Як Львів готується до ЄВРО-2012

Участь Львова у Євро-2012 стала для міста та регіону одним із найбільш масштабних проектів, що реалізувалися в області упродовж кількох останніх десятиліть. Адже для того, щоби провести два чи три футбольні матчі у Львові потрібно збудувати новий стадіон, провести реконструкцію аеропорту, звести готелі, що відповідають усім сучасним вимогам, оновити дороги у місті та збудувати автошляхи до нових пунктів перетину на кордоні з Польщею.

Отож крім привабливої перспективи реального оновлення інфраструктури області, місцева влада постала перед дуже серйозним викликом – бо все це треба зробити за дуже короткий час.

Початкова ейфорія

Три роки тому, коли Мішель Платіні оголосив Україну та Польщу господарями Євро-2012, Львів охопила ейфорія – представники влади навперебій говорили про унікальний шанс для того, щоби Львів та область вийшли на якісно новий рівень розвитку в дуже багатьох галузях – від інфраструктури до туризму. Тоді чиновники малювали привабливі картини про інвесторів які прийдуть зі своїми грішми і вкладатимуть їх в підготовку до Євро.

Нові можливості для міста

Врешті саме такий сценарій розвитку подій бачать і пересічні львів’яни, які від проведення чемпіонату чекають не стільки безконечного спортивного свята, скільки появи нових можливостей для заробітку, приходу інвестицій та підвищення рівня життя. Так бачить перспективу проведення Євро-2012 у Львові підприємець Геннадій Костенко:

«В першу чергу це шалена реклама для нашого міста, це заманювання нових туристів, а це в свою чергу викличе нові робочі місця, а також зацікавлення інвесторів, щоби вкласти сюди максимальну кількість грошей. Це при умові, що у нас щось відбудеться».

Кінець романтизму

Остання фраза підприємця показує те, що очікування Львів’ян вже проминули романтичну фазу. Підготовка до Євро, яка донедавна нагадувала не сплановані дії місцевої та центральної влади, а радше рятувальну операцію не додає особливого оптимізму жителям Львова та області.

Адже за три роки, що минули, інвестори на будівництво об’єктів так і не вишикувалися у довжелезну чергу, і найбільше в підготовку Львова інвестує держава та сам регіон. Єдиного інвестора, що погодився збудувати новий термінал в аеропорту, визначили щойно наприкінці року, хоча роботи там мали розпочати ще наприкінці серпня.

Image caption Львів

Проблеми з УЄФА

Крім того Львів має постійні проблеми з з УЄФА, пов’язані з термінами будівництва стадіону та його фінансування.

Серед найновіших прикладів – нещодавня заява директора турніру УЄФА Євро-2012 в Україні Маркіяна Лубківського про те, що УЄФА занепокоєна ситуацією довкола будівництва стадіону у Львові, зокрема, недофінансування будівництва і суперечками між замовниками та підрядниками будівництва. Як зауважив пан Лубківський, ці проблеми мають бути усунуті найближчим часом, інакше вчасне будівництво стадіону буде вже неможливим.

Оптимізм влади

Місцева влада спростувала ці заяви, наголошуючи на тому, що роботи проводяться і на будівництво є фінансування.

У розмові з кореспондентом Бі-Бі-Сі голова Львівської обласної адміністрації Микола Кміть наголосив, що зараз ситуація з підготовкою Львівської області є набагато ліпшою, ніж рік тому, бо вже є визначені завдання та їх виконавці і головна проблема – це кошти, адже левова частка їх на два найбільші об’єкти – стадіон та аеропорт – надходять з Києва:

«Зараз значно легша ситуація, ніж рік тому. Всі знають, що робити, узгоджені проекти і питання час від часу виникає, як і у всій нашій державі виконання робіт і фінансування.»

Та попри оптимізм влади чимало проблем залишаються і пов’язані вони власне з фінансуванням з Києва. Це і нові пункти перетину на кордоні з Польщею, і автомобільні дороги від кордону до Львова, які належать до компетенції Укравтодору. Врешті суттєвим залишається й політичний чинник – чинний прем’єр і кандидат у президенти Юлія Тимошенко неодноразово підставляла лікоть Львову у підготовці до Євро-2012. Але ніхто не може дати гарантій того, що після виборів, незважаючи від їх результату, Львів з політичних чи економічних причин можуть не замінити на той же Дніпропетровськ з готовим стадіоном. Таку інформацію останніми днями активно обговорюють українські друковані та електронні медіа.