Ядерний могильник у Чорнобилі ближче?

відходи

Верховна Рада ратифікувала угоду, яка дозволить Україні отримати від Європейського Банку Реконструкції та Розвитку ґрант на суму 3,5 мільйона євро. Ті гроші планують спрямувати на підтримку експертизи безпеки при спорудженні, введенні в дію та подальшої експлуатації нового сховища відпрацьованого ядерного палива на Чорнобильській АЕС.

У Кабміні, який підписав ґрантову угоду з ЄБРР, кажуть, що залучення коштів на експертизу питань безпеки при спорудженні сховища відпрацьованого ядерного палива допоможе "убезпечити Україну від нового Чорнобиля". Захисники довкілля кажуть, що тим рішенням парламент фактично підтримав спорудження ядерного могильника в Чорнобильській зоні.

Споруджуватиме сховище відпрацьованого ядерного палива для Чорнобильської атомної станції американська компанія компания Holtec International.

Відходи як бізнес

У міністерстві з питань надзвичайних ситуацій раніше сказали, що Асамблея донорів рахунку ядерної безпеки ЄБРР визнала проект угоди з Holtec більш вдалим, ніж пропозиція французької Framatome.

Експерти вважають, що це рішення робить Holtec International єдиним претендентом на будівництво ще більшого об'єкта - центрального сховища відпрацьованого ядерного палива ще для трьох українських АЕС. Завдяки цьому в Україні сподіваються відмовитися від зберігання відходів у Росії.

І хоч парламент ще не ухвалив закону "Про розміщення, проектування та будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива", охоронці довкілля вважають, що ратифікацією угоди про ґрант від ЄБРР парламент підтримав будівництво ядерного могильника в Чорнобильській зоні.

В Україні працює 15 енергоблоків атомних електростанцій. Вони виробляють більше, ніж половину всієї електроенергії країни. Вчасне вивантаження відпрацьованого ядерного палива з реакторів фахівці називають одним із необхідних етапів технологічного циклу роботи АЕС.

Нині в Україні власне сухе сховище для залишків ядерного палива має лише Запорізька атомна станція. Ще одне - для зберігання відпрацьованого на Чорнобильській АЕС - добудовують у зоні відчуження. Решта станцій вивозять відпрацьоване паливо до Росії.

Ініціатори спорудження централізованого сховища у Чорнобильській зоні, де б зберігався відпрацьований матеріал з трьох українських АЕС, одним із мотивів того кроку називають постійне подорожчання послуг сусідньої країни. Крім того, кажуть вони, відпрацьоване паливо, яке нині дехто називає відходами, може з часом після переробки стати сировиною для реакторів нового покоління.

Опоненти закликають шукати де-інде, але не в Україні, альтернативу російським сховищам, а від атомної енергетики відмовитися взагалі. Експерт ООН з питань екології в Україні Павло Хазан: "Україна зараз возить відходи до Росії. Звичайно, у будь-який час Росія може сказати, що більше не треба возити туди відходи. Але ж у світі є багато можливостей, де захоронювати відходи. Інша річ, що це достатньо дорого. Так треба спочатку порахувати, скільки це буде коштувати, а не платити за це життями і здоров'ям українців".

Енергетична стратегія: є чи немає?

Створення централізованого сховища сухого типу для відпрацьованого ядерного палива з трьох вітчизняних атомних станцій (Рівненської, Хмельницької та Південно-Української) передбачено Енергетичною стратегією України на період до 2030 року.

Законопроект про місце для сховища розробили в Кабінеті міністрів. Однак остаточне рішення - за Верховною Радою. Член парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олесь Гудима сказав в інтерв'ю Бі-Бі-Сі, що обговорення урядового проекту в комітеті пройшло конструктивно, що дає підстави прогнозувати схвалення його депутатською більшістю.

Олесь Гудима: "Тепер є така практика у світі, що держави ядерні (у значенні не ядерної зброї, а атомної енергетики) мають великий сегмент (а Україна має великий сегмент), будують як сховища для відпрацьованого ядерного палива, так і сховища для ядерних відходів. Росія виставляє нам фантастичні ціни за зберігання. Кожен рік з реакторів ми дістаємо сотні тонн відпрацьованого ядерного палива. Його десь потрібно дівати. Іншого шляху нема. Це підтримають усі фракції. Я думаю, що закон буде значною кількістю депутатів проголосований".

Image caption Від часу аварії ЧАЕС українці ставляться до ядерної енергетики неохоче

У грудні минулого року, коли "зелені" влаштували під стінами парламенту акцію протесту, Верховна Рада відклала ухвалення закону на невизначений термін.

Однак ратифікація парламентом угоди про ґрант з ЄБРР дозволяє прогнозувати, що Верховна Рада зможе узаконити будівництво сховища. Це лише справа часу, - каже пан Гудима і запевняє, що сховище будуватиметься за новітніми технологіями і нічим не загрожуватиме людям.

Голос "волаючого на пустелі"?

Не підтримувати той закон закликають депутатів природоохоронні організації. Зокрема, одна з найстаріших українських партій, партія зелених вважає, що схвалення владою будівництва сховища для ядерних відходів у Чорнобильській зоні - то передусім спосіб отримати доступ до чималих міжнародних коштів, які асамблея країн-донорів виділяє на спорудження того об'єкта.

Ось як говорить про це нова лідерка Партії зелених Тетяна Кондратюк: "Ми вважаємо, що це просто фінансовий проект. На жаль, ціна цього проекту - велика. Це - людські життя. Ми знаємо, що люди, які живуть поблизу ядерних об'єктів, у два рази частіше хворіють на лейкемію, в 1,6 рази частіше хворіють на рак. І ми не можемо не звертати на це увагу. І це проблема не тільки Київської області і Чорнобильської зони, а це проблема спільна для всієї України".

Тетяна Кондратюк стверджує, що проект закону про спорудження централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива не пройшов такої обов'язкової процедури, як громадське обговорення у всеукраїнському масштабі. Обговорення, за її словами, пройшло тільки на місцевому рівні, тобто в Іванківському районі Київської області.

Політики повинні ухвалювати рішення на захист людини, каже пані Кондратюк.

У словосполучення "захист людини" зелені вкладають хай поступову, але повну відмову України від атомної енергетики. Однак з огляду на енергетичну стратегію України до 2030 року зробити цього не вдасться, бо той документ передбачає пріоритетний розвиток атомної енергетики і зокрема спорудження ще 11 блоків. Її лобісти вважають, що це допоможе Україні якомога швидше позбутися залежності від російського газу.

За прогнозами фахівців, завдяки тому, що Україна перестане відвозити відпрацьоване ядерне паливо до Росії, упродовж п'яти років вона зможе заощадити до 800 мільйонів доларів. Охоронці ж довкілля, чий голос лунає тихо й кволо і які не мають свого представництва в парламенті, називають ті гроші мізерними порівняно із небезпекою, яку, на їхню думку, несе сховище відпрацьованого ядерного палива для довкілля та людського здоров'я.

Письменниця Ліна Костенко, яка обійшла пішки чи не всі села тридцятикілометрової чорнобильської зони, рятуючи матеріальні пам'ятки поліської культури, колись написала:"Литовці, скажімо, 2010 року закривають свою Іґналінську АЕС. Поступово, за 25 років вони матимуть екологічно чистий шматок землі. Для них важить кожен квадратний сантиметр, бо вони люблять свій край. А в нас до 2030 мають намір спорудити ще 11 блоків, усе занечистити, все зіпсувати, а тоді ще й звезти атомне сміття з усієї Європи. І все це на наші голови".