Львівський бабак спатиме 2 зайвих тижні

Львівський бабак Мишко.
Image caption Львівський бабак Мишко.

Цього року львівський бабак Мишко віщуватиме весну 15 лютого, на свято Стрітення, а не 2 лютого, як це робилося раніше. Рішення розбудити бабака на 2 тижні пізніше у Львівському еколого-натуралістичному центрі пояснюють тим, що в Україні саме в день традиційного українського свята Стрітення люди з прадавніх часів пильнують за прикметами, які віщують характер майбутньої весни.

"На жоден день лютого не припадає стільки прикмет про погоду, як на Стрітення Господнє. Напевно, вже з давніх-давен це був незвичайний день у річному колі. Звичайно, можна будити бабака і 2 лютого, підтримуючи американську традицію, як це роблять харків‘яни, але цього року нам хочеться відродити своє свято, одним з головних дійових осіб якого звичайно буде і наш львівський бабак Мишко", - сказав в інтерв’ю УНІАН директор Львівського дитячого еколого-натуралістичного центру Ігор Антахович.

Торік львівяни будили бабака Мишка 2 лютого, так само, як і харків’яни свого Тимка. Якщо цього року в Харкові не підтримають ініціативу львівських екологів про перенесення Дня бабака на 15 лютого, то, не виключено, що прогнозні сценарії весни для східної та західної України суттєво відрізнятимуться.

Image caption Харківський бабак Тимко.

День Бабака́ — одна з найпопулярніших традицій США, що прийшда з християнської Європи, де 2 лютого святкували Стрітення Господнє за Григоріанським календарем. Згідно з віруваннями, якщо цього дня погода була ясною і сонячною, друга половина зими буде холодною.

Суть традиції полягає в спостереженні за поведінкою бабака. Цього дня він прокидається від зимівлі і вилазить з нори. Якщо бабак бачить свою тінь, він лізе спати назад у нірку, отже, буде ще декілька морозних тижнів. Але якщо день похмурий, бабак не бачить своєї тіні, і не повертається в нору, значить йде рання весна.

Офіційним американським святом День бабака став у 1886-у році. Бабаку дали ім'я «великий Філ (провидець), а місто Панкстоун назвали «Світовим центром погоди». Щорічно вранці 2-го лютого в містечку Панкстоун збираються тисячі глядачів і чекають на прогноз від Філа. Для цього рівно о 7.25 бабака Філа витягають з нори і спостерігають за тим, як бабак спостерігає за своєю тінню.