Рада проголосувала за відставку Луценка

Юрій Луценко звітує у Верховній Раді
Image caption Луценка заслухали і відправили у відставку

Верховна Рада у четвер проголосувала за відставку міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, якого вважають близьким союзником Юлії Тимошенко. Рішення підтримав 231 депутат.

Тим часом уряд на позачерговому засіданні призначив пана Луценка першим заступником міністра внутрішніх справ – виконувачем обов’язків міністра.

Чільний представник Партії регіонів заявив, що опозиція оскаржуватиме призначення у суді.

За відставку пана Луценка голосували 171 депутат від Партії регіонів, один - від БЮТ, 11 - від НУНС, 27 – від Комуністичної партії, 19 – від Блоку Литвина.

Ініціатором відставки міністра була опозиційна Партія регіонів. У пояснювальній записці до проекту постанови про звільнення міністра, автором якої був віце-спікер Олександр Лавринович, серед підстав для звільнення було названо, зокрема, ведення міністром внутрішніх справ „передвиборчої агітації”, „втручання у виборчий процес” та „перевищення службових повноважень працівниками міліції під час конфлікту, пов’язаного з поліграфічним комбінатом „Україна”.

Під час виступу у сесійній залі Юрій Луценко відкинув усі звинувачення на свою адресу та наголосив, що міліція під час виборів діяла законно.

Пан Луценко пов’язав намагання відправити його у відставку з проведенням виборів. Він також вважає своє перебування на посаді міністра запорукою проведення чесного голосування. Події на поліграфічному комбінаті „Україна” міністр назвав „спецоперацією комерсантів” і висловив упевненість в тому, що міліція „спрацювала правильно”.

Представники Блоку Юлії Тимошенко наполягали на тому, щоб депутати голосували за відставку міністра руками, аби унеможливити голосування за відсутніх депутатів.

Пані Тимошенко назвала відставку пана Луценка очікуваною і пов’язала її з намаганнямм перешкодити фальсифікаціям результатів виборів у першому турі.

Пан Луценко став міністром внутрішніх справ в уряді Тимошенко у грудні 2007 року. Широкого розголосу, зокрема, набули його бійка з мером Києва Черновецьким, скандал з німецькою поліцією в аеропорту Франкфурта.

"Шістнадцята" спроба - успішна

Юрій Луценко, який під час «помаранчевої» революції був одним із польових командирів» Майдану, після перемоги Віктора Ющенка на президентських виборах 2004 року одразу ж очолив міністерство внутрішніх справ. Втім, протримався у тому кріслі недовго.

Упродовж півтора року його перебування на тій посаді парламент (як підрахував дослідник біографій відомих політиків Сергій Руденко) намагався 9 разів відправити його у відставку. І врешті зробив це у грудні 2006 року.

Після чого Юрій Луценко створив громадський рух «Народна самооборона», а у серпні 2007 року напередодні дострокових парламентських виборів очолив виборчий блок «Наша Україна-Народна самооборона». Пройшовши до парламенту, пробув там недовго, бо вже у грудні 2007 року Верховна Рада знову призначила Луценка міністром внутрішніх справ. На цій посаді він і працював до 28 січня 2010 року.

Втім, за цей час встиг розчаруватися у президенті Вікторові Ющенку і напередодні виборів – 2010 переорієнтуватися на іншого кандидата – Юлію Тимошенко.

І хоч Луценко й Тимошенко – давні соратники по боротьбі з президентом Кучмою, у грудні 2006 року частина БЮТ, всупереч персональній позиції лідера, проголосувала за відставку головного міліціонера країни.

До інформації, яка компрометує його, Юрій Луценко ставиться скептично і вважає, що його давно і свідомо поливають брудом. Втім, кілька інцидентів за участи тепер вже екс-міністра, попри заперечення ним деяких подробиць, в цілому отримали підтвердження і набули широкого розголосу. Наприклад, силове з‘ясування стосунків з мером Києва Черновецьким під час засідання РНБО у приміщені президентського секретаріату.

Міжнародного розголосу набув інцидент у аеропорту Франкфурта. Німецька преса писала тоді про дебош, вчинений нетверезим українським міністром, який летів до Сеула.

В очолюваному Луценком МВС тоді заявили: "Через непорозуміння члени делегації прийняли рішення летіти наступним літаком, але ніяких наручників, ніякого нетверезого конфлікту не було».

Тим не менше, 12 травня 2009 року під тиском політичних опонентів Луценко подав заяву про відставку, заявивши, що його «політичне переслідування базується на публікаціях жовтої преси». Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко тоді відставку не прийняла.

Комісія про Межигір'я

Парламент також створив слідчу комісію, яка перевірятиме законність передачі Віктору Януковичу резиденції «Межигір’я».

За таке рішення проголосували 198 депутатів.

Закон про вибори

Також у четвер Верховна Рада ухвалила за основу зміни до закону про вибори президента. За таке рішення проголосували 226 депутатів.

Законопроект, зокрема, передбачає виключення норми про кворум для виборчої комісії. У новому тексті законопроекту виключено норму про те, що засідання виборчої комісії вважається повноважним за участи в ньому щонайменше двох третин складу комісії.

Новини на цю ж тему