Європейську бізнес асоціацію ігнорують

На початку виборчої кампанії Європейська бізнес асоціація, що об’єднує 750 іноземних та українських компаній, серед яких Nestle Україна, Ernst & Young, Telenor, Arcelor Mittal Кривий ріг, Danone Україна, Dragon Capital, Pepsi/Sandora, Siemens Україна, РайфайзенбанкАваль та інші, спробувала започаткувати предметний діалог бізнесу із кандидатами у президенти.

Як розповіла Анастасії Зануді виконавчий директор асоціації, Ганна Дерев’янко, те, як почувають себе у країні бізнесмени - як іноземні, так і вітчизняні – дуже сильно впливає на імідж Києва у Брюсселі, а навіть із того, як кандидати у президенти реагували на ініціативу представників бізнесу, можна було зробити певні висновки:

Ганна Дерев’янко: Реакція була досить цікавою. Коли ми вийшли із першою хвилею запрошень до кандидатів у президенти, то першим відреагував Яценюк, який сказав, що готовий зустрітися, однак поки що у своєму щільному графіку не знайшов часу для зустрічі із найбільшою українською бізнес-спільнотою. Другим був Гриценко, але він сказав, що він хотів би подивитися, як інші кандидати у президенти нададуть відповіді на наші запитання, і поки що ми з ним також не маємо дати зустрічі. Богословська була однією із перших, хто відгукнувся, призначила дату і зустрілася із нами. Трохи пізніше відреагував Олег Рябоконь, але зустріч із ним вже відбулася. Що стосується Тимошенко, то від її команди була ніби-то швидка реакція, але, як ми бачимо, зустріч поки не відбулася. Щодо Януковича, то реакція від його штабу була пізніше, і там сказали, що зустріч відбудеться обов'язково після першого туру. Не знаю, як відбуватиметься у реальності, але хочеться вірити, що вони дотримаються своїх обіцянок. Але перевірити це буде дуже просто і дуже скоро – до другого туру залишилося чекати менше місяця.

Бі-Бі-Сі: Але ви, безумовно, аналізуєте оці куці частини у передвиборчих програмах кандидатів, присвячені бізнесу – бо більша частина заяв лунає щодо тих верств населення, яким потрібна підтримка держави – то хто із них здатен більше зробити для бізнес-спільноти?

Ганна Дерев’янко: Це складне питання, бо всі кандидати у президенти, або ж перша п'ятірка, вже тим чи іншим чином мали змогу проявити себе. Тому нових облич, який ми так очікували разом з усім суспільством, не з»явилося. І Яценюк, і Тигипко – це нові старі обличчя, тому що ці люди вже були у владі. Я впевнена, що при бажанні, будь-який кандидат із першої п'ятірки міг би здійснити реформи, потрiбні бiзнес-спільноті. Не тільки просто обіцяти, що буде зроблене оце і оте, а робити конкретні кроки. Якщо це відбудеться, то ми одразу відчуємо певне полегшення, бо бізнес – це така субстанція, яка дуже жваво і дуже швидко реагує на будь-які зміни. Якщо бізнесмени бачать хоч якесь поліпшення, вони будуть поширювати позитивну думку і сприйняття України як між партнерами, так і за кордоном. Тоді нас абсолютно по-іншому сприйматимуть за кордоном і в політичній площині, і в економічній.

Бі-Бі-Сі: І все ж, я хотіла би уточнити: Ви кажете, що ми бачимо старі нові обличчя. Лідерів цих перегонів – Тимошенко і Януковича – ми вже навіть не по одному разу бачили у прем’єрах. Як відчувають члени вашої організації – із ким було легше працювати, коли бізнес рухався швидше?

Ганна Дерев’янко: У кожного із прем’єрів були свої плюси і мінуси. Не можна сказати, що при одному було все погано, а при іншому – все добре. Тут треба дивитися на цілу картину. В цілому ситуація в інвестиційному середовищі, на жаль, докорінно не змінилося. Вона як була не дуже гарною кілька років тому, так вона і залишилася не дуже гарною. Як ми були на останніх щаблях різних рейтингів, так – дуже шкода, але ми там і залишилися. Час спливає, інші країни рухаються вперед, розвиваються, а наша країна пригальмовує. Тому ми просто сподіваємо, що хто б не прийшов до влади, ми побачимо реальні справи. Я переконана, навіть у найкоротший час можна зробити щось, що бізнес відчує, а не просто в чергове сказати, що ми покращимо судову чи фінансову системи, чи бізнес-клімат. Наприклад, конкретно, що хотілося б досягти до кінця цього року: повністю електронне відшкодування ПДВ, створення земельного кадастру, створення прозорого ринку землі, який би функціонував виключно на ринкових засадах. Нехай цих речей не буде багато, але вони можуть бути зроблені. Ми зі свого боку бажаємо реальних кроків на зустріч бізнесу, і тоді бізнес піде на ще більші кроки на зустріч владі.