Чому відмовили спостерігачам з Грузії?

вибори
Image caption Спостерігачі з Грузії виявили порушення на минулих виборах. На ці їх не реєструють

Голова комітету Верховної Ради у закордонних справах, депутат із фракції БЮТ Олег Білорус надіслав телеграму керівництву ОБСЄ з проханням відреагувати на рішення Центральної виборчої комісії України про відмову у реєстрації спостерігачів від Грузії на президентських виборах в Україні.

На думку Олега Білоруса, "в Україні стався безпрецедентний міжнародний скандал. ЦВК відмовила у реєстрації 2011 спостерігачам із Грузії. Всі документи грузинської делегації були передані до ЦВК вчасно і вчасно підготовлені апаратом ЦВК до засідання. Таким чином, юридичної проблеми не було - деякі формальні запитання викликали лише 11 анкет", - запевняє депутат.

11 січня ЦВК відмовилась зареєструвати спостерігачів від Грузії, мотивуючи це тим, що комісія встигла перевірити на наявність необхідних для реєстрації документів лише 378 звернень з усього списку запропонованих спостерігачів.

"Міжнародний скандал"?

Однак попри готовність тих документів жодного грузинського спостерігача ЦВК не зареєструвала. За реєстрацію 2011 спостерігачів від Грузії проголосували лише 7 членів ЦВК при мінімальній кількості для прийняття рішення - 8.

11 січня вибіг термін, коли можна реєструвати міжнародних спостерігачів.

Однак голова ЦВК Володимир Шаповал зауважив, що комісія зможе повернутися до розгляду питання реєстрації спостерігачів від Грузії перед другим туром виборів (якщо він буде).

"Рішення Центральної виборчої комісії України стосовно спостерігачів від Грузії може бути оскаржене в судовому порядку. Це перший випадок, коли всім без виключення спостерігачам від Грузії було відмовлено у реєстрації", - заявив член ЦВК Андрій Магера. На його переконання, для того не існувало підстав.

Депутат від БЮТ Олег Білорус називає рішення Центрвиборчкому "політичним і провокативним" та каже, що за його ухвалення голосувала більшість ЦВК, яку складають представники Партії регіонів.

Попередньо половина, тобто понад 1000 офіційних представників від Грузії, планували спостерігати за голосуванням у Донецькому регіоні. Але 5 січня міський голова Донецька Олександр Лук'янченко заявив, що місто не зможе прийняти і забезпечити транспортом стільки гостей. Якщо врахувати ще 600 спостерігачів від ОБСЄ, які працюватимуть в області, а мешкатимуть у Донецьку.

Image caption Голова Місії ОБСЄ зі спостереження за виборами президента України Хайді Таліавіні

Посол Грузії Григол Катамадзе каже, що здивований рішенням ЦВК, хоча ще не отримав офіційної відповіді про причини відмови.

Грузини образились?

Відповідаючи на запитання агенції УНІАН, чому Грузія вирішила надіслати так багато спостерігачів, Катамадзе сказав: "Це було наше побажання. Україна - величезна країна, велика кількість виборчих дільниць. Щоб максимально охопити всю країну, було прийняте рішення направити максимальну кількість спостерігачів".

За словами посла, "така велика кількість спостерігачів від Грузії хотіла працювати в Донецькій області, оскільки це один із найбільших регіонів, у якому понад 2,5 тисячі виборчих дільниць".

На минулих президентських виборах в Україні було приблизно 500 спостерігачів від Грузії.

Під час дострокових виборів до Верховної Ради 2007 року саме грузинські спостерігачі заявили про фальсифікації та порадили визнати вибори в Донецьку недійсними. Тоді там перебувало близько 200 наглядачів із Грузії, і як визнав член грузинської делегації Гіві Таргамадзе, саме "концентрація спостерігачів в одному місті дала гарний ефект".

Він повідомив про зафіксовані на деяких дільницях факти вкидання бюлетенів, спроби знищити урни для голосування.

Крім того, за словами Таргамадзе, у низці випадків спостерігачам перешкоджали в їхній діяльності.

На президентських виборах 2010 року ЦВК зареєструвала загалом 3149 офіційних міжнародних спостерігачів. Серед країн найбільше спостерігачів надіслала Росія - 37. Серед організацій - Міжнародна громадська організація сприяння розвитку виборчих технологій "За справедливі вибори"- 363.