Світ реагує на президентські вибори в Україні

Британська преса

Світ уважно стежив за першим туром президентських виборів в Україні, хоча наразі остаточних висновків і тим більше точних прогнозів на другий тур ніхто не наважується робити.

"49-річний мультимільйонер, банкір Сергій Тігіпко, підтримка якого різко зросла на пізніх етапах кампанії, тепер, здається, має можливість обрати, хто буде королем чи королевою", - пише про українські вибори британська газета "Ґардіан".

"Файненшл Таймс" в свою чергу зазначає:"Юлія Тимошенко, полум'яний прем'єр-міністр України, здивувала своїх опонентів несподівано гарним результатом і має шанс перемогти лідера перегонів Віктора Януковича".

"Кілька років минуло з часу Помаранчевої революції - а вибір з-поміж тих самих імен", - додає часопис "Таймс".

Докладно огляд преси тут

Експерти США

В інтерв'ю Українській Службі Бі-Бі-Сі один з провідних американський експертів по Україні, колишній співробітник Держдепартаменту США, який власне відповідав за пост-радянський регіон, Девід Кремер, сказав, що Вашингтон на українських виборах симпатій не має, а переймався радше демократичністю виборчого процесу.

"Я не думаю, що реакція США буде різною від того чи виграє Янукович, чи виграє Тимошенко. Я гадаю, що Сполучені Штати готові працювати з будь-яким лідером, який переможе після вільних та справедливих виборів. Ми зосереджені на виборчому процесі, щоб він був вільним та прозорим, ми не концентруємося на персоналіях. Ми готові працювати з будь-яким переможцем. У нас тут чудовий посол - Джон Тефт. Це - один з накращих фахівців, яких ми маємо на дипломатичній службі."

А Семюель Чарап із Центру "За американський прогрес" у Вашингтоні каже, що Янукович йде попереду, але здібності Тимошенко не варто недооцінювати. "Вона може вирватись вперед у другому турі, хоча ще може бути багато несподіванок", - додає американський експерт.

Семюель Чарап також закликає адміністрацію Барака Обами звертати більшу увагу на Україну та її вибори:

"Існує поширене відчуття, що США не звертають увагу, не переймається цими виборами. Але адміністрація Обами має звертати увагу, бо ставки високі. З населенням більшим, аніж Іспанія і територією, що майже дорівнює Франції, а також через стратегічне розташування як чорноморська держава, Україна є мостом між Заходом та Росією із її потужним аграрним та промисловивм потенціалом, а також ключовою роллю як транзитого пункту енергоносіїв на їхньому шляху до Європи, стає чітко зрозуміло, що Україна є ключовою важливою країною для Сполучених Штатів".

Експерти Німеччини

За виборами пильно стежили і в Німеччині, яка все частіше згадується як локомотив Європейського Союзу -- і не лише економічний.

Андреас Умланд є провідним німецьким фахівцем з України, працюючи в Баварії в Католицькому університеті Айнштат.

Він вважає, що перший тур відбувся у демократичний спосіб: "Судячи з повідомлень уже ясно, що вибори пройшли нормально. Щоправда, йшлося також про деякі порушення, але вони, як я зрозумів, не мали системного характеру. Ясно також, що відбудеться другий тур, у якому претендентами на посаду президента будуть Тимошенко і Янукович. Для мене найцікавіше у попередніх підрахунках є те, що третій кандидат на посаду президента - Тігіпко, який набрав понад 10% голосів у першому турі - надзвичайно сильний. Тому очевидно, що і Тимошенко, і Янукович намагатимуться перетягнути його на свій бік. З тим, щоб він закликав своїх виборців проголосувати за того чи іншого кандидата".

Андреас Умланд додає, що для Тимошенко в будь-якому разі буде непросто набрати ці голоси. Але, додає експерт, в неї є можливість це зробити - згуртувавши нині роз'єднаний так званий демократичний табір - на противагу синьому. Якщо їй вдасться ще й виборців переконати у такій єдності і привабити на свій бік, то в неї є шанс стати серйозною конкуренткою Януковичу, дадає німецький експерт. Але що означає перемога у президентських виборах Януковича чи Тимошенко для Німеччини і Європи?

Андреас Умланд в інтерв'ю Бі-Бі-Сі сказав: "Я вважаю, що зрештою різниця між цими політиками не дуже велика. Звичайно, можна говорити про те, що Тимошенко - політик - більш орієнтований на захід. Тому з погляду заходу вона - кращий кандидат. Але це не відіграватиме великої ролі. Зрештою Янукович теж говорив, що він - за інтеграцію в ЄС і НАТО. Тож для заходу різниця між двома кандидатами незначна".

Експерти Росії

А відомий російський політолог Станіслав Белковський так прокоментував перший тур українських виборів й інтереси Росії в Україні.

"І з Віктором Януковичем, і з Юлією Тимошенко Кремль буде домовлятися про забезпечення певних економічних інтересів, зокрема про приватизацію останніх цікавих активів в індустрії та інфраструктурі України. Наприклад, Укртелекому та так і не приватизованого Одеського припортового заводу. В цьому сенсі різниці для Кремля немає. Хоча трохи кращим переможцем для Кремля була б Юлія Тимошенко. Бо для Дмітрія Медведєва та Владіміра Путіна логіка дій цього кандидата є більш зрозумілою, ніж логіка Віктора Януковича. Крім того, Кремль розчарований - вкрай - у Вікторові Януковичі після його поразки в 2007 році, коли він пішов на дострокові парламентські вибори без будь-яких юридичних підстав для цього. Але повної довіри до Юлії Тимошенко немає, особливо після підписання з її боку Брюссельської декларації про модернізацію газотранспортних систем України без участі Росії. Тому Кремль очікує офіційних результатів, і жодної паніки чи, навпаки, ейфорії в офіційній Москві з приводу президенських виборів в Україні зараз немає".

Експерти Польщі

У Польщі, яку називають адвокатом України в Європі, за виборами пильно стежив оглядач провідного часопису "Газета виборча" Марчін Войцеховський.

Він вважає, що сенсацій не було: "На мою думку, питання, хто буде президентом України, відкрите. Я не виключаю, що через три тижні ми скажемо, що президентом України вперше в історії буде жінка, але, звичайно, побачимо. Думаю, що боротьба буде дуже гострою, Янукович буде старатися компрометувати Юлію Тимошенко, Юлія Володимирівна буде старатися представити Януковича як кримінального кандидата. Мені здається, що вона буде акцентувати на його минулому. Все-таки проєвропейська більшість в Україні існує. Мені здається, що люди, які хотіли підтримати Януковича, вже його підтримали, а Юлія Тимошенко має більше можливостей знайти нових виборців".

Експерти Грузії

У Грузії, де за рік до української Помаранчевої революції відбулася Революція троянд обурулися недопуском з боку ЦВК двох тисяч грузинських спостерігачів.

Але як каже Гія Нодія, колишній міністр освіти та науки, а нині голова правління Кавказького Інституту миру, перший тур неочукаваним не був, але для Грузії дуже важлива демократична Україна: "На пост-радянському просторі дуже мало країн, орієнтованих на демократичні цінності і Україна -- головний партнер Грузії. Хоча Грузія і не ідеальна, і в Україні свої проблеми, але ця демократична солідарність дуже важлива, особливо, коли Росія достаньо відверто протистоїть цим демократичним тенденціям".