БЮТ: ПРУ чесні вибори не потрібні

Парламентарі від БЮТ залишили сесійну залу Верховної Ради через "небажання брати участь у фарсі", який розігрує Партія регіонів. Про це сказала заступник Голови фракції БЮТ Олена Шустік:

"Олександр Лавринович відмовився включати до порядку денного зміни до закону про вибори Президента, довівши, що його політичній силі чесні вибори не потрібні. БЮТ проти перетворення Верховної Ради на майданчик для політичних шоу. В парламенті вирішуються нагальні питання державної ваги, одним з яких на даний момент є гарантування справжнього народного волевиявлення. Регіонали заблокували останню можливість провести прозорі вибори. Тому позачергове засідання стратило будь-який сенс".

Image caption Депутати ПРУ вимагали розглянути соціальні закони

Прем‘єр-міністр Юлія Тимошенко звинувачує свого головного конкурента на президентських виборах лідера опозиції Віктора Януковича у підготовці, як вона вважає, масових фальсифікацій результатів виборів. І хоч Партія Регіонів ті звинувачення відкидає, прем‘єр закликала президента як гаранта Конституції втрутитися в ситуацію, аби, як каже Тимошенко не допустити зриву виборів:

“Я хочу звернутися до світової спільноти: В Україні під прикриттям ключових керівників держави відбувається просто зрив чесних виборів і відбувається підготовка до масштабної фальсифікації. Якщо така ситуація залишиться й далі, можна вважати, що виборів в Україні не буде. Тому що те, що буде сфальсифіковано, назвати виборами просто неможливо”.

Чим ближче до дня голосування, тим частіше кандидати у президенти України, лякають один одного масштабними фальсифікаціями.

За 5 днів до першого туру Юлія Тимошенко головним потенційним “фальсифікатором” виборів назвала свого головного конкурента Віктора Януковича. Заява прем‘єр-міністра, що пролунала в середу, стала такою собі відповіддю на вівторкові звинувачення на її адресу з боку чинного президента Віктора Ющенка.

“Загроза №1 по темі масового зриву підрахунку голосів і їх фальсифікацій буде виходити виключно від одної сили. Загроза №1 буде виходити з Тимошенко. Я добре розуміюсь на тих обставинах, на тій підготовці, яка ведеться. У першому турі в інших учасників немає мотивів працювати над фальсифікацією. Тому що проблема буде тільки в однієї політичної сили, в одного кандидата. Це в Тимошенко. І тому публічно попереджую прем‘єр-міністра вести себе у відповідності до закону, щоб ми мали чесні і законні вибори”.

Про своє бачення можливих способів спотворення результатів виборів Юлія Тимошенко заявила, відкриваючи урядове засідання в середу. Найбільшу загрозу прем‘єр-міністр бачить у дозволі виборцям голосувати вдома, не надаючи довідки, а також у можливості потрапити до списків виборців безпосередньо в день голосування. Те ж саме непокоїть і Президента, але він нагадує, що влітку саме блок Тимошенко допоміг Партії регіонів ухвалити такий закон.

Попри призначене на середу позачергове засідання парламенту, яке Блок Тимошенко ініціював заради зміни закону, зробити того не вдалося – депутати-регіонали виявилися спритнішими і домоглися розгляду в парламенті інших, небажаних для Тимошенко законопроектів. Наприклад, проект державного бюджету року, що вже розпочався.

Не відкидаючи ймовірності маніпуляцій з результатами виборів, інший кандидат у президенти Сергій Тігіпко вважає, що не такий страшний вовк, як його малюють. Про фальсифікації багато говорять ті, хто хоче відволікти увагу людей від нагальніших проблем у їхньому житті, каже Тігіпко, втім зауважує, що його команда зробила чимало, аби унеможливити суттєві спотворення результатів виборів.

Зокрема, делегувала своїх людей до кожної виборчої дільниці, навчила, як контролювати процес та реагувати на порушення, а також сформувала групи, які забезпечуватимуть юридичний супровід оформлення виявлених порушень. Певні сподівання Тігіпко покладає і на спостерігачів та проведення опитувань виборців при виході з дільниць для голосування, але вважає екзит-поли менш ефективним, ніж політична конкуренція, засобом протидії маніпуляціям з бюлетенями та протоколами.

«Зразу можу сказати: я не вірю, що комусь вдасться дуже серйозно сфальсифікувати вибори. Від мене ви, якщо й почуєте дуже серйозну заяву, то вона буде дуже короткою. Я вважаю, що та політична конкуренція, яка сьогодні є, допоможе нам уникнути великої фальсифікації. Мені здається, що потрібно дуже швидко визнавати результати виборів і рухатись далі».

Попри таку впевненість, Сергій Тігіпко закликає інших близьких за поглядами кандидатів у президенти об‘єднати зусилля для захисту результатів виборів.

Цього вівторка з‘явилась інформація про рішення трьох кандидатів: Анатолія Гриценка, Сергія Тігіпка та Арсенія Яценюка спільно контролювати підрахунок голосів.

Image caption Лідер парламентської опозиції в Дніпропетровську

Однак вже в середу Яценюк заявив про підготовку масових фальсифікацій на виборах та пояснив це своєю впевненістю в тому, що порушення, на його думку, будуть з боку ледь не всіх кандидатів. І саме через брак довіри, він не погодився на паралельний підрахунок голосів спільно з Гриценком та Тігіпком .

«Як я можу підраховувати голоси з тими, хто буде мене обраховувати. Це ж мої політичні опоненти. Я буду боротися за свій результат, - заявив лідер «Фронту змін» Яценюк, який, схоже припускає, що боротьба буде непростою, оскільки виборці, на його думку, голосуватимуть не за реальних людей, а за створені політтехнологами образи.

«Як підвели українців, а точніше, підводять під вибір: який кращий ролик, у кого яка краватка, яка зачіска, як він сьогодні посміхається. Ну президент – це ж не нижня жіноча білизна. Я говорю правду, якою б вона не була. Але ця правда обов‘язково дійде до розуміння кожного українця. Вони не дурні – повірте мені. Я зустрічався з тисячами людей.

Фінальним акордом боротьби з фальсифікацією результатів виборів Яценюк називає покарання порушників.

Про неуникність покарання нагадав виборцям міністр внутрішніх справ Юрій Луценко: за голосування однієї людини в один день на кількох дільницях можна на 2 роки потрапити за грати. Однак, як свідчить досвід минулих президентських виборів, узагальнений тодішнім членом Центрвиборчокому Миколою Мельником, як правило, до карної відповідальності притягалися лише безпосередні виконавці. Організатори ж залишалися недосяжними для закону. А в більшості справ типовим стало формулювання «не встановлені слідством особи».

Новини на цю ж тему