Зленко: вислання дипломатів - практика

путін і туск
Image caption Про шпигунів політики воліють не згадувати на людях

Польща заявила, що затримала росіянина, якого підозрюють у шпигунстві. Представники прокуратури у Варшаві кажуть, що розслідування триває, а звинувачення будуть висунуті згодом.

Згідно з повідомленнями, агенція внутрішньої безпеки Польщі затримала підозрюваного ще 4 лютого 2009 року. Польські джерела не називають імені росіянина, а представники прокуратури кажуть, що розлідування є засекреченим.

Що криється за часто скупою дипломатичною мовою, коли одна країна вказує на представника іншої країни і часто вимагає вислання? Про це Богдан Цюпин запитав колишнього міністра закордонних справ України Анатолія Зленка.

Анатолій Зленко: На жаль, у міжнародній практиці склалася така ситуація, коли висилають дипломатів. Можуть бути дві причини: оцінка дій дипломатів, що несумісні з його перебуванням у країні перебування, тобто порушення дипломатом правил перебування або законів країни перебування. Інша причина - в разі загострення відносин між двома країнами. В цьому разі дипломати є жертвою. Така практика широко застосовувалася під час Радянського Союзу, коли були взаємні висилки з СРСР, з Великобританії, США та інших країн. У наш час, коли Україна стала незалежною, також були випадки, коли ми вдавалися до такої практики. Були своєрідні санкції, які свідчили про те, що конкретна особа порушує свій статус або цей статус є несумісним зі статусом дипломата.

Бі-Бі-Сі: Про які країни йдеться?

Анатолій Зленко: Україна і Росія, Україна і США та інші країни. Такі випадки мали місце за ці 18 років нашої незалежності.

Бі-Бі-Сі: Чи є практика висилки дипломата чи іншого іноземного громадянина, але без оголошення для ЗМІ?

Анатолій Зленко: Дійсно, ми часто вдавалися до таких засобів уже в період незалежності нашої держави, не повідомляли про це. Мені здається, це найбільш прийнятна форма, яка не дає можливості інтерпретувати або експлуатувати цю тему. Сьогодні ми чуємо про висилку дипломатів між Польщею і Росією. Польща висилає конкретного дипломата Російської Федерації. Я не знаю причини, не можу аналізувати цю ситуацію.

Бі-Бі-Сі: Ми знаємо з прикладів спеціальної літератури і спеціальних журналістських розслідувань, що саме під дипломатичним прикриттям часто в часи Радянського Союзу засилалися представники розвідувальних служб.

Image caption Найхаризматичніші шпигуни з екрану - дійсність куди більш приземелена

Анатолій Зленко: Я з цим погоджуюся, тому що був свідком. Це практикувалося й іншими країнами. Це не новина. До такої практики вдаються багато країн.

Бі-Бі-Сі: Оголошене і неоголошене вислання представників інших держав - як можна оцінити баланс? Яких випадків в Україні було більше?

Анатолій Зленко: В нашому випадку було більше неоголошених випадків. Це відбувається тоді, коли між двома країнами розвиваються в цілому нормальні двосторонні відносини, і для того, щоб уникнути непорозумінь і подальшого загострення цих двосторонніх відносин, вдаються саме до такої практики.

Бі-Бі-Сі: Хіба це не руйнує саму мету цього процесу? Якщо про це оголосити, то воно, напевно, має більший ефект і відохочує іншу країну від повторних дій, несумісних з дипломатичною діяльністю.

Анатолій Зленко: В кожному конкретному випадку треба аналізувати ситуацію. Бувають ДТП, інші випадки, коли необхідно вислати того чи іншого дипломата або запропонувати йому залишити країну на основі конкретних фактів. Скажімо, схилитися до того, що вислали дипломата з однієї країни і це набуло широкого розголосу в ЗМІ, а з іншої країни не набуло... Я б хотів ще раз наголосити, що у кожному конкретному випадку треба аналізувати те, що сталося.

Бі-Бі-Сі: Чи працюють в Україні розвідники інших держав під дипломатичним прикриттям?

Анатолій Зленко: Я некомпетентний давати коментарі з цього приводу, тому що я чистий дипломат, а це питання повинно адресуватися до конкретних органів.

Бі-Бі-Сі: Чи ви можете говорити про минулі такі випадки? Чи були випадки, коли люди працювали на розвідки під прикриттям дипломатичного статусу?

Анатолій Зленко: Звичайно, такі випадки були. В нас були випадки, коли ми були вимушені вдаватися до того, щоб пропонувати конкретній особі залишити країну протягом певного періоду.