Що ближче вибори, то більше гостроти

В Україні напівкримінальною стала історія у Вищому адміністративному суді. Саме він уповноважений розглядати виборчі справи, в тому числі й оскарження результатів виборів.

Вранці з'явилося повідомлення про зникнення гербової печатки суду. Але вже вдень голова суду Олександр Пасенюк на спеціально скликаній прес-конференції заперечив це.

Image caption Олександр Пасенюк. Фото зі сторінки ВАСУ

Голова Вищого адміністративного суду Олександр Пасенюк скликав термінову прес-конференцію і продемонстрував журналістам гербову печатку суду, заперечуючи повідомлення головного друкованого органу Кабміну "Урядового кур'єра" про її зникнення.

Олександр Пасенюк: " Ми звернулися вже до органів МВС щодо вжиття заходів з виготовлення фальшивої печатки, і на будь-який крок, пов'язаний з виготовленням чи використанням фальшивої печатки, ми будемо реагувати відповідним чином."

Не тільки печатками...

Тим часом тривала суперечка щодо того, чи відбудеться 13 січня позачергове засідання Верховної Ради для розгляду питань можливих фальсифікацій на виборах.

Ще раніше представники БЮТ заявляли, що Партія регіонів робить усе, аби зірвати це засідання. Чільники БЮТ кажуть, що як тільки регіонали дізналися про ініціативу скликати таке засідання парламенту, вони одразу вирішили перехопити ініціативу і самі сформувати порядок денний.

І тому, якщо засідання відбудеться, то навряд чи воно буде результативним, адже до розгляду питання про зміни до закону про вибори президента справа може не дійти, на думку експертів.

Водночас кандидати у президенти продовжують активно агітувати на свою підтримку, подорожуючи теренами України.

Агітаційними стежками кандидатів

Image caption Юлія Тимошенко побувала на Волині

Прем'єр Юлія Тимошенко у вівторок відвідала Волинь. Формальна мета поїздки - підписання протоколу про регіональний розвиток краю між урядом і обласною радою.

Віктор Янукович на Дніпропетровщині попереджав про те, що в нього є проект захисту результатів голосування, але не сказав, який.

Спікер Володимир Литвин провів у вівторок помпезну, як заявляють оглядачі, міжрегіональну прес-конференцію. Хоча багато запитань були записані і демонстрували лояльність до спікера.

Він говорив про необхідність посилення ролі президента, про заборону продажу землі і традиційно звинувачував керівників держави у всіх негараздах, хоча, як нагадують експерти, сам спікер і входить до трійки таких керівників.

Торкнувшись теми зовнішньої політики, пан Литвин заявив про необхідність позаблокового статусу України.

Володимир Литвин: "Належить зробити все для того, щоб подолати самоізоляцію, у яку сьогодні Україну ввели українські провідники. Україна повинна бути позаблоковою державою, ми повинні продемонструвати світові, що ми можемо і повинні жити самостійно."

З початку року набула чинності Угода про реадмісію між Україною і Євросоюзом, згідно з якою Київ має повертати до себе нелегалів, які перетнули кордон України і опинилися на території держав ЄС. Євросоюз, у свою чергу, пообіцяв спростити візовий режим для України.

Володимир Литвин скритикував Угоду про реадмісію і програму участі України у рамках Східного партнерства.

Image caption До голосування - лічені дні

Водночас президент Віктор Ющенко, який балотується на другий термін президенства, теж проводив у вівторок зустріч з журналістами.

За традицією, він учергове скритикував економічну політику прем'єра Юлії Тимошенко, разом iз тим попередивши, що багато положень Закону про вибори президента суперечать рішенням Конституційного суду, і це може стати підставою для звернення з оскарженням результатів виборів. Віктор Ющенко: "Ви знаєте, Конституційний суд біля 13 положень закону про вибори президента визнав як такі, що не відповідають у повній мірі або частково нормам Конституції. Внесення змін і доповнень відповідно до рекомендацій Конституційного суду повинно було стати головним завданням прем'єр-міністра України, як лідера більшості. До сьогоднішнього дня вимога Конституційного суду не виконана. Тому, очевидно, в правовому тлумаченні у нас є велика проблема, починаючи з теми формування комісій, списку, голосування на дому. Є ще біля 4 чутливих позицій, які можуть використовуватися спекулятивно учасниками виборів, і подання відповідних матеріалів до судових органів для визнання виборів недійсними."

Ще один кандидат у президенти Арсеній Яценюк твердить, що новий прем'єр має бути визначений після дострокових парламентських виборів, коли буде створена нова коаліція, і саме вона внесе на розгляд президента кандидатуру голови уряду.