'Подкарпатскіє русини' тепер з гімном

Кажуть, що автором слів до русинського гімна є поет ХІХ століття Олександр Духнович
Image caption Кажуть, що автором слів до русинського гімна є поет ХІХ століття Олександр Духнович

Пісня "Подкарпатскіє русини..." відтепер є гімном Закарпаття. Таке рішення депутати Закарпатськоїоблради ухвалили 22 грудня мінімально необхідною кількістю голосів.

Саме ця пісня була свого часу гімном Підкарпатської Русі, і авторство її слів приписують священникові Олександру Духновичу. Однак, як твердить закарпатський професор історії Сергій Федака, останнє не є фактом і не доведено наукою.

Оставте сон

Під час прийняття рішення у залі облради тривали суперечки. Частина депутатів переконана, що слова важкі для виконання, незрозумілі для сучасної молоді і їхня актуальні для того часу, коли писалися, а не для сьогодення.

Гімн має такі слова: "Подкарпатские русины, оставте глубокий сон. Народный голос зовет вас: Не забудьте о своем!”. Закінчується він рядками: “Русский да живет народ! Просим Бога Вышняго, да поддержит русскаго и даст века лучшаго!”

Саме ці рядки зчинили справжню бурю як у політикумі краю, так і серед його культурної еліти. Опоненти нового-"старого" гімну твердять, що він є антидержавним і антиукраїнським, а його авторам закидають звинувачення у сепаратизмі.

Депутат Закарпатської облради, голова крайового осередку товариства “Просвіта” Володимир Піпаш, який голосував проти, говорить, що гімн починається словами, в яких є політичний зміст. “Чому це відбувається? Тому що той клан, який керує нашою областю, знову вирішив розіграти сепаратиську карту у Закарпатті”, - каже він.

Натомість, ініціатор прийняття саме цього тексту гімну, активіст русинського руху, також депутут облради Євген Жупан відкидає подібні звинувачення.

“Абсолютна більшість русинів, русинських орагнізацій є законопослушними. Діють в рамках закону і Конституції”, - заявив він.

Питання гімну Закарпатської області розглядалося протягом багатьох місяців. Кілька разів депутати переносили оголошений творчий конкурс. Суми заохочувальних премій переможцям конкурсу на написання слів та музики гімну Закарпаття збільшили вдвічі – до шести тисяч гривень. Однак, як кажуть у облраді, вони не отримали жодного більш-менш прийнятного тексту.

За прийняття русинського гімну закарпатське відділення партії "Свобода" вимагає розпустити Закарпатську облраду.

Старий текст і нові міхи

Також критично з приводу нового гімну висловився губернатор Закарпаття Олег Гаваші. Він сказав, що приймати остаточне рішення слід було тільки після проведення в області громадських слухань. “Я переконаний, що прийнятий зараз гімн отримає схвалення тільки невеликої частини закарпатців. На превеликий жаль, і в нашій обласній раді є невелика група депутатів, які думають, що граються у велику політику. Насправді ж кидають неприємну тінь на всіх закарпатців", - сказав він.

Назріваючий у області політичний скандал досяг українського парламенту. Депутатська група "За Україну!” вважає, що рішення Закарпатської облради щодо затвердження гімну Підкарпатської Русі як гімну усієї області має на меті дестабілізувати політичну ситуацію в країні та повинно бути належно оцінене президентом України, керівництвом уряду та СБУ.

Голова СБУ Валентин Наливайченко заявив, що СБУ може порушити кримінальну справу щодо рішення Закарпатської облради.

Він сказав, що рішення поки що не набрало чинності, оскільки з голосувалося з порушеннями і немає жодної юриличної сили.

Пан Наливайченко також сказав, що заклики до сепаратизму та незаконні дії, які стосуються посягання на територіальну цілісність держави - це кримінальний злочин, який не має строків давності.

Як відомо, русини - четверта після росіян, українців і білорусів група східних слов'ян, що проживає в основному на території Закарпатської області України. Вони вважають себе окремим народом і добиваються права на самовизначення.

Рік тому закарпатські русини звернулися до Росії з проханням визнати незалежність Підкарпатської Русі від України. 25 жовтня в Мукачеві відбувся Другий європейський конгрес русинів, на якому було проголошено відтворення автономної республіки Підкарпатська Русь у складі країни, і висунуті вимоги до офіційного Києва - до 1 грудня визнати автономію республіки. Інакше русини обіцяли добиватися права на самовизначення поза межами країни.