В Україні борються з фальсифікаціями

Міністерство внутрішніх справ та Служба Безпеки заявляють про фальсифікаторів.

Прем’єр Юлія Тимошенко таки домагатиметься, щоб виборці могли голосувати вдома лише за наявності документального підтвердження про те, що вони не можуть прийти на дільницю. Володимир Литвин вважає, що принаймні парламент їй в цьому не допоможе. Після тривалого затишшя, сьогодні кандидати активізувалися. До дня виборів залишилося вже нічого – 6 діб. Олександр Бондаренко, який стежив за заявами і повідомленнями від штабів, самих кандидатів та тих, хто слідкує за дотриманням законодавства, насамперед звернув увагу на такі слова голови СБУ Валентина Наливайченка.

Валентин Наливайченко: Нам відомо про плани деяких технічних кандидатів розіслати і готувати запрошення на вибори з вказанням, що під час голосування ви будете змушені сплатити прямо на дільниці за комунальні послуги. Це брехня. Друга брехня, яка буде розповсюджуватися, що під час голосування молодь має здати військові квитки і отримати повістки на всякого роду військові збори. Теж спростовуємо цю брехливу інформацію. Спростовуємо також і брехливу інформацію щодо намагання вказати в окремих запрошеннях на вибори, що під час голосування вам необхідно буде сплатити нібито гроші за виборчі бюлетені, чи за організацію голосування, оскільки виборчий процес є надзвичайно коштовним.

Голова Служби безпеки Валентин Наливайченко розповів журналістам про те, як СБУ слідкує за виборчим процесом. Окрім грошей за вибори, за словами керівника спецслужби, виборцям пропонують сплатити за комунальні послуги в день голосування та отримати повістку на військові збори. СБУ зафіксувала не лише відверто кумедні спроби надурити виборців. Пан Наливайченко повідомив, що деяких членів дільничних комісій намагалися підкупити, щоб ті визнали результати голосування на окремих дільницях недійсними. А на одному з округів секретаря комісії хотіли змусити агітувати за кандидата. Валентин Наливайченко.

Від понеділка на офіційному сайті Служби Безпеки в спеціальному розділі викладені порушення та недоліки, які фіксують працівники СБУ. Вже зараз там можна довідатися, що приміром, на окремих дільницях у Синятинському районі Івано-франківської області відсутнє опалення, а на багатьох виборчих дільницях двадцять другого і двадцять третього округів відсутній телефонний зв’язок.

Офіційний сайт міністерства внутрішніх справ повідомляє, що від початку виборчої кампанії, до міліції надійшло 154 цитата „повідомлення про події”. Порушено 20 кримінальних справ.

Запобігти можливим фальсифікаціям у день голосування збираються кілька кандидатів, яких зараховують до „другого ешелону”. Анатолій Грищенко в інтерв’ю агентству Уніан повідомив, що разом з Арсенієм Яценюком та Сергієм Тигіпко вони домовилися про координацію зусиль членів комісій, призначених за їхніми поданнями.

Водночас Арсеній Яценюк у понеділок повідомив, що має наміри оскаржувати порушення на кожній дільниці, де вони будуть зафіксовані.

Арсеній Яценюк: "Можна мати рейтинг і 20 відсотків. Але цей рейтинг мої друзі з БЮТ та Партії Регіонів обскубуть, як курку. Тому, найперше, це захист результатів. Це перше. Друге. На кожній дільниці. Я підкреслюю, на кожній дільниці. Якщо будуть порушення – я судитимуся".

11 січня – це останній день реєстрації іноземних спостерігачів. Центральна виборча комісія відмовилася зареєструвати 2011 спостерігачів від Грузії. За проект рішення проголосували сім членів ЦВК – а потрібно вісім голосів. Отже, за виборами в Україні спостерігатимуть трохи більше трьох тисяч спостерігачів з-за кордону.

Кандидат у Президенти прем’єр Юлія Тимошенко наполягає на тому, щоб виборці, які голосуватимуть вдома подавали документальні підтвердження, що не можуть прийти на вибори. Пані Тимошенко 10 січня оскаржила у Вищому адміністративному суді України рішення Київського апеляційного адміністративного суду про можливість виборців голосувати вдома без надання відповідних документів.

Юлія Тимошенко: "Я звернулася до ОБСЄ, до усіх політиків країни, до Президента, щоб дійсно поставити крапку фальсифікаціям виборів. Але сьогодні я бачу це не допомагає. І скоріше за все, ми на наступному тижні будемо скликати позачергове засідання ВР для невідкладного розгляду цього питання".

Прем’єр сказала це напередодні в ефірі одного з українських телеканалів. У понеділок стало відомо, що фракція БЮТ має намір ініціювати позачергове засідання парламенту 13 січня. Водночас, голова Верховної Ради Володимир Литвин сказав, що вважає недоцільним терміново скликати Раду для того, щоб змінити закон по вибори. Він наголосив, що навіть якби депутати змінили закон, цей документ не набуде чинності до першого туру, з огляду право Президента Віктора Ющенка розглядати його протягом 15 днів.

А депутат від Партії Регіонів Ганна Герман заявила, що регіонали наполягатимуть на розгляді проекту держбюджету-2010 і хочуть почути звіт уряду.

Президент Віктор Ющенко висловив переконання у тому, що переможе на виборах. Про це він заявив на зустрічі зі студентами чернігівського університету. "Я переконаний в цьому", - сказав він .

Переважна більшість оглядачів та політичних експертів не вважають Віктора Ющенка фаворитом цьогорічних виборів.

Новини на цю ж тему