозумна політика, її треба виникати, тим паче, що вона роз’єднує і людей в Україні, і признано трактується до речі й науковцями, й істориками та природно політиками.

Бі-Бі-Сі: Тобто ви вважаєте, що в подібних випадках треба звертати увагу на ситуації в Україні, а також, вирішуючи конкретно внутрішні питання поглядів на українську історію, дивитися, як на це буде реагувати Росія, так?

О.Мороз: Не тільки Росія, а кожна країна, з якою ми маємо стосунки.