Полтава: агітація згортається

Асадчев
Image caption Губернатор Полтавщини Валерій Асадчев

Неподалік Центрального ринку Полтави - вузькі пішохідні доріжки. Зараз вони ще й слизькі. Але в такому незручному для пішоходів місці стоїть кілька агітаційних наметів. До одного із них вишикувалася черга.

Як з'ясувалося, там дарують ручки. Біля іншого - не так людно, хоча роботи вистачає, переконує жінка, яка там стоїть: "Активність зростає, але багато-хто говорить, що не знає, за кого голосувати."

Вибори цього року проходять значно спокійніше, ніж у 2004 році, стверджує політичний психолог із Полтави Тетяна Устименко.

Такий висновок вона зробила, спостерігаючи за дітьми. Школярі не вішають стрічки на портфелі, класи не розколюються за політичними уподобаннями. Це свідчить про те, каже вона, що у родинах уже немає активного обговорення політичних тем.

Водночас пані Тетяна впевнена, що в уподобаннях сільських мешканців, на відміну від міських, мало що зміниться.

Тетяна Устименко: "Серед міського населення більше пошуку. Мені здається, ці вибори показали, що є прагнення пошуку нових ідей, який, на жаль, виражається в пошуку нових прізвищ, хоча це не одне й те саме".

Спокій перед виборами

Традиційно в уподобаннях полтавців перемагає опозиційність. До 2002 року в області найбільше голосів набирали ліві. Згодом лідером була "Наша Україна", а після президентських виборів 2004 року на перших позиціях - БЮТ, далі - Партія регіонів. Саме ці дві політичні сили під час нинішніх передвиборчих перегонів відзначилися особливою активністю.

Прихильники Литвина, Тігіпка, Яценюка та Пабата теж намагалися загітувати полтавських виборців. Інші у кращому випадку обмежилися разовими акціями і плакатами на вулицях та обабіч доріг.

Також далеко не всі з 18 кандидатів зареєстрували своїх довірених осіб. Непоодинокою була гіпереактивність, про яку розповідає голова комісії виборчого округу номер 147 Ірина Калгушина: "Одна людина, наприклад, іде від різних штабів у поданнях. І коли ми виносимо на сервер ці дані, вони подвоюються, потроюються".

Недостатнє і несвоєчасне фінансування практично всіх виборчих дільниць - чи не єдиний недолік, який відзначають спостерігачі від Організації з безпеки і співробітництва в Європі, які вже місяць працюють на Полтавщині.

Хайнц Рудольф фон Рор, довготерміновий спостерігач, заявив, що його дивує, як українці знаходять вихід із будь-якої скрутної ситуації, в тому числі і фінансової.