Прощальні укази президента Ющенка

Офіційний сайт президента України в останні дні стає одним із найцікавіших політичних ресурсів в Інтернеті. Щодня там з’являються укази, які не залишають байдужою як не одну, то іншу політичну команду, чи журналістів, чи громадськість загалом. І деякі з цих указів вже справді викликали зливу критики і закликів до нового президента скасувати їх, прийшовши до влади.

Image caption Нагородження Степана Бандери званням Героя України вважають суперечливим

Укази про нагородження званнями „заслужений” чи інші відзнаки є традиційними, і перед та після першого туру виборів Віктор Ющенко цієї традиції не порушив, нагородивши десятки лікарів, вчителів, журналістів, природоохоронців, наукових діячів.

Але багато інших прощальних указів президента, як кажуть, можуть зачепити за живе.

Завдячуючи останнім президентським указам, в Україні помітно побільшає генералів. Цього військового звання удостоєні керівники Управління державної охорони, а також офіцери Збройних Сил України.

Загалом, кількість військових звань, медалей та інших відзнак співробітникам Управління державної охорони, які відповідають за безпеку президента та інших високопосадових осіб, є просто таки вражаючою.

Очевидно, так президент вирішив подякувати усім тим, з ким довелося працювати останні п’ять років. До того ж, не відомо, чи вдасться їм втриматися на посадах з приходом нового президента. У всякому разі, після перемоги Віктора Ющенка у 2004-му в цьому специфічному управлінні людей Леоніда Кучми суттєво поменшало.

Ще є укази, які можна назвати спадком для наступників.

Віктор Ющенко створив кілька національних парків, або ж розширив межі існуючих - а це означає, що тим самим і встановлюється заборона будь-якого будівництва на цих територіях.

Ідеться про національний парк „Верховинський” в Івано-Франківській області - „з метою забезпечення охорони природи і збереження біорізноманіття та цілісності природних комплексів Чивчинських і Гринявських гір”. Про розширення національного природного парку «Святі Гори» у Донецькій області „з метою оптимізації території” і передачу їх Свято-Успенському Святогірському чоловічому монастирю для відновлення його культових споруд (до речі, улюблені місця Віктора Януковича). Віктор Ющенко також створив на території Хотинського, Кельменецького та Сокирянського районів Чернівецької області національний природний парк «Хотинський» - з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об'єктів у басейні річки Дністер.

Окрім того, президент зобов’язав уряд продовжити фінансування державної програми „Золота підкова Черкащини”, аби і далі відроджувати та розвивати історичні та культурні центри краю.

Уряд та місцеві органи влади вже після того, як Віктор Ющенко піде з посади, будуть зобов’язані організувати і профінансувати широке відзначення ювілею одного із гетьманів України, Павла Полуботка, якому у 2010 році виповнюється 350 років – встановлювати пам’ятники, перейменовувати вулиці.

Трохи раніше Віктор Ющенко указом зобов’язав своїх наступників відзначати на державному рівні іще один ювілей - 95-річчя перемоги Українських Січових Стрільців на горі Маківка, коли українці, які воювали у складі австро-угорської армії під час Першої світової війни, перемогли солдатів Російської імперії.

І нарешті, президент указами відзначає тих, хто відігравав чи відіграє помітну роль в українській історії. Звання героя України, присвоєне посмертно провіднику ОУН Степанові Бандері, вже викликало суперечливу реакцію як в Україні, так і за її межами.

Президент також нагородив Хрестом Івана Мазепи предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета, що навряд чи сподобається іншій церкві, УПЦ Московського патріархату, не кажучи вже про Російську православну церкву.

Віктора Ющенка неодноразово критикували за ті чи інші нагороди. Раніше президент визнав, що «помилково» відзначав деяких осіб державними нагородами. В одному із телеефірів він сказав, що кожного дня підписує десятки указів, і що іноді не завжди вдається детально ознайомитися із підготовленими комісією з нагород документами. Особливе невдоволення у журналістських колах та у частини політиків викликали укази президента про нагородження орденом Ярослава Мудрого колишнього генерального прокурора Михайла Потебенька.

Віктор Ющенко обіцяв ці помилки виправити. Однак насправді відміна будь-якого нагородного указу можлива лише у випадку, якщо стосовно нагородженої особи існує вирок за кримінальною справою.

Тим часом, натхненні указом президента про присвоєння звання Героя України Степана Бандері деякі читачі сайту Бі-Бі-Сі радять президенту не зупинятися.

Дописи читати тут

Віктор Ющенко залишається президентом щонайменше два тижні, і немає сумнівів у тому, що таки „далі буде...”

Новини на цю ж тему