Національний екзит-пол на Твітері і You Tube

Екзит-пол на Твітері
Image caption Національний екзит-пол на Твітері

На цих президентських виборах вперше будуть активно використовувати Інтернет, зокрема соціальні мережі та мікроблоги. Такі сайти, як очікують, одними з перших повідомлять про результати національного екзит-полу, а в мережі Твітер можна стежити за всіма новинами про вибори в регіонах.

Екзит-пол – це соціологічне експрес-опитування виборців на виході з виборчих дільниць, розповідає директор Фонду "Демократичні ініціативи" Ілько Кучерів. Саме ця громадська організація влаштовує національні екзит-поли на українських виборах. Цього року фонд створив свої сторінки у п'яти популярних соціальних мережах: Вконтакті, Фейсбук, Твітер, ЖЖ (Livejournal) і Youtube.

За словами Ілька Кучерева, в Україні понад 10 мільйонів людей користується Інтернетом. Тому “Демократичні ініціативи” працюватимуть і для цієї частини виборців. Зокрема, в неділю о восьмій годині вечора розпочнеться пряма трансляція оголошення результатів екзит-полу на YouTube.

Усі новини, паралельно з телеканалами та іншими медіа, також можна буде одразу прочитати в соціальних мережах та на блог-сервісах. А бази даних з результатами голосування в Інтернеті можуть з’явитися навіть раніше, ніж деінде, обіцяють у фонді.

«Ми намагаємося бути сучасними. Екзит-пол проводять із метою контролю за чесністю підрахунку голосів. І таким чином українці зможуть отримати цю інформацію якнайшвидше,” – розповів Бі-Бі-Сі Ілько Кучерів.

У п'ятницю на послугу Національного екзит-полу в Твітері підписалися понад 718 користувачів.

Для оперативної роботи “Демократичні ініціативи” підписали контакт із компанією “Інтермедіаконсалтинг”, таким чином усі бажаючі журналісти зможуть отримати рівний доступ до забезпечення трансляції оголошення результатів екзит-полу на своїх мовниках. А за допомогою супутникового зв’язку навіть регіональні телекомпанії зможуть транслювати це в прямому ефірі, запевняє Ілько Кучерів.

Паралельно з усіма технічними нововведеннями, цьогорічне загальнонаціональне опитування стало першим, яке проводять майже виключно українським коштом. Наразі грошей в “Демократичних ініціатив” вистачить лише на роботу під час першого туру виборів, а загалом для організації екзит-полу потрібно 110 тисяч гривень.

Для цього фонд звернувся до громадян із проханням жертувати гроші за допомогою смс-повідомлень. Але поки що гроші здебільшого надходять від кандидатів у президенти. При цьому Ілько Кучерів обіцяє, що наглядова рада фонду попіклується про те, аби опитування проводили об’єктивно.

Вибори в Твітері

Окрім цього, інша громадська організація «Інтерньюз-Україна» створила мережу твітер-репортерів, до якої зараз належить понад 60 учасників з багатьох регіонів України. Починаючи з сьомого січня вони викладають у мережі Twitter короткі новини про все, що бачать та чують на тему виборів. Як розповів керівник департаменту нових медіа “Інтерньюз-Україна” Віталій Мороз, за цей час вони вже опублікували більше 30 тисяч коротких повідомлень. Їх можна знайти у мережі, або через пошукові системи, за допомогою спеціальної мітки - #elect_ua.

Як розповідають автори задуму, це перша в Україні спроба системно застосувати можливості мікроблогу Twitter для висвітлення перебігу виборів.

Вони сподіваються, що у такий спосіб журналісти та спостерігачі за виборами зможуть отримати найоперативнішу інформацію про перебіг виборів в регіонах. Ця інформація, за їх словами, може стати основою для майбутніх розгорнутих журналістських матеріалів.