Паління: як "забичкувати" назавжди

куріння

Фінський уряд, як заявляють самі урядовці, оголосив війну тютюновій промисловості. Мета полягає в тому, аби у Фінляндії ніхто не курив.

Для цього посилюється антитютюнове законодавство і запроваджуватимуться обмеження на паління в автомашинах, а крамницям буде заборонено тримати цигарки на відкритих полицях.

Власне, такий крок виглядає досить логічним після кампанії поступового обмеження паління і витіснення його з громадських місць, чи не так? - запитав Богдан Цюпин голову відділу з контролю над тютюном Інституту стратегічних досліджень при Міністерстві охорони здоров'я України Костянтина Красовського.

Костянтин Красовський: Цей крок, звичайно, є стратегічно логічним, бо якщо б, наприклад, тютюн винайшли вчора, і були відомі всі наслідки для здоров'я, які виникають під час паління, то, безумовно, він потрапив би у список заборонених речовин, як героїн та інші наркотики, які, до речі, також колись були легальними. Проте в багатьох країнах дуже багато людей палять. Наприклад, в Україні, де ми зараз суттєво зменшили поширення куріння, але все ж таки 25% дорослих людей щоденно палять. А у Фінляндії, якщо я правильно пам'ятаю, десь 18% людей щоденно палять. І вони, на жаль, не можуть миттєво кинути палити. Тому якщо ми доб'ємося того, що всім людям, які зараз палять, буде надана допомога, і вони нарешті кинуть палити (бо за даними всіх опитувань, 2/3 курців дійсно хочуть кинути палити, а інша третина можливо хоче, проте під час інтерв'ю про це не зізнається), і молоді люди не будуть починати курити, то протягом кількох десятків років цілком реально, що хтось кине палити, а більшість молодих людей не почне, але ті, хто будуть продовжувати палити, на жаль, помруть.

Бі-Бі-Сі: Чи на вашу думку, в Україні події розвиваються також у напрямку того, що курців буде щоразу менше й менше і згодом паління може зникнути взагалі як явище?

Костянтин Красовський: 29 грудня Київський міжнародний інститут соціології опублікував свій прес-реліз, де було показано, що в Україні з 2000 по 2005 рік, на жаль, зростала поширеність паління, і 2005 року вона досягла рівня 37% усіх дорослих щоденно. Потім були прийняті деякі заходи. Наприкінці 2005 року був прийнятий закон, який обмежував паління в громадських місцях, а також попередження на пачках та інші заходи. Потім були обмежені деякі види реклами, минулого року зроблено суттєве підвищення акцизу, і ось останнє опитування, яке було проведено в жовтні 2009 року, показало, що поширеність паління в Україні зменшилася з 37% до 20% . Нагадую, що це рівень щоденного паління, адже у нас також є люди, які курять не кожного дня.

Бі-Бі-Сі: Тобто тенденція може змінюватися: як падати, так і зростати?

Костянтин Красовський: Звичайно. Бо чому на початку вона зростала? У нас сигарети дешевшали, якщо враховувати інфляцію. Ніяких заходів суттєвих не проводилося, тому наші люди, на жаль, палили більше. А зараз, коли держава досить серйозно до цього поставилася, використовує ці заходи, ситуація повинна змінитися. До речі, у Великій Британії в 1950-ті роки палили 80% чоловіків і 40% жінок, а в Україні ніколи не було таких рівнів паління! Але ж якось англійці впорались. У Великій Британії зараз десь 20% людей палять, і уряд успішно продовжує ці заходи, а ми використовуємо цей англійський досвід ефективних заходів.

Image caption Куріння шкодить, скільки б його не прикрашали

Бі-Бі-Сі: А чи ви пробували тютюн?

Костянтин Красовський: Ні, я жодного разу не палив, хоча вимушений був дихати тютюновим димом інших людей, і це мені ніколи не подобалось.

Бі-Бі-Сі: Як ви оціните чи як ви відреагуєте на слова тих активних і свідомих курців, які кажуть, що паління і те, що вони роблять зі своїм здоров'ям, - це їхня особиста справа, і жоден уряд не мав би права їм вказувати - палити чи не палити, чи де палити і як?

Костянтин Красовський: Є базовий принцип прав людини. Моя свобода махати руками закінчується там, де починається низ іншої людини. Так от і свобода цих людей палити закінчується там, де починається повітря, яким я дихаю. Я не проти, щоб люди палили, але якщо вони палять в приміщеннях, де я вимушений працювати, або в туалеті, який вимушений відвідувати, або якщо вони палять поруч із своїми дітьми у автомобілі - я проти цього. Бо в нас обмежень також дуже вистачає. В Україні можна легально придбати зброю, але ж ніхто не каже, що можна вийти на двір і почати користуватися цією зброєю. Обмежень досить багато, бо, на жаль, деякі права власності заважають іншим людям, і держава має повне право обмежити ці права.