Полтавські пристрасті довкола Мазепи

Пам'ятник Івану Мазепі мали спорудити у Полтаві за державні кошти до 300-річчя союзу, який гетьман уклав зі шведським королем Карлом ХІІ.

Image caption Гетьман Мазепа: безпритульний пам'ятник

Улітку минув цей ювілей, як і ювілей Полтавської битви, а задумане не втілюється у життя. А навколо пам'ятника і далі триває конфлікт: полтавська облдержадміністрація намагається переконати мерію Полтави таки вшанувати пам'ять легендарного гетьмана.

У серпні 2008 року полтавський міський голова, представник БЮТ Андрій Матковський підписав рішення сесії міської ради про погодження місця для встановлення пам'ятника Івану Мазепі у центрі міста - на Соборній площі. Очікували, що у липні 2009-го, у день відзначення 300-річчя Полтавської битви, його відкриє президент Віктор Ющенко.

Image caption Шведський король і гетьман Мазепа після Полтавської битви

Однак менше ніж за місяць до призначеного відкриття Полтавська міська рада ухвалила мораторій на проведення політичних заходів у місті під час ювілейних урочистостей. Великого опору тоді не було: по-перше, пам'ятник ще повністю не був готовим; по-друге, неофіційно досягли компромісу - 24 серпня, у День Незалежності пам'ятник таки відкриють.

Голос громади

Однак згодом протистояння навколо монумента лише поглибилося. Обласна рада більшістю голосів відмовилася від субвенцій із держбюджету на спорудження пам'ятника.

Після цього активізувався народний збір коштів. Досі не вистачає приблизно 200 тисяч гривень. Але пам'ятник влітку 2009 року все ж завершили: бронзовий образ легендарного гетьмана заввишки три з половиною метри прикрашає подвір'я Київського комбінату "Художник".

А полтавський міський голова Андрій Матковський у листі на адресу президента Ющенка написав, що керуватиметься думкою полтавців і підтримує проведення місцевого референдуму про доцільність появи пам'ятика Мазепі в Полтаві. Однак уже майже півроку із датою проведення референдуму визначитися не можуть.

А віз і нині там?

Тепер у Полтаві кажуть, що пам'ятник Мазепі, врешті-решт, встановлять, але у столиці.

Image caption Далеко від Полтави

А більше року тому полтавці готувалися споруджувати не лише пам'ятник гетьману. Міська рада ухвалила рішення, за підписом того ж таки мера Андрія Матковського про те, що з нагоди відзначення 300-річчя подій, пов'язаних з воєнно-політичним виступом гетьмана України Івана Мазепи та укладенням українсько-шведського союзу у Полтаві буде споруджено і пам'ятник королю Карлу ХІІ.

В офіційних документах зазначалося, що "проектовані пам'ятники мають бути співмасштабними, стилістично та композиційно відповідними" існуючому у Полтаві пам'ятнику Петру І-му.

Поки що Полтаву прикрашає лише пам'ятник російському царю, який створили майже 100 років тому.