Російський посол прибув до Києва

Міхаіл Зурабов після прибуття до Києва
Image caption Міхаіл Зурабов після прибуття до Києва

Посол Росії в Україні Міхаіл Зурабов у понеділок прибув до Києва. За повідомленнями, він вручив копії вірчих грамот міністру закордонних справ Петру Порошенку, який сказав, що у вірчих грамотах вказано прізвище президента Ющенка.

Раніше твердили про те, що невідомо, в якому статусі посол перебуватиме в Україні до завершення виборів і кому він вручатиме вірчі грамоти - президенту Віктору Ющенку чи новообраному главі держави.

Промовляючи в аеропорту Бориспіль, пан Зурабов пообіцяв докласти максимум зусиль для реалізації потенціалу україно-російських стосунків.

Раніше міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров відмовився конкретизувати кому пан Зурабов вручатиме вірчі грамоти.

„Щодо вірчих грамот, то Росія завжди пунктуально дотримувалася протокольних традицій, які в дипломатії існують, і запевняю, що так буде і цього разу", - сказав російський дипломат, висловивши надію, що україно-російські відносини набудуть „нового динамізму після президентської кампанії в Україні".

Тим часом, Віктор Ющенко упевнений, що російський посол Михайло Зурабов вручить вірчі грамоти йому.

Проблема з грамотами

"Немає вірчих грамот, адресованих на дєрєвню дєдушкє", - сказав президент в ефірі телеканалу „Інтер”. Він підкреслив, що вірчі грамоти завжди адресовані президенту.

"Я хочу знати, чи це грамоти президенту Кучмі, чи президенту Кравчуку, чи Ющенку?", - зауважив він.

Президент повідомив, що дав доручення міністерству закордонних справ унеможливити, як було сказано, „маленьку провокацію”, маючи на увазі ситуацію, за якої російський посол не вручатиме вірчі грамоти чинному президенту, чекаючи інаугурації нового.

„Я думаю, міністри добре розуміються на протоколі. І в понеділок російська сторона вступить в зносини, як того вимагає протокол”, - сказав Віктор Ющенко.

Раніше газета „Коммерсант-Украина” писала про те, що в МЗС Росії розробили процедуру, що дозволяє послу Зурабову уникнути зустрічі з Віктором Ющенком.

"Грамота направляється на ім'я "Його високоповажності, президента України", однак прізвище й ім'я президента не зазначені", - повідомив співрозмовник газети у російському МЗС. Ішлося про те, що нібито посол вручить копію вірчої грамоти міністрові закордонних справ Петру Порошенку, а оригінал – вже після виборів новому президенту.

Такий сценарій викликав обурення в секретаріаті президента.

"Крім Віденської конвенції є традиція і встановлена практика двосторонніх відносин. Усі чотири попередні посли Росії в Україні привозили вірчі грамоти з вказуванням імені президента України. Ми не бачимо необхідності змінювати цю практику", - заявляв заступник глави президентського секретаріату Андрій Гончарук, коментуючи ситуацію, що може виникнути.

Image caption Президент Медвєдєв вирядив посла до Києва 19 січня

Президент Медвєдєв призначив пана Зурабова послом до України 5 серпня минулого року, але його від’їзд до Києва було відкладено після того як президент Росії у листі звинуватив Віктора Ющенка в «антиросійському курсі.»

Політику "виробляє" Путін

Пана Зурабова називають близьким соратником Владіміра Путіна. 2004-2007рр. був міністром охорони здоров'я і соціального розвитку, а 24 вересня 2007 року його відправили у відставку. У жовтні 2007 року він став радником президента Росії.

Коли обговорювалося призначення пана Зурабова послом до України чільний російський опозиційний політик, колишній віце-прем'єр Боріс Нємцов сказав в інтерв'ю Українській Службі Бі-Бі-Сі, що немає значення, хто буде послом:

"Я знаю, що від посла в Україні нічого не залежить. Зовсім нічого. Політика щодо України виробляється Владіміром Путіним, це агресивна політика, імперська і шкідлива для Росії. А особа посла не має жодного значення.»