Крізь терни і сніг - до урни

Багато українців не зможуть проголосувати в неділю на виборах через недосконале законодавство.

Як повідомляє Роман Лебедь, ідеться про тих людей, які не живуть за місцем прописки. За деякими підрахунками, лише в Києві таких може бути півмільйона. Експерти кажуть, що теоретично закон “Про вибори президента” дає їм таке право, але на практиці його реалізувати вкрай складно.

Image caption Багато мешканців столиці не мзоужть проголосувати через реєстрацію проживання, відому як "прописку".

«Крізь терни до урни» – так іронічно жартує сама з себе Ірина Макарчук, яка вже багато років живе у Києві, але не має столичної прописки. Закон дозволяє їй проголосувати в Києві, але для цього потрібно зібрати багато паперів, в тому числі договір оренди житла, або письмове підтвердження його власника про те, що Ірина дійсно проживає там. Дівчина розповідає, що намагалася це зробити:

“Оскільки я проживаю в квартирі неофіційно, і, відповідно, мій господар не зацікавлений у тому, аби надати мені такі документи, на жаль, проголосувати я не можу. До того ж, ніхто не може надати мені необхідну інформацію, кожен говорить щось інше. Одні говорять, що мені потрібні документи з роботи, інші кажуть, що це повинні бути документи з місця проживання, чи щось таке...”

Проголосувати у першому турі Ірина вже не зможе – уточнені списки виборців закрили. За підрахунками “Газети по-киевски”, з такою ж проблемою зіткнулося ще півмільйона киян. Скільки людей живе без прописки в інших українських містах – ніхто не знає. І переважна більшість квартирантів винаймають житло, так би мовити, нелегально, аби їх власники могли уникати сплати податків.

Голова Комітету виборців України Олександр Черненко з цього приводу сказав Бі-Бі-Сі, що закон дає лише декларативне право цій категорії людей, реалізувати його вкрай складно:

“Фактично, приймаючи таку правову базу, законодавці позбавили мільйонів громадян їх конституційного права на волевиявлення.”

Ситуацію можна ще поправити до другого туру, розповідає заступник голови комісії у 214-му окрузі Олег Кияшко. Але для цього до кінця січня громадянам все одно треба зібрати все ті ж довідки – від власника житла, ще одну із дільниці за місце прописки, а також з роботи або навчального закладу.

Image caption Проголосувати у першому турі Ірина вже не зможе

Вони звертаються на дільничні виборчі комісії, а звідти все це передають в державний реєстр. Державний реєстр реагує. Якщо не реагує – ці люди звертаються до нас зі скаргами, і, звісно, ми на засіданні приймаємо рішення.

Як пояснив член Центральної виборчої комісії Михайло Охендовський, усі документи треба встигнути зібрати до 24 січня і подати заяву до органу ведення державного реєстру за місцем проживання.

Втім, Ірина готова спробувати все вибороти своє право на голос і подолати всі ці законодавчі перешкоди. Як ні – поїде додому за кілька сотень кілометрів:

“Мені ця ситуація дуже неприємна. Одна справа, коли людям байдуже, і вони просто продають свій голос. А інша справа, коли я ніби й хотіла щиро проголосувати, але перешкод для цього і не ясностей стільки, що це може вбити бажання довести справу до кінця,” – розповідає Ірина Макарчук.

В селах замело дільниці для голосування

За кілька днів до першого туру президентських виборів з різних регіонів України надходять повідомлення про можливі ускладнення під час голосування внаслідок серйозних погодних негараздів.

Заметілі та ожеледиця, як припускають, можуть створити проблеми і з прибуттям мешканців, особливо малих сіл, до пунктів голосування, і з доставкою самих бюлетенів до сільських виборчих дільниць.

Image caption Зима в Україні

Олесь Конашевич розмовляв з представниками кількох сіл Чернігівщини і ось які думки він почув:

Представниця Авдієвської сільської ради каже, що у них проблем з доставкою бюлетенів немає, адже їх село перебуває неподалік головної траси, і тому рух тут забезпечений.

У селах, розташованих поблизу райцентру, а якщо ще неподалік і обласного центру, є і трактори, і бульдозери, якими розчищають сніг.

Голова Лапівської сільської ради Анатолій Романенко каже, що він сам сів за бульдозер, аби хоча б у центрі розчистити вулиці.

„Вчора я особисто цим ділом займався, сів у бульдозер і почистив усі вулиці. Наскільки я знаю з обласних газет, в інших районах більше снігу випало”.

Так ось на півдні Чернігівщини ситуація не така весела. Як каже голова Стародівицької сільської ради Ганна Ворона, тут є проблемою не лише доставка бюлетенів на сільську виборчу дільницю, а й прихід сюди самих виборців на голосування.

„Це точно! Слизько дуже, людям ходить погано. Літом вони, може б, і прийшли, а зимою – хто знає! Де прочищено, а де – ні. Літом, може, б людина і заяви не писала, а прийшла б потихеньку. А зараз старенькі люди з паличками не дійдуть же. А бюлетені... Завтра ввечері треба їхати, також страшно їхати. Машину просто носить по дорозі. Треба їхати. Будемо їхати, отримувати. Людям зарплати, добових немає, водію нема грошей. Зі своєї кишені треба платити водію, щоб поїхав”.

Майже третина сільського населення в Україні – це серйозний козир для кандидатів, які б хотіли отримати бодай частину цих голосів. І тому часом, як кажуть дослідники виборчих перегонів, погодні умови грають на руку політичним інтересам когось із кандидатів, особливо в тих регіонах, де менше його прихильників.

Новини на цю ж тему