Чи видасть Україна Росії чеченського біженця?

В Україні цими днями затримали біженця з Чечні Ахмета Чатаєва. Зараз він перебуває у слідчому ізоляторі Закарпаття.

Кілька років тому назад він втік з Росії та тривалий час жив у Австрії, де офіційно отримав статус біженця. Росія оголосила пана Чатаєва у міжнародний розшук.

Чи є небезпека, що Київ видасть пана Чатаєва російській стороні? Голова Української Гельсінської групи Євген Захаров ввідповідає на питання Бі-Бі-Сі. Отже, що зараз відбувається з Ахметом Чатаєвим?

Image caption Євген Захаров. Фото Укрінформ

Євген Захаров: Він зараз, за рішенням суду, перебуває в ужгородському СІЗО. Рішення суду – термінове затримання до 30 діб до вирішення питання.

Бі-Бі-Сі: Наскільки велика ймовірність того, що українці видадуть російським властям Ахмета Чатаєва?

Євген Захаров: Я сподіваюся, що цього не станеться, бо це означатиме брутальне порушення державою Україна своїх міжнародних зобов’язань за Конвенцією ООН щодо біженців. Людина, яка визнана біженцем в якійсь країні не може бути видана країні, з якої вона втекла внаслідок переслідування.

Бі-Бі-Сі: Чи були вже схожі випадки, і як діяла тоді українська влада?

Євген Захаров: На жаль, були. У 2006 році вона видала 11 узбецьких біженців Узбекистану, хоча вони були у стадії процедури отримання статусу біженців в Україні, і цього не можна було робити за цією ж конвенцією. Рік тому видали у Шрі-Ланку біженців-тамілів, які також були у цій процедурі. Тобто Україна порушувала вже неодноразово свої зобов’язання. Видала Росії Олега Кузнєцова, який був визнаний біженцем, і судом це було підтверджено. Але його було видано буквально за тиждень після рішення суду, хоча нещодавно суд цей статус з нього зняв, але на момент видачі він був визнаний біженцем. І це було грубе порушення конвенції щодо біженців.

Бі-Бі-Сі: Як відрізнити, з юридичної точки зору, чи людина є біженцем, чи злочинцем, як, наприклад, пан Чатаєв, який оголошений в розшук?

Євген Захаров: Про це дивно чути, що він оголошений в розшук. Його було оголошено в розшук ще раніше, і у 2007 році він був затриманий у Швеції, був суд, і внаслідок того, що він був визнаний в Австрії біженцем, суд зняв з нього ці обвинувачення. І після того він не був в розшуку. Нещодавно він знову був оголошений у розшук судом Грозного. З яких підстав – я не можу сказати. Але він залишається біженцем і не може бути виданий.