Куди з Полтавщини тікають нафта й газ?

Видобуток газу й нафти у Полтаві
Image caption Полтавчани називають подібні видобувні установки "качалками". Довкола них - забруднена земля і вода

У Полтавській області видобувають майже половину українського газу, але вже не перший рік обласне керівництво скаржиться, що Полтавщина від видобутку не отримує грошей.

У більшості районів Полтавщини можна почути звук роботи видобувних установок. Для них не жаліють навіть ділянок знаменитого полтавського чорнозему. Полтавщина дає 40% українського газу, ще більше газового конденсату, а також 15 % нафти. Однак мешканцям області від цього більше шкоди ніж вигоди, говорить Тарас Ткаченко, який опікується розвитком інфраструктури в Полтавській області.

"Я бував на сесіях сільських рад, і скажу, що люди налаштовані надзвичайно агресивно, тому що від діяльності нафто-газового комплексу цей регіон не отримує нічого, крім екологічних проблем, розрушених доріг і вісутності питної води в колодязях", - каже він.

У 1998 році практично всі державні підприємства Полтавської області та інших регіонів Україні, які розвідують та видобувають вуглеводні були позбавлені незалежного юридичного статусу . Їх перетворили на цехи столичних підприємств. Перш за все - національної акціонерної компанії «Нафтогаз України». Відтоді область практично не має зиску із видобування копалин - рентні платежі, ПДВ, податок на прибуток спрямовують до державного бюджету. Полтавщина від цього втрачає мільярди гривень. Наприклад у 2008 році, за оцінками фахівців, лише плата на використання родовищ становила майже два мільярда гривень.

Кому у Києві вигідна несправедливість у Полтаві?

Місцева влада скаржиться на це щоразу, коли в область приїжджає вище керівництво, але неодноразові звернення до прем'єрів залишаються без відповіді. І Віктор Янукович, і Юлія Тимошенко погоджувалися, що ситуація несправедлива. Не раз обіцяли допомогти, але податки вже 11-й рік йдуть у Київ.

Голова Полтавської облдержадміністрації Валерій Асадчев порахував, якби в області лишалося хоча б 10% від ренти, місцеві бюджети мали б додаткових 200 мільйонів гривень.

Image caption Полтавські підприємства перетворилися на цехи столичних структур, передовсім "Нафтогазу України"

"Для області, не тільки Полтавської, а таких 12 чи 13 в Україні, де видобувають вуглеводні, обов'язково треба, щоб залишалася частина рентних платежів. Тому що рента - це, фактично, плата за землю. А земля - це суто місцевий товар".

Свого часу компанія "Нафтогаз" укладала соціальні угоди із полтавською владою. Компанія обіцяла спрямовувати гроші на благоустрій тих сіл та містечок, на території яких ведеться видобуток. Втім і за часів прем'єрства Януковича, і за прем'єрства Тимошенко обіцяні суми надходили не повністю. Минулого і цього року угод з "Нафтогазом" Полтавщина взагалі не підписувала.

Видобуток газу та нафти на Полтавщині зростає щороку . Наприклад, минулого року лише газу отримали на 6% більше. Днями Віктор Янукович знову пообіцяв посприяти встановленню справедливого розподілу прибутків від вибодутку між державою і регіоном. Від подібних обіцянок не відмовляється і Юлія Тимошенко.