Суперечка щодо суду, який може розглядати вибори

В Україні точиться суперечка навколо керівництва Вищого адміністративного суду, який буде останньою інстанцією, що розглядатиме скарги під час президентських виборів. У четвер на конференції суддів адміністративних судів було ухвалене рішення про те, що і надалі виконуватиме обов'язки голови суду Олександр Пасенюк, попри те, що термін його повноважень на цій посаді завершився.

Дискусія про керівника суду набула публічності ближче до президентських виборів. Повноваження Олександра Пасенюка дійсно завершилися у зв'язку із досягненням ним пенсійного віку. Однак, коли постало питання про обрання нового голови суду, з'ясувалося, що українське законодавство не врегульовує процедури усунення з посади і призначення нового голови Вищого адмінсуду країни. Таємним голосуванням колеги пана Пасенюка довірили йому виконувати обов'язки доти, доки законодавці не ухвалять відповідні закони. Оскільки парламент у сесійному режимі не працюватиме до 19 січня, це означатиме, що на час виборів Вищий адмінсуд матиме того ж самого керівника.

Політичний підтекст протистояння навколо керівництва судом виявився у тому, що голова Верховного суду України Василь Онопенко, котрий потрапив на посаду завдяки Юлії Тимошенко, домагався призначення на посаду керівника іншого судді. А ще до конференції саме цей суддя, Микола Сірош, який є заступником голови суду, сам себе призначив на посаду виконуючого обов'язки голови, оскільки вважав, що повноваження його безпосереднього керівника завершені.

На конференції суддів були присутні депутати парламенту як від БЮТ, так і від Партії регіонів.

Багато експертів і юристів вважають високою імовірність того, що результати виборів оскаржуватимуться у суді і що саме суд поставить останню крапку у результатах виборів.